PDA

Ogled polne verzije : Slovenska vojska - v službi domovine...

Strani : 1 [2] 3

Iztok Z.
4.6.2009, 21:41
Kolikor mi je znao še noben ni umrl....:confused
Upajmo, da bo tako še dolgo ... :)

Na žalost je bila včasih bilanca mrtvih Slovencev kljub nevojnemu stanju v JLA bolj tragična ... v povprečju vsak mesec po eden :frown

Rottie
5.6.2009, 14:53
Upajmo, da bo tako še dolgo ... :)

Na žalost je bila včasih bilanca mrtvih Slovencev kljub nevojnemu stanju v JLA bolj tragična ... v povprečju vsak mesec po eden :frown

Nesreče med urjenjem?

chuckiBMW
5.6.2009, 15:55
Verjetno, samomor....

Rottie
5.6.2009, 16:37
Vojski je pa recesija zgleda le koristila ... k vedno jamrajo, da nimajo dovolj kadrov in bi radi nove rekrute :)

"Število vlog za zaposlitev v Slovenski vojski (SV) narašča. Če smo lani v celem letu prejeli nekaj čez tisoč vlog, smo jih letos, pa nismo niti na polovici leta, prejeli že okoli 800, kar je delno tudi posledica gospodarskih razmer," pravi polkovnik Venčeslav Ogrinc...

http://www.zurnal24.si/cms/novice/index.html?id=113951

http://www.zurnal24.si/export/sites/z24/_data/images/slovenija/vojaki3.jpg_138096144.jpg

M power
5.6.2009, 16:39
Nesreče med urjenjem?

Heh... pa recimo nož med rebra zaradi pametovanja... ni bilo treba veliko, če si bil na nepravem koncu "bratske" republike in iz nepravega dela... :):blackeye

kosec
5.6.2009, 16:52
Tele scene s šikaniranjem majhnih narodov zaradi "grupisanja" so se začele dogajati konec 80ih, ampak po izkušnjah fotra in njegovih bratov je bilo daleč od tega, da bi koga fentali. Skozi vsa 80-ta leta so si glede nabornikov v JLA dali precej več opraviti z Albanci...

Moj glas gre za nenormalno nehumanost poveljniškega kadra, za katere je bil nabornik potrošni material. JLA pa je bila inštitucija, ki je bila v socializmu nedotakljiva. Ker se je to dogajalo vsa desetletja, je zato takšnih primerov vsaj 99%.

M power
5.6.2009, 16:57
Jih je tukaj ene par na britofu, ki dokazujejo nasprotno... če ne bi vedel za konkretne primere, se ne bi javljal... :ok

Iztok Z.
6.6.2009, 14:52
Nesreče med urjenjem?
Tudi. Pa samomori, prometne nesreče, zastrupitve s hrano, nesreče pri ravnanju z orožjem, "prevelik IQ" in posledično na straži "samomor" s tremi streli v prsa ali celo višje ... :blackeye

Na srečo je tega sedaj v SLO vojski zelo malo. Vseeno pa s pomilovanjem gledam kakšnega modela, ki razlaga kako zelo nevarno je bilo zadnja leta npr. v Bosni na misiji ... kot vem do sedaj v več kot 10. letih na taki misiji še ni bil nihče huje poškodovan kaj šele mrtev ... za razliko od JLA časov kjer ni minil niti mesec med smrtnimi nesrečami ... :cool

Roberto88
6.6.2009, 15:13
No, je @Iztok Z lepo napisal, in bi se tukaj popolnoma strinjal z njim!
je za povedat na to temo kar nekaj,...ampak kot pravi naš prijatelj @Jerry- brez veze!

Skuna
6.6.2009, 19:36
Kolikor mi je znao še noben ni umrl....:confused

Baje je eden že umrl. Na misiji v Afganistanu, ampak ker ni imel družine niso rabli obvestit javnosti. To mi je rekel kolega, ki je v vojski

ingy
7.6.2009, 01:31
Baje je eden že umrl. Na misiji v Afganistanu, ampak ker ni imel družine niso rabli obvestit javnosti. To mi je rekel kolega, ki je v vojski

Nihče ni umrl v Afganistanu.

criptus
7.6.2009, 07:00

Baje da so vesoljci med nami...

:napaka

Iztok Z.
7.6.2009, 11:07
A če nimaš družine pa nisi človek ali dober vojak :confused

Časi JLA in njihovega prikrivanja so že davno minili ...

Če bi kdo umrl na takšni misiji bi bilo to nemudoma v medijih. Če ne bi objavila sama vojska bi pa nasprotniki teh misij ... :cool

Simon
7.6.2009, 13:25
Pozdravljeni,

mogoče kdo ve -> če hočeš postati pogodbeni rezervist in nisi opravljal vojaškega roka (kopirano iz spletne strani postanivojak.si):

Če vojaškega roka niste opravljali oziroma nimate opravljenega prostovoljnega služenja, boste morali v prvem letu opraviti temeljno vojaško strokovno usposabljanje, ki traja tri mesece in en do tri tedne.

Kaj to pomeni, da je potrebno za tri mesece zapustiti službo in iti na usposabljanje ali se v treh mesecih med vikendi naučiš, kar je pač potrebno, da pridobiš osnovno usposabljanje?

Hvala za odgovor,

Simon

chuckiBMW
7.6.2009, 14:15
Usposabljanje traja 3 mesece in pol , tako da boš mogel službo zapustiti. Usposabljanje je pa med tednom, vikende si doma.

Rottie
7.6.2009, 14:25
Usposabljanje traja 3 mesece in pol , tako da boš mogel službo zapustiti. Usposabljanje je pa med tednom, vikende si doma.

To je pa malo neumno zastavljeno :napaka ... potem so resni kandidati za tole lahko le tisti, ki so že bili v vojski ali pa so brezposelni. Ker pogodbeni rezervist dobi veliko premalo denarja, da se bi splačalo zaradi tega dati odpoved v službi, da boš opravil šolanje.

chuckiBMW
7.6.2009, 14:36
To je pa malo neumno zastavljeno :napaka ... potem so resni kandidati za tole lahko le tisti, ki so že bili v vojski ali pa so brezposelni. Ker pogodbeni rezervist dobi veliko premalo denarja, da se bi splačalo zaradi tega dati odpoved v službi, da boš opravil šolanje.

Tako je. Namenjeno je za tiste , ki so usposabljanje že opravili in ne za tiste , ki bi radi imeli dodatnih 100 eur + v denarnici.

Rottie
7.6.2009, 14:39
Tako je. Namenjeno je za tiste , ki so usposabljanje že opravili in ne za tiste , ki bi radi imeli dodatnih 100 eur + v denarnici.

Samo a ne bo na ta način vedno manj kandidatov za razerviste, kolker starejši bodo tisti, ki so še bili v vojski, ko je bilo to nujno. :confused

chuckiBMW
7.6.2009, 14:47
Samo a ne bo na ta način vedno manj kandidatov za razerviste, kolker starejši bodo tisti, ki so še bili v vojski, ko je bilo to nujno. :confused

Verjetno ne , ker je dosti takšnih kot jaz , ki grejo na prostovoljno služenje vojaškega roka. Trenutno je 6 terminov na leto za 3 mesečno usposabljanje. Sem se prijavil na Junijsko usposabljanje (29.6) na začetku aprila in mi je višji svetovalec povedal , da je že skoraj polno. Možno je tudi , da nas bodo razdelili v dve vojašnici.

ingy
7.6.2009, 18:02

Ne moreš bit rezervist, brez da bi imel vsaj neko osnovno znanje o vojski in vojaških veščinah :) mislim da je to čisto logična stvar.

Simon
7.6.2009, 19:54

Pa si za to usposabljanje tudi plačan in koliko?

chuckiBMW
7.6.2009, 20:59
Seveda si!

ob nastopu služenja 15% minimalne plače v RS 88,38 eur ( dobiš en teden preden greš na služenje) , da si lahko kupiš pripomočke za osebno higieno. :-D

1. mesec služenja 110-117 eur
2. mesec služenja 166-181 eur
3. mesec služenja 488-505
po uspešno končanem služenju 589 eur

Dobiš pa še povračilo potnih stroškov, za vsak teden ko greš domov. To ni všteto v ta znesek

Rottie
8.6.2009, 00:13
Ne moreš bit rezervist, brez da bi imel vsaj neko osnovno znanje o vojski in vojaških veščinah :) mislim da je to čisto logična stvar.

To mi je povsem logično, samo se mi zdi, da bi morala država poskrbeti, da bi se lahko tudi nekdo, ki ima redno službo udeležil takega usposabljanja, brez da ostane brez službe ... kot je bilo včasih, ko si šel na obvezno služenje vojaškega roka recimo in si bil teh 7 oz. prej še več mesecev "uradno upravičen" izostanka iz službe.

Damjann
8.6.2009, 02:12

To osnovno znanje o vojski in vojaških veščinah bi lahko kandidati pridobivali tudi med vikendi, v skupnem času 90 dni, to je tam nekje 45 tednov. Bi bilo sigurno več zanimanja.

Kdo bo pa šel za 500€ se tri mesce je*avat in pustit vse(šolo, službo...) da se neki oficirji derejo nate in prenašaš ostale naloge:crazy(pustimo militantne osebke, ki mislijo, da je vojska kot paintball sam z pravimi metki ob strani)

M635_CSL
8.6.2009, 06:05

Ne, službe ti ni treba zapustiti, oz. je protizakonito, če delodajalec kaj takega zahteva. Ko si na usposabljanju kot pogodbeni rezervist (ed dan, ali tri mesece), si še vedno zaposlen pri svojem delodajalcu (dobivaš plačo in on it plačuje vse prispevke- zdravstveno, pokojninsko,..itd). MORS pa potem povrne dotičnemu delodajalcu stroške bruto plače za čas, ko je njegov zaposlen na usposabljanju kot pogodbeni rezervist), povrh vsega pa še prejemaš plačilo za usposabljanje kot pogodbeni rezervist.

Očitno si ti mislil prostovoljno služenje vojaškega roka, ki je po vsebini in dolžini enako temeljnemu vojaškemu usposabljanju, ki ga mora opraviti vsak rezervist, ki nima odsluženbnega vojaškega roka. Med prostovoljnim služenjem vojaškega roka si namreč zaposlen pri MORS in ti trije meseci ti gredo v delovno dobo.

chuckiBMW
8.6.2009, 08:12
A ti ni treba najprej narediti prostovoljnega usposabljanja in se potem prijaviš kot rezervist? Nisem vedel , da je to ločen. Sam , če si zaposlen za določen čas , ne vem če ti bo kdo pogodbe podaljšu...

M635_CSL
8.6.2009, 08:23
A ti ni treba najprej narediti prostovoljnega usposabljanja in se potem prijaviš kot rezervist? Nisem vedel , da je to ločen. Sam , če si zaposlen za določen čas , ne vem če ti bo kdo pogodbe podaljšu...

Maš popolnoma prav, eno je teorija oz. zakonodaja, drugo pa žal praksa.

V pogodbeno rezervo se lahko prijaviš tudi brez odsluženega vojaškega roka, oz. brez prostovoljnega služenja vojaškega roka. V tem primeru v prvem letu trajanja pogodbe opraviš temeljno vojaško usposabljanje, ki je po dolžini in vsebini enako prostovoljnemu služenju vojaškega roka.

Simon
8.6.2009, 19:20
Ne, službe ti ni treba zapustiti, oz. je protizakonito, če delodajalec kaj takega zahteva. Ko si na usposabljanju kot pogodbeni rezervist (ed dan, ali tri mesece), si še vedno zaposlen pri svojem delodajalcu (dobivaš plačo in on it plačuje vse prispevke- zdravstveno, pokojninsko,..itd). MORS pa potem povrne dotičnemu delodajalcu stroške bruto plače za čas, ko je njegov zaposlen na usposabljanju kot pogodbeni rezervist), povrh vsega pa še prejemaš plačilo za usposabljanje kot pogodbeni rezervist.

Pa so kakšne najvišje omejitve glede povrnitve stroškov s strani MORS-a do delodajalcev?

M635_CSL
9.6.2009, 05:53
Pa so kakšne najvišje omejitve glede povrnitve stroškov s strani MORS-a do delodajalcev?

Ne, uradno ni nobenih omejitev pri refundaciji bruto plače glede višine. Se je pa parkrat zgodilo, da se je šlo preverjat ali navedene številke držijo:ok2.....v večini primerov je bilo vse korektno (pač v vrstah pogodbene rezerve so tudi zdravniki, pa univerzitetni izobraženci, celo magistri, ki imajo pač velike plače). Par primerov pa je tudi bilo, da se je zahtevek za povračilo stroškov bruto plače zavrnilo, zaradi takšnih ali drugačnih nepravilnosti.

chuckiBMW
13.6.2009, 22:12
V službi domovine :drink:metalc

http://www.youtube.com/watch?v=SW9bBUedzWI

ingy
18.6.2009, 17:24
Končno!! Danes se je skozi vrata naše vojašnice zapeljala prva Patria!! :)

Falco
18.6.2009, 17:31
super...sedaj lahko gremo nad sosede...:crazy

ne razumam nakupa teh vozil oz. oklepnikov ali kaj že so...@ingy, razsvetli me, zakaj bodo patrije dobre?

Pero
18.6.2009, 17:32
querc gleda še njo. Za ta denar kolikor košta en ta smešen 8 kolnik bi marsikateri družini v Sloveniji šlo boljše. Sam sem bil tankist v JNA in sprašujem se zakaj ne kupijo ene 8 abramsov, kar je čisto dosti za slovenijo, ker če prehitro vozi bi še v avstrijo zapeljal. Ne namesto tega se kupuje zelo švohceno zaščito za pešadijske jurišnike, katera je pa sedaj kar naenkret prestala vse kvalitativne teste. Kake 3 mesece nazaj pa patrija našim politikom ni pasala ne spred na zad in jajca nasploh.

ingy
18.6.2009, 17:49
querc gleda še njo. Za ta denar kolikor košta en ta smešen 8 kolnik bi marsikateri družini v Sloveniji šlo boljše. Sam sem bil tankist v JNA in sprašujem se zakaj ne kupijo ene 8 abramsov, kar je čisto dosti za slovenijo, ker če prehitro vozi bi še v avstrijo zapeljal. Ne namesto tega se kupuje zelo švohceno zaščito za pešadijske jurišnike, katera je pa sedaj kar naenkret prestala vse kvalitativne teste. Kake 3 mesece nazaj pa patrija našim politikom ni pasala ne spred na zad in jajca nasploh.

@FALCO - bom se ti posvetil z malo daljšim postom!

@PERO - Vojaški proračun je namenjen za vojsko, in ne za reševanje socialnih statusov družin v Sloveniji. Za te obstajajo druga ministrstva in drugi sektorji v tej državi, ki imajo prav tako svoj delež proračuna...če pa ta ne znajo svojega denarja razporedit oziroma ga zapravljajo za druge stvari, pa vojska ni kriva. Novinarji v tej državi pa zelo dobro skrbijo za to, da se nonstop omenja vojska, provizije, afera Patria itd. in se na ta način lepo prikrijejo napake ostalih ministrstev.

Obstajajo določene razlike med tanki in oklepnimi transporterji. Mislim, da bi kot bivši tankist moral vedeti, kakšne so te razlike.

Patria nima švoh zaščite...to ima dosedanji Valuk. Glede ustreznosti in teh kvalitativnih testov bi pa rekel samo to...glede na to, sem zaposlen v tej firmi, pa da morda osebno poznam tudi nekaj ljudi, ki so sodelovali/še sodelujejo pri izboru/kvalitativnih pregledih/prevzemu teh vozil vem marsikatero stvar več kot ti, in sama stvar izgleda precej drugače, kot pa je bila predstavljena javnosti. Preberi še enkrat tisto, kar sem ti odebelil...tukaj bi dodal samo to, da POLITIKA in VOJSKA ni eno in isto...svoje razmišljanje tu ven pa si ustvari sam.

APS
18.6.2009, 18:08
super...sedaj lahko gremo nad sosede...:crazy

ne razumam nakupa teh vozil oz. oklepnikov ali kaj že so...@ingy, razsvetli me, zakaj bodo patrije dobre?

Po moojem mnenju bodo Patrie dobre za mirovne misije. Afganistan in podobno.

APS
18.6.2009, 18:10
[QUOTE=ingy;1021130]@FALCO - bom se ti posvetil z malo daljšim postom!

@PERO - Vojaški proračun je namenjen za vojsko, in ne za reševanje socialnih statusov družin v Sloveniji. Za te obstajajo druga ministrstva in drugi sektorji v tej državi, ki imajo prav tako svoj delež proračuna...če pa ta ne znajo svojega denarja razporedit oziroma ga zapravljajo za druge stvari, pa vojska ni kriva. Novinarji v tej državi pa zelo dobro skrbijo za to, da se nonstop omenja vojska, provizije, afera Patria itd. in se na ta način lepo prikrijejo napake ostalih ministrstev.QUOTE]

Drži. Samo država ima denarja kolikor ga ima. Če gre več za vojsko ga je manj drugje.

Pero
18.6.2009, 18:18
Točno tako. In da bi nekam nekaj dal, v nekaj, kar je vse drugo kot produktivno (vojska je ena najbolj neproduktivnih zadev) moraš nekje drugje najprej vzeti.
Inženiring glede oklepnih vozil mi je dobro znan nič bat Ingy :-D. Patria sodi med lahke oklepnike kar pomeni, da jo snameš že z navadnim armbrustom in to ti tudi dobro veš. Seveda, ker tam delaš so te prepričali, da si v nekaj prepričan. Še v Tanku nimaš življenske dobe ob hudi borbi več kot 2 minuti, v Patrii pa se ta pričakovanja več kot razpolovijo. Zato kot tankist vedno rečem....tank ne pa lahki pehotnik..
Kar se odebeljenga dela mojega stavka tiče pa ni treba da mi odebeliš, ker sem ga sam izrekel :-D:-D
Politika ima tu še ohoho kako veliko za povedat. Samo spet.....razumljivo....delaš pač tam in te prepričujejo drugače. Razumem te in spoštujem te, a vem tudi kako stvar oz. vidim jo drugače kot ti :-D:-D:-D
Kar se tebe tiče pa kapo dol. Jaz vem, da ne bi bil vojak :-D:-D:-D

ingy
18.6.2009, 20:10
Točno tako. In da bi nekam nekaj dal, v nekaj, kar je vse drugo kot produktivno (vojska je ena najbolj neproduktivnih zadev) moraš nekje drugje najprej vzeti.
Inženiring glede oklepnih vozil mi je dobro znan nič bat Ingy :-D. Patria sodi med lahke oklepnike kar pomeni, da jo snameš že z navadnim armbrustom in to ti tudi dobro veš. Seveda, ker tam delaš so te prepričali, da si v nekaj prepričan. Še v Tanku nimaš življenske dobe ob hudi borbi več kot 2 minuti, v Patrii pa se ta pričakovanja več kot razpolovijo. Zato kot tankist vedno rečem....tank ne pa lahki pehotnik..
Kar se odebeljenga dela mojega stavka tiče pa ni treba da mi odebeliš, ker sem ga sam izrekel :-D:-D
Politika ima tu še ohoho kako veliko za povedat. Samo spet.....razumljivo....delaš pač tam in te prepričujejo drugače. Razumem te in spoštujem te, a vem tudi kako stvar oz. vidim jo drugače kot ti :-D:-D:-D
Kar se tebe tiče pa kapo dol. Jaz vem, da ne bi bil vojak :-D:-D:-D

Ne bi se sicer rad zdej loteval te teme, ampak vojske držav po svetu so bolj produktivne stvari kot si misliš. Res je, da v vojski ne napravimo pol-izdelka ali izdelka, se pa stvari, ki jih delamo odražajo nekje drugje. Na to, kam bo katera država napotila svoje vojake vpliva to, kakšne koristi bo tista država od tega tudi imela. Nobena država še ni poslala svoje vojske kam zato, ker bi imela preveč vojakov, ali pa zato, ker se ji fajn zdi. Vedno so v ozadju neki interesi. Kar nekaj slovenskih podjetij je sklenilo in opravlja posle v državah, v katerih se nahajo slovenski vojaki. Pa ne zato, ker smo tam imeli svoje vojake. Enostavno smo jih tja morali dati, če smo si hoteli odrezati še svoj kos pogače.

Dosti slovenski podjetij tudi izdeluje stvari za vojsko. Mislim da bi se dalo našteti tudi nekaj podjetij, ki jih je vojska rešila pred gotovim propadom. Če bi vojsko ukinili, ker je pač nepotrebna, bi se ta nepotrebnost kar hitro pokazala v dosti večjem številu zaposlenih.

Pa gremo naprej...
Prvi odebeljeni tekst ne drži. Patria je srednje težki oklepnik. Med lahke oklepnike sodi Valuk.

Poljsko verzijo Patrie z dodatnim oklepom (ROSOMAK) so zadeli v Afganistanu trije RPG-7. Posadka se je nepoškodovana vrnila v bazo.

Poleg tega, že samo M2 (Browning 12.7), ki je v oborožitveni postaji na Patrii ima učinkovit domet okoli 1800 metrov, za maksimalnega pa dodaj še 5 km. Učinkovit domet raketometov pa se ponavadi nahaja okoli 300-500 metrov. Če je sovražnik s temi raketometi opažen pravočasno, potem mislim da niti ni potrebno računati, kdo bo koga uničil. Poleg tega vozilo, ki se premika z okoli 100 km/h ni tako lahko zadeti s takšnim raketometom. Drugo pa je potem boj v naselju, ta pa je tako ali tako najtežja in najbolj nepredvidljiva oblika delovanja. Pa ne bom se sedaj neki prida poglabljal v taktiko, ker so bile na to temo napisane debele knjige in študije. Za take teme pa mislim da tukaj niti ni prostora.

Spet poudarjam, da namembnost Patrie ni ista kot pa namembnost tanka. Zato kolesa, ki zagotavljajo večjo mobilnost in hitrost - ker Patria je oklepni transporter. Se pravi dostavi pehoto v neko cono delovanja, pokriva njeno izkrcavanje, nakar se samo vozilo izmakne v kritje. Ko pehota opravi svoje, pa se vozilo vrne, enota se vkrca in z vozilom izmakne. Poleg tega, na taktiko teh vozil se spet gleda drugače kot pa na tanke. V enem bataljonu osem kolesnikov se nahajajo različne konfiguracije teh vozil, napr. poveljniška, izvidniška, medic, bojna oziroma transportna in minometna vozila. Ta so med seboj povezana z računalniškim sistemom, s katerim upravljajo poveljniška vozila oziroma CP (command post-i). Spet te različne konfiguracije vozil niso same sebi namen. Skupaj tvorijo namreč učinkovito celoto. Izvidniška vozila s pomočjo ostalih izvidniških sistemov (zračnih) pridobijo neke podatke o določeni interesni coni. Na osnovi teh podatkov naprimer minometni osemkolesniki z razdalje 5 km pokrivajo enote, ki se razmeščajo po mestu, vso to stvar pa vodi nekdo, ki sedi spet v neki poveljniški Patri-i nekje v zaledju ter ima ves zbor vseh potrebnih podatkov pred seboj na zaslonu. Mislim da je vsem jasno, da boj, ki ga podpirajo vozila, ki imajo integrirane 120 mm minomete poteka dosti hitreje, kot pa če to podporo zagotavlja enota, ki mora orožja vkopavati.

Drugi odebeljeni tekst. Verjetno ti malo zmanjkuje argumentov, pa si se polotil tipičnega stereotipa o vojski, da se pač nam nonstop perejo možgani. Da pač govorimo, da so vozila vredu, ker so nam tako rekli. Stvari, ki jih vem jaz, mi pač ni nekdo vbil v glavo z izvajanjem nekega pritiska nad menoj, kričanjem itd. Dosti sem pameten, da znam razmišljati ter uporabljati tisti mali kupček sivine. Ob tem, da so moji nadrejeni inštruktorji za vozila, za oborožitvene sisteme, da poznam ljudi, ki so testirali ta vozila, in še koga, ki jih je in jih v prihodnje dni še bo prevzemal, ter da se na sosedni mizi nahaja za par kg dokumentacije o teh vozilih...no ob vsem tem si upam trdit, da vem o teh vozilih dosti več od tebe oziroma verjetno kar vseh na tem forumu. Ali pa sem res samo spran, in mi je nekdo pač te neumnosti vbil v glavo.

Politika ima moč in sredstva, da stvari predstavi tako, kot si jih želi oziroma ji najbolj ustreza. Pa ko smo ravno pri tem, TV, radio in časopisi so uspeli celo Slovenijo prepričati, da smo nabavili slaba vozila z mnogo napakami itd. Webasto na Valukih pogosto crkuje, in ga je treba nonstop popravljat. Verjetno za to nisi niti nikoli slišal...pa tudi nihče ni nikoli grozil s prekinitvijo kakšne pogodbe. Tudi protiminska zaščita Valuka je neprimerno slabša, oziroma spada v prvo oziroma najslabšo klaso protiminske zaščite. Tudi ob to se še ni nihče obregnil. Protiminska zaščita Patrie, ki pa je nekaj nivojev boljša, pa ni ustrezna? Splošno ljudstvo, ki stvari ne pozna, je pač mogoče z parimi novicami preko množičnih medijev prepričati v neko čisto drugačno resnico...

APS
18.6.2009, 20:18
Zakaj se Patria primerja z valukom?
Se mi zdi neprimerno saj verjetno nista bila kupljena pod istimi pogoji, za isto ceno in za enak namen.
Patria se naj primerja z krpanom in podobnimi osemkolesniki.

Ostali politični interesi so mi jasni.
A mogoče veš za kakšen posel, ki smo ga zaradi svojih vojakov v tujini, dobili?

Pero
18.6.2009, 20:29
Ne bi se sicer rad zdej loteval te teme, ampak vojske držav po svetu so bolj produktivne stvari kot si misliš. Res je, da v vojski ne napravimo pol-izdelka ali izdelka, se pa stvari, ki jih delamo odražajo nekje drugje. Na to, kam bo katera država napotila svoje vojake vpliva to, kakšne koristi bo tista država od tega tudi imela. Nobena država še ni poslala svoje vojske kam zato, ker bi imela preveč vojakov, ali pa zato, ker se ji fajn zdi. Vedno so v ozadju neki interesi. Kar nekaj slovenskih podjetij je sklenilo in opravlja posle v državah, v katerih se nahajo slovenski vojaki. Pa ne zato, ker smo tam imeli svoje vojake. Enostavno smo jih tja morali dati, če smo si hoteli odrezati še svoj kos pogače.

Dosti slovenski podjetij tudi izdeluje stvari za vojsko. Mislim da bi se dalo našteti tudi nekaj podjetij, ki jih je vojska rešila pred gotovim propadom. Če bi vojsko ukinili, ker je pač nepotrebna, bi se ta nepotrebnost kar hitro pokazala v dosti večjem številu zaposlenih.

Pa gremo naprej...
Prvi odebeljeni tekst ne drži. Patria je srednje težki oklepnik. Med lahke oklepnike sodi Valuk.

Poljsko verzijo Patrie z dodatnim oklepom (ROSOMAK) so zadeli v Afganistanu trije RPG-7. Posadka se je nepoškodovana vrnila v bazo.

Poleg tega, že samo M2 (Browning 12.7), ki je v oborožitveni postaji na Patrii ima učinkovit domet okoli 1800 metrov, za maksimalnega pa dodaj še 5 km. Učinkovit domet raketometov pa se ponavadi nahaja okoli 300-500 metrov. Če je sovražnik s temi raketometi opažen pravočasno, potem mislim da niti ni potrebno računati, kdo bo koga uničil. Poleg tega vozilo, ki se premika z okoli 100 km/h ni tako lahko zadeti s takšnim raketometom. Drugo pa je potem boj v naselju, ta pa je tako ali tako najtežja in najbolj nepredvidljiva oblika delovanja. Pa ne bom se sedaj neki prida poglabljal v taktiko, ker so bile na to temo napisane debele knjige in študije. Za take teme pa mislim da tukaj niti ni prostora.

Spet poudarjam, da namembnost Patrie ni ista kot pa namembnost tanka. Zato kolesa, ki zagotavljajo večjo mobilnost in hitrost - ker Patria je oklepni transporter. Se pravi dostavi pehoto v neko cono delovanja, pokriva njeno izkrcavanje, nakar se samo vozilo izmakne v kritje. Ko pehota opravi svoje, pa se vozilo vrne, enota se vkrca in z vozilom izmakne. Poleg tega, na taktiko teh vozil se spet gleda drugače kot pa na tanke. V enem bataljonu osem kolesnikov se nahajajo različne konfiguracije teh vozil, napr. poveljniška, izvidniška, medic, bojna oziroma transportna in minometna vozila. Ta so med seboj povezana z računalniškim sistemom, s katerim upravljajo poveljniška vozila oziroma CP (command post-i). Spet te različne konfiguracije vozil niso same sebi namen. Skupaj tvorijo namreč učinkovito celoto. Izvidniška vozila s pomočjo ostalih izvidniških sistemov (zračnih) pridobijo neke podatke o določeni interesni coni. Na osnovi teh podatkov naprimer minometni osemkolesniki z razdalje 5 km pokrivajo enote, ki se razmeščajo po mestu, vso to stvar pa vodi nekdo, ki sedi spet v neki poveljniški Patri-i nekje v zaledju ter ima ves zbor vseh potrebnih podatkov pred seboj na zaslonu. Mislim da je vsem jasno, da boj, ki ga podpirajo vozila, ki imajo integrirane 120 mm minomete poteka dosti hitreje, kot pa če to podporo zagotavlja enota, ki mora orožja vkopavati.

Drugi odebeljeni tekst. Verjetno ti malo zmanjkuje argumentov, pa si se polotil tipičnega stereotipa o vojski, da se pač nam nonstop perejo možgani. Da pač govorimo, da so vozila vredu, ker so nam tako rekli. Stvari, ki jih vem jaz, mi pač ni nekdo vbil v glavo z izvajanjem nekega pritiska nad menoj, kričanjem itd. Dosti sem pameten, da znam razmišljati ter uporabljati tisti mali kupček sivine. Ob tem, da so moji nadrejeni inštruktorji za vozila, za oborožitvene sisteme, da poznam ljudi, ki so testirali ta vozila, in še koga, ki jih je in jih v prihodnje dni še bo prevzemal, ter da se na sosedni mizi nahaja za par kg dokumentacije o teh vozilih...no ob vsem tem si upam trdit, da vem o teh vozilih dosti več od tebe oziroma verjetno kar vseh na tem forumu. Ali pa sem res samo spran, in mi je nekdo pač te neumnosti vbil v glavo.

Politika ima moč in sredstva, da stvari predstavi tako, kot si jih želi oziroma ji najbolj ustreza. Pa ko smo ravno pri tem, TV, radio in časopisi so uspeli celo Slovenijo prepričati, da smo nabavili slaba vozila z mnogo napakami itd. Webasto na Valukih pogosto crkuje, in ga je treba nonstop popravljat. Verjetno za to nisi niti nikoli slišal...pa tudi nihče ni nikoli grozil s prekinitvijo kakšne pogodbe. Tudi protiminska zaščita Valuka je neprimerno slabša, oziroma spada v prvo oziroma najslabšo klaso protiminske zaščite. Tudi ob to se še ni nihče obregnil. Protiminska zaščita Patrie, ki pa je nekaj nivojev boljša, pa ni ustrezna? Splošno ljudstvo, ki stvari ne pozna, je pač mogoče z parimi novicami preko množičnih medijev prepričati v neko čisto drugačno resnico...

OK takega spisa ne bom delal, kar pa je od tebe sicer prva liga :ok
Da razčistiva okoli politike: Če politiki ne bi provajdali denar za našo vojsko (kateri gre vse slabše in slabše) vojske enostavno ne bi bilo. Zgodovina kaže recimo jugovojsko katere sem bil deležen sam. Ene Juge ni mogla na kolena spravt. Še več......jugovojsko v kateri smo služili takrat vsi iz cele juge smo posebaj vsak po vrsti našeškal in to orenk. Pa je bila vse do konca 80-ih nekakšen mit in ne vem kakšna evropska moč. Seveda.....taktično gledano se strinjam. Zgodba bi bila mnogo drugačnejša, če bi nas bila napadla kaka druga država. Samo spet....večina sosedov (iatlijani, avstrijci) so se nam več ali manj samo smejali. Zakaj pa bi oni nas napadli?

Točka pranje mozga:
V vsaki vojski se pere mozak, v vsaki vojski se reče da se ne pere mozak. Od tu naprej ne grem več. Vendar to je dejstvo.

Kar se zaščite patrie tiče.....ne paketkaj me na tem področju z navadnim ljudstvom. Patria je še vedno in bo vedno golf dvojka med lahkimi pehotniki.

TV in radio........ne dam veliko na to. Dam veliko na moje znanje in na to kar vem in koliko zasledujem zadeve z oklepniki že iz čistega hobija. Recimo največja neumnost ki jo je slo vojska naredila je bil nakup pilatusov. Dežela z takim razgibanim terenom kot je slovenija kliče po apačijih in ne po pilatusih. Valuk in patria pa nista nič bolj okretna od enega M84, ki je sicer zastarel a je 2x bolj okreten že z nasloba krmilnega sistema, električnega sistema vrtenja kupole (če je v napoto dolga 120 mm cev), pospeškov in moči motorja, premagovalnih parametrov težkega oz. neprehodnega terena ter z sofisticiranim laserskim merilnim sistemom , katerega je razvila iskra v horjulu in nenazadnje.....zaščita vojakov znotraj tanka glede na patrijo. Pa še.....z armbrustom M84-ki pa tudi praske ne narediš, sploh pa ne če ima na sebi še aktivni oklep.

:laugh

kosec
18.6.2009, 20:33
Off: Pero, za koso sklepat, ne nabrusit!! :laugh:laugh:ok2

Pero
18.6.2009, 20:34
bom prec popravu :-D

Sorry za off

veloce
18.6.2009, 20:35
Ingy, razumem, da zagovarjaš vojsko in razumem, da vojska daje kruh mnogim Slovencem in podjetjem, ampak s Patrio bodo imeli bore malo skupnega.

Namesto pregrešno dragih Patrij, bi raje nabavili par jurišnih rabljenih helikopterjev, ki se na trgu dobijo na pol zastonj, kar je v naši gorato razgibani deželici precej bolj učinkovito, kot cestna vozila. Že Bell UH-1 z raketami bi bili boljši. Ravno tako prepeljejo ljudi in to 10 x hitreje, kot Patrie.

Sassho
18.6.2009, 20:53
veloce mislim da helikopter ne more v mesto z vojsko.. Jurišni oklepnik je namenjen boju na blizu česar pa helikopter žal ne more narediti.. Samo moj pogled.. Sicer pa je moje mnenje tako da vsaka čast vsem slovenskim vojakom vendar pa sam se ne vidim v vojski in nikoli ne mislim biti lutka tej pokvarjeni politiki.. Žal smo v kapitalizmu da se bom pa za nekoga spuščal v nekaj kjer nevem če bom odnesel celo glavo ven da lahko zasluži kak evro več pa ne hvala.. Samo moj pogled upam da mi nihče ne zameri vendar jaz zadeve dandanes tako vidim.. Že sama statistika in pričevanja raznih vojn po balkanu in po svetu ter koliko je politika pobrala denarja od tega je.. Upam da mi nihče ne zameri vendar tako je moje mnenje.. Nočem pa seveda nikogar užaliti vendar jaz tako vidim stvari..

ingy
18.6.2009, 21:32
Zakaj se Patria primerja z valukom?
Se mi zdi neprimerno saj verjetno nista bila kupljena pod istimi pogoji, za isto ceno in za enak namen.
Patria se naj primerja z krpanom in podobnimi osemkolesniki.

Ostali politični interesi so mi jasni.
A mogoče veš za kakšen posel, ki smo ga zaradi svojih vojakov v tujini, dobili?

Krpan je izboljšana verzija Pandurja II. Pandur II pa je podaljšani Pandur 6x6 (iz katerega izhaja Valuk).

Primerjava je zelo na mestu, obe vozili sta oklepna transporterja in opravljata iste naloge. Po naši izbiri imata celo identično oborožitev. Varnost vojakov pa je v Valuku neprimerno slabša. Kljub temu, da imamo ta vozila v Afganistanu in se z njimi opravljajo naloge, pa "primernost" teh vozil nobenega ne zanima. Patria pa je skoraj vsakodnevno na tapeti...

Glede biznisov. Primer tega bi bila lahko naprimer vojna v Iraku. Ko se je šlo za obnovo Iraka, so pač imele največje možnosti za pridobitev dela podjetja, ki so izhajala iz držav, ki so v vojni največ pripomogle.

Zdej jaz ne bi ravno rekel, da zadeva izgleda tako...ker imamo tam vojsko, pač imamo posel. Ko sem bil na Kosovu sem pač opazil, de se tam pojavlja kar nekaj slovenskih podjetij. Telekom je naprimer lastnik Ipko.net, drugega največjega kosovskega ponudnika internetnih storitev. Poleg tega sem izvedel, da pač zadnja leta dosti slovenskih podjetij dela razne stvari na Kosovu. Vojska pa je tam prisotna že mislim da več kot 9 let. Verjetno nam nihče tega ne bi dopustil, če bi zavrnili pomoč pri vzdrževanju mira na Kosovu.

Pero
18.6.2009, 21:37
Krpan je izboljšana verzija Pandurja II. Pandur II pa je podaljšani Pandur 6x6 (iz katerega izhaja Valuk).

Primerjava je zelo na mestu, obe vozili sta oklepna transporterja in opravljata iste naloge. Po naši izbiri imata celo identično oborožitev. Varnost vojakov pa je v Valuku neprimerno slabša. Kljub temu, da imamo ta vozila v Afganistanu in se z njimi opravljajo naloge, pa "primernost" teh vozil nobenega ne zanima. Patria pa je skoraj vsakodnevno na tapeti...

Glede biznisov. Primer tega bi bila lahko naprimer vojna v Iraku. Ko se je šlo za obnovo Iraka, so pač imele največje možnosti za pridobitev dela podjetja, ki so izhajala iz držav, ki so v vojni največ pripomogle.

Zdej jaz ne bi ravno rekel, da zadeva izgleda tako...ker imamo tam vojsko, pač imamo posel. Ko sem bil na Kosovu sem pač opazil, de se tam pojavlja kar nekaj slovenskih podjetij. Telekom je naprimer lastnik Ipko.net, drugega največjega kosovskega ponudnika internetnih storitev. Poleg tega sem izvedel, da pač zadnja leta dosti slovenskih podjetij dela razne stvari na Kosovu. Vojska pa je tam prisotna že mislim da več kot 9 let. Verjetno nam nihče tega ne bi dopustil, če bi zavrnili pomoč pri vzdrževanju mira na Kosovu.

Ravno na kosovem sem služil vojsko in zametki slovenskih podjetjij oz slovenka podjetja so tam že dolgo prisotna in so bila tam že preje (70-ta), Se pravi to kar ti praviš..........na zapadu ništa novo.
A ti vidiš kam pes taco moli?

tommy28
18.6.2009, 21:39
Ipko je od Mobitela.......
še dobro imamo vsaj poceni klice iz ipkoneta v mobitel in obratno - sos paket mobitel....19 minut = 1€.

Pero
18.6.2009, 21:44
še dobro imamo vsaj poceni klice iz ipkoneta v mobitel in obratno - sos paket mobitel....19 minut = 1€.

Res....še dobro :napaka

Skuna
18.6.2009, 22:58
Poleg gospodarskih interesov pa je naš interes tudi, da je tam mir in posledično zaradi vojne ne bežijo begunci k nam

ingy
18.6.2009, 23:12

Mobitel pa od Telekoma. Mislim da se nisem nič zmotil.

@PERO

Če ne bi politiki provajdali denarja, ne bi bilo tudi komplet javne uprave. Učitelji si tudi ne pridelajo denarja.

Seveda je pranje možganov, hvala bogu da je. Da veš, po kaj si prišel v vojsko. Ko pa si enkrat razporejen v enoto, se pa zadeve malo spremenijo...

Patria je SKOV (Srednje Kolesno Oklepno Vozilo). Med LKOV sodita Valuk in HMMWV. Razlika v prebojnosti oklepa, nosilnosti in teži vozil je očitna. Rad bi pa videl, kateri so torej tvoji mercedezi ali bmwji med oklepniki, če imaš Patrio za golf dizel 2.

Glede okretnosti...tudi Patria se lahko na mestu obrne (ne velja za asfalt), tudi pri Patrii se oborožitvena postaja obrača z uporabo joysticka. Na isto oborožitveno postajo se lahko montira mitraljez ali bombomet, zamenja se samo program v računalniku. Tudi Patria ima laserski namerilni sistem, NV...Ter prepelje 11 ljudi, od tega se jih 9 izkrca ter opravi druge naloge (vpad v objekt itd). Posadka tanka pa tega ne more narediti. Ampak še enkrat poudarjam, to sta vozili z različnimi nalogami in med seboj nista primerljivi.

Tudi med helikopterji ne moreš primerjat Apache ali pa Cougar.

Če pa že načenjamo temo o odpornosti M84...se nahaja v SV orožje, ki z lahkoto zluknja tudi naš tankec :) tudi za aktivne oklepe obstajajo učinkovite tandemske bojne glave ;)

ingy
18.6.2009, 23:17
A ti vidiš kam pes taco moli?

Vedno proti kapitalu...tako ali drugače...

criptus
19.6.2009, 06:09
[QUOTE=ingy;1021130]@FALCO - bom se ti posvetil z malo daljšim postom!

@PERO - Vojaški proračun je namenjen za vojsko, in ne za reševanje socialnih statusov družin v Sloveniji. Za te obstajajo druga ministrstva in drugi sektorji v tej državi, ki imajo prav tako svoj delež proračuna...če pa ta ne znajo svojega denarja razporedit oziroma ga zapravljajo za druge stvari, pa vojska ni kriva. Novinarji v tej državi pa zelo dobro skrbijo za to, da se nonstop omenja vojska, provizije, afera Patria itd. in se na ta način lepo prikrijejo napake ostalih ministrstev.QUOTE]

Drži. Samo država ima denarja kolikor ga ima. Če gre več za vojsko ga je manj drugje.

SLO se je z vstopom v sistem kolektivne obrambe (NATO) obvezala, da bo izdatke za vojsko počasi dvignila na 2% bdp. To je dokaj malo, če se spomnimo da je npr bivša juga za to namenjala 10% in več.

Ta trenutek, ne glede na obveze, ne vem če zagotavljamo 1,5%. Razlika gre drugam, vseeno kam, recimo pa da si mislimo da na ministrstvo za socialo...

Izdatki za vojsko so pač nujno zlo. V takem svetu živimo, če nam je všeč ali ne. Osebno sem mnenja, da bi nas popolnoma avtonomna vojska stala precej več kot nas NATO. Ne pozabimo. Po svojih zmožnostih v sistem zagotavljamo ljudi in tehniko (seveda tudi Patrio), v zameno pa smo pod zaščito 5. člena NATO sporazuma ki pravi nekako tako kot se glasi geslo 4-h mušketirjev: vsi za enega, eden za vse.

Shebo
19.6.2009, 06:36
Zanimivo je to, da Islandija je članica NATO pakta, vendar nima svoje vojske. Ravno ta 5. člen posledično omogoča državi da ne potrebuje vojske. Osebno sem mnenja, da je vojska brezvezno zapravljanje denarja. Sicer je pa po drugi strani tudi res, da če ne bi imeli vojske, nam ne bi nič bolje šlo. Edino tista 2% BDPja bi lahko spet ukradli...

Čeprav imam takšno mnenje o vojski, lahko še vedno rečem @ingi vsaka čast tebi in ostalim vojakom kateri se udeležujete mirovnih misij:ok

zombra
19.6.2009, 06:58
Mislim da so bile F2000 večji zaj**, kot pa nakup Patrie. Tukaj gre pa resnično za osebno varnost vsakega posameznika, če se ti pri repetiranju zlomi ročica, ali pa ti med puzanjem ven pade sprožilni mehanizem, da ne omenjam zastojev in vseh rezervnih delov, ki jih imaš seboj. Kot da bi imel airsoft puško...:jok

criptus
19.6.2009, 07:11
Zanimivo je to, da Islandija je članica NATO pakta, vendar nima svoje vojske. Ravno ta 5. člen posledično omogoča državi da ne potrebuje vojske. Osebno sem mnenja, da je vojska brezvezno zapravljanje denarja. Sicer je pa po drugi strani tudi res, da če ne bi imeli vojske, nam ne bi nič bolje šlo. Edino tista 2% BDPja bi lahko spet ukradli...

Čeprav imam takšno mnenje o vojski, lahko še vedno rečem @ingi vsaka čast tebi in ostalim vojakom kateri se udeležujete mirovnih misij:ok

:hipi

Na pamet govoriš. Ne poznam države ki ne bi imela vojske.

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Iceland

A se NATO kupi v štacuni kot avto ki ga ne proizvajaš doma?

NATO deluje po sistemu daš - dobiš. Ne pa da rečeš: OK jaz sem v NATU, sedaj pa vojske ne rabim :crazy

Jaz sem seveda vsekakor med tistimi, ki misli, da bi blo fajn če svet ne bi imel vojske, ampak tako pač ne gre. Taki smo. Ljudje mislim. Še celo živali so organizirane za bojevanje...

kosec
19.6.2009, 08:18
Vojske baje nima Kostarika (ali ena takšna banana državica), ker so pogruntali, da je vojska tam reč z vzročno povezavo z državnimi udari... Preden bo kdo čudno pogledal: ozemeljsko celovitost jim zagotavlja vojska ZDA :-D (Čisto tako kot smo brali po cajtengih za Jugoslavijo leta 1968 :laugh)

Shebo
19.6.2009, 09:23
:hipi

Na pamet govoriš. Ne poznam države ki ne bi imela vojske.

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Iceland

A se NATO kupi v štacuni kot avto ki ga ne proizvajaš doma?

NATO deluje po sistemu daš - dobiš. Ne pa da rečeš: OK jaz sem v NATU, sedaj pa vojske ne rabim :crazy

Jaz sem seveda vsekakor med tistimi, ki misli, da bi blo fajn če svet ne bi imel vojske, ampak tako pač ne gre. Taki smo. Ljudje mislim. Še celo živali so organizirane za bojevanje...
Če je coast guard, policija ter air defece za tebe vojska... Ne vem... Za mene to NI vojska.

criptus
19.6.2009, 15:18
Vojske baje nima Kostarika (ali ena takšna banana državica), ker so pogruntali, da je vojska tam reč z vzročno povezavo z državnimi udari... Preden bo kdo čudno pogledal: ozemeljsko celovitost jim zagotavlja vojska ZDA :-D (Čisto tako kot smo brali po cajtengih za Jugoslavijo leta 1968 :laugh)

Stalin se te usmili... Broz se za tole izjavo gotovo obrača v svojem sarkofagu :laugh

tommy28
19.6.2009, 21:09
Res....še dobro :napaka

In kaj je tle narobe.....

V vojski delam že 12 let, trenutno sem na Kosovem ( misija ).... in verjemi mi, da mi veliko pomeni, da ne kličem po eurotarifi ampak po 0,092€......

chuckiBMW
14.7.2009, 00:11
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs126.snc1/5409_1123873951497_1666584592_297850_7416238_n.jpg

Evo mene na PSVR. :-D

_commandos_
14.7.2009, 01:39
v kateri vojašnici si na služenju ?

M635_CSL
14.7.2009, 05:53
v kateri vojašnici si na služenju ?

Če je vtem trenutku noter, je najverjetneje v MS:)...lahko pa preverim, rabim samo priimek:laugh

chuckiBMW
14.7.2009, 09:45
V MS sem. :)

chuckiBMW
9.10.2009, 21:00
>> sitno 5 << :-D

Rottie
9.10.2009, 21:04
Ste vedeli kolk ima vaš veliki šef plače? :ok2

Med 50 najbolje plačanimi javnimi funkcionarji je kar polovica vodilnih v zdravstvu. Sicer pa je na vrhu lestvice načelnik Generalštaba SV, ki je julija prejel 11.000 evrov bruto plače.

http://24ur.com/novice/slovenija/razmislek-vreden-150-000-evrov.html

criptus
10.10.2009, 09:10
Od kdaj pa je POP.tv verodostojen vir?

Osnovne plače v vojski so zabetonirane s plačilnimi razredi. V kateri plačilni razred sodi plača načelnika generalštaba se da videt iz lestvice, sigurno pa ne presega normalne poslanske plače.

Dohodki se povečajo z delom v tujini, nadurami (redko), nekaj malega z delovno uspešnostjo...

Tko da bi se jaz pogovarjal o takih cifrah ko bi videl specifikacijo prej ne...

M635_CSL
10.10.2009, 18:39
Ste vedeli kolk ima vaš veliki šef plače? :ok2

Med 50 najbolje plačanimi javnimi funkcionarji je kar polovica vodilnih v zdravstvu. Sicer pa je na vrhu lestvice načelnik Generalštaba SV, ki je julija prejel 11.000 evrov bruto plače.

http://24ur.com/novice/slovenija/razmislek-vreden-150-000-evrov.html

Jaz osebno tudi malo dvomim v verodostojnost teh številk (ne dam pa roke v ogenj):ok2 Kolikor mi je znano je bila ena od zadnjih plač prejšnjega načelnika GŠ SV /Albina Gutmana) nekaj čez 7000€ bruto, tako, da je tak skok res zelo malo verjeten.

ingy
27.10.2009, 20:34
Evo, počasi se od vas spet poslavljam, do junija 2010 ga šibam na jug Libanona...

Big D
27.10.2009, 20:38
Sretno Ingy, pazi glavo in vzemi fotoaparat :ok

Davidf1
27.10.2009, 20:44
Mater sam tebe pa mora to veselit ej. A punco resno maš, pomoje ne, ker ne vem no. :ok

ingy
27.10.2009, 20:53
Mater sam tebe pa mora to veselit ej. A punco resno maš, pomoje ne, ker ne vem no. :ok

Imam. In imaš prav, res me veseli.. :)

Davidf1
27.10.2009, 20:58
Zanimivo, da se najdejo take. :ok

Bavarian Murder Weapon
27.10.2009, 21:14
good luck:ok

Eddy
27.10.2009, 21:24
Ingy srečno, pa drži se tistega stavka, ki ga imaš v podpisu:ok

Shebo
27.10.2009, 21:51
Ingy, srečno:ok

Iztok Z.
27.10.2009, 21:57
Evo, počasi se od vas spet poslavljam, do junija 2010 ga šibam na jug Libanona...
Drži se :ok

BTW, če boš skupaj z deminercem Habjanom (je že bil 1x ali 2x dol) ga pozdravi v mojem imenu :)

ingy
27.10.2009, 22:08
Stežka, v izvidniškem oddelku nas je samo 8, tak da ne bo pridodanih enot :)

Mi je pa malo znani priimek, bom počekiral :)

Martin ///M
27.10.2009, 22:41
Ingy srečno:beer

Iztok Z.
27.10.2009, 22:52
Stežka, v izvidniškem oddelku nas je ..
Izvidnik ... tja pridejo samo najboljši. Čestitam!

Večini civilov delo izvidnika sicer ne pove dosti, ker pa sem se iz vojske poslovil ravno kot poveljnik izvidnikov in poznam skoraj vse lepote in nevarnosti tega dela vas še posebej cenim in zato tistemu pazi se dodajam, da pazi se z dvojno mero previdnosti. :ok

Rottie
27.10.2009, 23:29
@Ingy ... nato, da očitno rad hodiš na razne misije, bi moral iti med plačance ... več € in akcije :ok2 Si kdaj že razmišljal o tem?

Pa seveda srečno in kakšno lepo fotko nam pošlji ;)

Davidf1
28.10.2009, 16:56
Izvidniki so ''tisti v prvi vrsti'' :-D

kosec
28.10.2009, 16:59

Srečno!!! :ok

criptus
4.11.2009, 21:18
Zanimiv forum...

http://www.vojak.si/forum/viewforum.php?f=19

Iztok Z.
4.11.2009, 22:33
Zanimiv forum...

http://www.vojak.si/forum/viewforum.php?f=19

Klik na link pokaže tole:

phpBB :

Error creating new session

DEBUG MODE

SQL Error : 1114 The table 'phpbb_sessions' is full

INSERT INTO phpbb_sessions (session_id, session_user_id, session_start, session_time, session_ip, session_page, session_logged_in, session_admin) VALUES ('d1226c0a332590b53714a5fb15187622', -1, 1257373824, 1257373824, '563d1276', 19, 0, 0)

Line : 187
File : sessions.php

Najbrž vojna tajna :-D

criptus
5.11.2009, 09:22
Itaq. Pa ne okol govort...

:laugh

perobmw
5.11.2009, 09:31
Good luck:ok

ingy
14.11.2009, 00:04
Hvala vsem :) par dni še, pa na letalo...preganjat Hezbollah in Co. :-D

Pa še en današnji utrinek:

Slovesnost pred odhodom... (http://www.slovenskavojska.si/odnosi-z-javnostjo/sporocila-za-javnost/novica/nov/slovesnost-pred-odhodom-v-libanon/)

sash
14.11.2009, 01:30
Kje pa je ta postrojitveni prostor v VIC? To so v zadnjih 2h letih postavili?

ingy
14.11.2009, 02:12
Kje pa je ta postrojitveni prostor v VIC? To so v zadnjih 2h letih postavili?

Vrhnji plato :)

criptus
14.11.2009, 09:18
@ingy

Drži se :ok

e34td
24.11.2009, 21:50
No in doživeli smo prvi šok,ki je ponekod že vsakdanjik. Umrla je pripadnica slovenske vojske.
http://24ur.com/novice/slovenija/na-kosovu-umrla-slovenska-vojakinja.html

Kaj je resnično v ozadju? Ali bomo kdaj izvedeli? Verjetno ne,ker bo tako kot vsaka,tudi naša vojska (pa tudi ostali organi),znala to prekriti. Je šlo za pritiske,ki jih doživljajo vojaki na misijah? Pritiske od moških vojakov? Mogoče predpostavljenih častnikov? Ali pa res samo za nesrečo? Vaše mnenje. Družini in bližnjim pa sožalje. Škoda mladega dekleta in madega človeka na sploh.:frown

M635_CSL
25.11.2009, 06:12
Težko je karkoli vnaprej govorit. Vsekakor škoda mladega življenja. Šlo naj bi za mlajšo visoko izobraženo vojakinjo iz Štajerskega konca. V vojski naj bi bila eno leto, to je bila njena prva in (na žalost) zadnja misija. Če kaj izvem napišem....

miha84
25.11.2009, 09:11
No in doživeli smo prvi šok,ki je ponekod že vsakdanjik. Umrla je pripadnica slovenske vojske.
http://24ur.com/novice/slovenija/na-kosovu-umrla-slovenska-vojakinja.html

Kaj je resnično v ozadju? Ali bomo kdaj izvedeli? Verjetno ne,ker bo tako kot vsaka,tudi naša vojska (pa tudi ostali organi),znala to prekriti. Je šlo za pritiske,ki jih doživljajo vojaki na misijah? Pritiske od moških vojakov? Mogoče predpostavljenih častnikov? Ali pa res samo za nesrečo? Vaše mnenje. Družini in bližnjim pa sožalje. Škoda mladega dekleta in madega človeka na sploh.:frown

Ne samo v vojski, tudi marsikje drugje ostane resnicno ozadje smrti zavito v tancico skrivnosti.

Sicer pa nihce nikoga ne sili, da gre v vojsko. Vsak, ki pa gre, pa mora vedeti, da bo slej kot prej moral na misijo nekam "bogu iza nogu". In, da se lahko zgodi tudi najhujse.

Dark Funeral
25.11.2009, 09:38
Samo kako se pa nek Dr. in podobno odloči za vojsko..... tega sploh jaz osebno ne razumem. Potem kako lahko rečeš nekomu ki je komaj 1 let v vojski: "visoko kvalificiran kader" ? Kaj je potem tisti ki je dve leti v vojski, na ravni specialne S.W.A.T. enote?

Očitno ni bila tako visoko kvalificirana, če je med rokovanjem z orožjem merila sama vase.....

http://i28.photobucket.com/albums/c240/bobbones/Vincent-DOnofrio-Full_l.jpg

R.I.P.

Rottie
25.11.2009, 09:50
Ne samo v vojski, tudi marsikje drugje ostane resnicno ozadje smrti zavito v tancico skrivnosti.

Sicer pa nihce nikoga ne sili, da gre v vojsko. Vsak, ki pa gre, pa mora vedeti, da bo slej kot prej moral na misijo nekam "bogu iza nogu". In, da se lahko zgodi tudi najhujse.

Kolker sem jst slišal od vojaka, ki je bil v Afganistanu, je na teh misijah predvsem zelo dolgčas. Če hočeš pravo akcijo in dober denar, moraš it med plačance.

M635_CSL
25.11.2009, 10:05
Samo kako se pa nek Dr. in podobno odloči za vojsko..... tega sploh jaz osebno ne razumem. Potem kako lahko rečeš nekomu ki je komaj 1 let v vojski: "visoko kvalificiran kader" ? Kaj je potem tisti ki je dve leti v vojski, na ravni specialne S.W.A.T. enote?

Očitno ni bila tako visoko kvalificirana, če je med rokovanjem z orožjem merila sama vase.....

http://i28.photobucket.com/albums/c240/bobbones/Vincent-DOnofrio-Full_l.jpg

R.I.P.

Ali razumeš ali ne Dark, so ljudje, ki pač so za vojsko in hočejo v vojsko. V SV so zaposleni dr., mag., psihologi, duhovniki,...tem ljudem ne moremo reči, da niso vedeli kaj počnejo. Tvoj zadnji stavek, pa ni vreden komentarja:crazy

Pač ne veš vsega, tudi jaz ne, čeprav vem neprimerno več kot ti. O podrobnostih katere sem izvedel pa zaenkrat ne bom še razpravljal.

miha84
25.11.2009, 10:15
Kolker sem jst slišal od vojaka, ki je bil v Afganistanu, je na teh misijah predvsem zelo dolgčas. Če hočeš pravo akcijo in dober denar, moraš it med plačance.

Jebes denar in akcijo. Boriti se nekje v pi*** ma***** in streljati na ljudi, ki nam (nasi domovini) niso nic naredili, je bolano. To niso video igrice.

Dark Funeral
25.11.2009, 10:18
Ali razumeš ali ne Dark, so ljudje, ki pač so za vojsko in hočejo v vojsko. V SV so zaposleni dr., mag., psihologi, duhovniki,...tem ljudem ne moremo reči, da niso vedeli kaj počnejo. Tvoj zadnji stavek, pa ni vreden komentarja:crazy

Pač ne veš vsega, tudi jaz ne, čeprav vem neprimerno več kot ti. O podrobnostih katere sem izvedel pa zaenkrat ne bom še razpravljal.

Oprosti, ampak zame, visoko kvalificiran nisi po enem letu. Kaj si potem ti ki si že več časa tam? Ultra, super, hardcore....definicijo prosim.

Sej jaz razumem, da je svega i svašta v vojski...sej to tudi mojega očeta kot profesorja vabli se pridružit vojski, kot službenega vojaka( oficirja al kako se že reče ) okoli leta 96.

Ampak, da nevem, študiraš menagment in potem se kar odločiš za vojsko, ker je to tisto pravo, kar ne čentra pol kurca s tem kar si do sedaj počel in se "uril" in greš v vojsko in na misijo? Si izjemno usposobljen doktor menagmenta in po enem letu izjemno usposobljen vojak.

Razumem, da vsak stori napako.... to je pač normalno, tudi še najbolj izkušen. Vendar, po 1. letu ti po TV rečejo, da nekdo zelo razgledan in izjemno izurjen se je ponesrečil na misiji.

Mene to "moti"....visoko kvalificijan- ta definica 1. leta v vojski. Vsi odtali ki so bili na več misijah so pa kaj?

Rottie
25.11.2009, 10:20
Jebes denar in akcijo. Boriti se nekje v pi*** ma***** in streljati na ljudi, ki nam (nasi domovini) niso nic naredili, je bolano. To niso video igrice.

Itak, da moraš biti posebne vrste človek, da greš v to. Če ne drugega, je zelooo nevarno, saj plačance pošiljajo na najbolj nevarne misije, kamor redne vojske nočejo zaradi bad pressa okoli žrtev med vojaki. Pri plačancih pač nihče ne sprašuje po tem kolk se jih je vrnilo, itd ter so povsem pogrešljivi.

Drugače pa tole "branjenje domovine" je tut en velik BS. Vojska in policija brani predvsem politike, njihov položaj ter njihovo imetje/ interese ter imetje / interese raznih drugih prisklednikov v vojni, ne navaden folk. K navaden folk teptajo in izkoriščajo eni ali drugi, ko je spet mir, samo odvisno je kakšno zastavo obesijo na drog.

Suln
25.11.2009, 10:21
Ampak če gledaš to s strani enega američana zgleda to malo drugače. Ljudje oddaljeni par tisoč km so krivi, da je on brezposeln da njegova debela mama živi v prikolici, in da se mačke gonijo ravno pod njegovim oknom.
In to jih prepričujejo od vrtca dalje.

Juhej, gremo v prve bojne in postreljat vse kar pride živega nasproti!

miha84
25.11.2009, 10:55
Ampak če gledaš to s strani enega američana zgleda to malo drugače. Ljudje oddaljeni par tisoč km so krivi, da je on brezposeln da njegova debela mama živi v prikolici, in da se mačke gonijo ravno pod njegovim oknom.
In to jih prepričujejo od vrtca dalje.

Juhej, gremo v prve bojne in postreljat vse kar pride živega nasproti!

Ja saj, v izvoznici "demokracije", jih najbolj pumpajo s pravljicami o "bad gajsih". V ozadnju je pa itak ekonomski interes. Da se lahko oni vozijo s svojimi pozresnimi trucki, jejo hamburgerje in pijejo coca colo.

criptus
25.11.2009, 11:34
Oprosti, ampak zame, visoko kvalificiran nisi po enem letu. Kaj si potem ti ki si že več časa tam? Ultra, super, hardcore....definicijo prosim.

Sej jaz razumem, da je svega i svašta v vojski...sej to tudi mojega očeta kot profesorja vabli se pridružit vojski, kot službenega vojaka( oficirja al kako se že reče ) okoli leta 96.

Ampak, da nevem, študiraš menagment in potem se kar odločiš za vojsko, ker je to tisto pravo, kar ne čentra pol kurca s tem kar si do sedaj počel in se "uril" in greš v vojsko in na misijo? Si izjemno usposobljen doktor menagmenta in po enem letu izjemno usposobljen vojak.

Razumem, da vsak stori napako.... to je pač normalno, tudi še najbolj izkušen. Vendar, po 1. letu ti po TV rečejo, da nekdo zelo razgledan in izjemno izurjen se je ponesrečil na misiji.

Mene to "moti"....visoko kvalificijan- ta definica 1. leta v vojski. Vsi odtali ki so bili na več misijah so pa kaj?

Nekaj moraš razumet.

Visoko kvalificiran je tu mišljeno kot: visoka civilna izobrazba. Nekaj novinarjev je po svoje povzelo uradno razlago, ne pa vsi.

Ne glede na to, ni šlo za častnico ampak vojakinjo. Navaden vojak je v enem letu vsekakor lahko dokaj visoko kvalificiran, omenjena vojakinja pa je imela tudi precej višjo izobrazbo od zahtevane.

Tako da zadeva sploh ni sporna.

criptus
25.11.2009, 11:37
Itak, da moraš biti posebne vrste človek, da greš v to. Če ne drugega, je zelooo nevarno, saj plačance pošiljajo na najbolj nevarne misije, kamor redne vojske nočejo zaradi bad pressa okoli žrtev med vojaki. Pri plačancih pač nihče ne sprašuje po tem kolk se jih je vrnilo, itd ter so povsem pogrešljivi.

Drugače pa tole "branjenje domovine" je tut en velik BS. Vojska in policija brani predvsem politike, njihov položaj ter njihovo imetje/ interese ter imetje / interese raznih drugih prisklednikov v vojni, ne navaden folk. K navaden folk teptajo in izkoriščajo eni ali drugi, ko je spet mir, samo odvisno je kakšno zastavo obesijo na drog.

Kakšna je razlika med plačancem in poklicnim vojakom?

Domovina se danes brani zunaj meja, v okviru kolektivne varnosti. Dejmo počas prerast miselnost, ki smo se jo učili s partizanskimi filmi in stripi...

Dark Funeral
25.11.2009, 11:59
Nekaj moraš razumet.

Visoko kvalificiran je tu mišljeno kot: visoka civilna izobrazba. Nekaj novinarjev je po svoje povzelo uradno razlago, ne pa vsi.

Ne glede na to, ni šlo za častnico ampak vojakinjo. Navaden vojak je v enem letu vsekakor lahko dokaj visoko kvalificiran, omenjena vojakinja pa je imela tudi precej višjo izobrazbo od zahtevane.

Tako da zadeva sploh ni sporna.

Jaz se se opiral na tisto kar je rekel častnik na TVju, ne kar je rekel novinar.

To se pravi, da se tu nekoliko meša zadeve.

Da lahko trdim, da sem izjemno kvalificiran trgovec, čeprav delam za kaso v tušu in imam doktorat iz matematike. Karikirano seveda.

Zame, sploh ni nič spornega, nemorem pa razumet, kako lahko rečeš jabolku češpla.

Rottie
25.11.2009, 12:05
Kakšna je razlika med plačancem in poklicnim vojakom?

Domovina se danes brani zunaj meja, v okviru kolektivne varnosti. Dejmo počas prerast miselnost, ki smo se jo učili s partizanskimi filmi in stripi...

Plačanci niso redni vojaki neke države, ampak jih najemajo kot posameznike pogodbeno ter jih potem združijo v neko enoto, ki ponavadi dobiva posebaj nevarne naloge, če sem jst to prav razumel. Pa precej strogi pogoji so, kakšna mora biti njihova vojaška preteklost (dejanska izkušenost z bojišča, ne le treningi ... so že morali predhodno sodelovati v kakšni vojni kot vojaki na bojišču). Gre pač za freelancerje, bivše vojake s posebnimi znanji ter bojnimi izkušnjami, ki želijo zaslužiti več kot lahko reden vojak v državni službi ... vsekakor naj bi znali in bili sposobni prenesti več kot običajen vojak, ki ga pošlje kakšna država.... mogoče jih bi lahko primerjal s kakšnimi specialci ali kaj podobnega. Točnih zahtev ne vem, ker tolk me pa ni zanimalo ... je pa baje plačilo tudi do 10x višje od rednih vojakov na teh misijah.

criptus
25.11.2009, 12:36
Jaz se se opiral na tisto kar je rekel častnik na TVju, ne kar je rekel novinar.

To se pravi, da se tu nekoliko meša zadeve.

Da lahko trdim, da sem izjemno kvalificiran trgovec, čeprav delam za kaso v tušu in imam doktorat iz matematike. Karikirano seveda.

Zame, sploh ni nič spornega, nemorem pa razumet, kako lahko rečeš jabolku češpla.

Potem je vse OK. Kar je rekel vojaški uslužbenec (ne mešat borovnic in jagod :laugh) je dejstvo ki ga spoštujem. Če je rekel da je bila visoko usposobljena potem že ve kaj govori.

Seveda pa kot laik lahko vseeno dvomiš...

criptus
25.11.2009, 12:40
Plačanci niso redni vojaki neke države, ampak jih najemajo kot posameznike pogodbeno ter jih potem združijo v neko enoto, ki ponavadi dobiva posebaj nevarne naloge, če sem jst to prav razumel. Pa precej strogi pogoji so, kakšna mora biti njihova vojaška preteklost (dejanska izkušenost z bojišča, ne le treningi ... so že morali predhodno sodelovati v kakšni vojni kot vojaki na bojišču). Gre pač za freelancerje, bivše vojake s posebnimi znanji ter bojnimi izkušnjami, ki želijo zaslužiti več kot lahko reden vojak v državni službi ... vsekakor naj bi znali in bili sposobni prenesti več kot običajen vojak, ki ga pošlje kakšna država.... mogoče jih bi lahko primerjal s kakšnimi specialci ali kaj podobnega. Točnih zahtev ne vem, ker tolk me pa ni zanimalo ... je pa baje plačilo tudi do 10x višje od rednih vojakov na teh misijah.

baje...

dej kakšne konkretne podatke, da ne bomo na pamet govorili. Kakšne so plače vojakov na misijah,veš mogoče?

voith
25.11.2009, 12:43
http://sl.wikipedia.org/wiki/Francoska_tujska_legija

M635_CSL
25.11.2009, 13:10
http://sl.wikipedia.org/wiki/Francoska_tujska_legija

No, tujska legija je res pojem in fenomen zase. Menda je bojna patrulja tujske legije premagala vadbeni poligon ameriških marincev v 45. min, amrinci pa skoraj dve uri:-D POznam dva (eden je pred kratkim umrl), ki sta take stvari doživela. Res pa je tudi, da Tujska legija ni več tisto kar se opisuje v knjigah in gleda v filmih, čeprav se jih še vedno drži pridih malodane mitičnosti in neke vrste romantike. POstajajo čedalje bolj podobnim ostalim vojskam ,izstopajo pa predvsem v predanosti, disciplini in drilu.

Plače pa niso ne vem koliko visoke, vsaj na zečetku kariere ne. Če se ne motim so vsi častniki višji od stotnika Francozi, tujci le do stotnika.

Dark Funeral
25.11.2009, 13:20
Jaz poznam 3 ljudi iz tujske legije in vsi trije so :litrca:crazy
Edn je še precej mlad...... je pa četrti.... in tisti je pa :fight :crazy

Vsem ko omeniš ali pa da samo slišijo kaj o tujski legiji, se še 3x bolj urga..... prow vidiš kako, počasi, se jim začne kar še bolj mešat in potem explozija norosti.....četrti v taki meri, da se ti splača tečt čim bol stran ker postane kar nasilen, do vsega in vseh...

Kassari
25.11.2009, 13:33
No, tujska legija je res pojem in fenomen zase. Menda je bojna patrulja tujske legije premagala vadbeni poligon ameriških marincev v 45. min, amrinci pa skoraj dve uri:-D POznam dva (eden je pred kratkim umrl), ki sta take stvari doživela. Res pa je tudi, da Tujska legija ni več tisto kar se opisuje v knjigah in gleda v filmih, čeprav se jih še vedno drži pridih malodane mitičnosti in neke vrste romantike. POstajajo čedalje bolj podobnim ostalim vojskam ,izstopajo pa predvsem v predanosti, disciplini in drilu.

Plače pa niso ne vem koliko visoke, vsaj na zečetku kariere ne. Če se ne motim so vsi častniki višji od stotnika Francozi, tujci le do stotnika.

plača v tujski legiji je 1000€, dobiš jo pa po 5 letih se pravi 60k€, no na misijah je veliko več.

e34td
25.11.2009, 13:38
1205€ je plača za začetnika po 10 mesecih. Ko dobi "krila" se mu pa dvigne za 250€.
Ko grejo v akcijo je pa odvisno,a grejo na francoski teritorij ali na tuj.
Mislim pa da se motiš glede napredovanj. :)

Rottie
25.11.2009, 14:00
baje...

dej kakšne konkretne podatke, da ne bomo na pamet govorili. Kakšne so plače vojakov na misijah,veš mogoče?

Konkretnih št. ne vem, ta info da zaslužijo do 10x več kot naši na misijah in tisto o pogojih, mi je pa rekel vojak, ki je bil v Afganistanu na misiji, tko da bo že vedel (ga osebno poznam že nekaj časa, tko da ni vprašanja o tem, da bi kaj nalagal, itd).
Pa kot sem že rekel ... nato, da nimam ambicij v tem poslu, se sem nisem kaj posebaj zanimal in vem le tisto, kar sem zvedel od njega med drugim v pogovoru. Za več malo povprašaj med sodelavci ... zihr bo kdo še več kaj vedel o tem .... pa poročaj potem, da še drugi kaj novega zvemo o tej dokaj redki veji vojaške karjere :-D

Suln
25.11.2009, 14:09
baje...

Plače vojakov na misijah so takšne, da jih več kot 90% komaj čaka, da gredo v tujino.
Le mediji in nončke se bunijo.

Moj kolega je bil prejšnjo izmeno na Kosovem in je domov prinesel cca. 4000€ na mesec. Ni švoh ne.
Je pa res, da ima malo višji čin in ni navaden vojak.

criptus
25.11.2009, 14:20
Konkretnih št. ne vem, ta info da zaslužijo do 10x več kot naši na misijah in tisto o pogojih, mi je pa rekel vojak, ki je bil v Afganistanu na misiji, tko da bo že vedel (ga osebno poznam že nekaj časa, tko da ni vprašanja o tem, da bi kaj nalagal, itd).
Pa kot sem že rekel ... nato, da nimam ambicij v tem poslu, se sem nisem kaj posebaj zanimal in vem le tisto, kar sem zvedel od njega med drugim v pogovoru. Za več malo povprašaj med sodelavci ... zihr bo kdo še več kaj vedel o tem .... pa poročaj potem, da še drugi kaj novega zvemo o tej dokaj redki veji vojaške karjere :-D

Poglej si post pred in za tabo. Okvirne cifre so lepo vidne, ampak daaaaleč od tega kar trdiš...

e34td
25.11.2009, 14:23
Navaden legionar ima na tujem ozemlju v misiji okoli 3500€.:ok2

MehMan
25.11.2009, 15:12
Plačanci niso redni vojaki neke države, ampak jih najemajo kot posameznike pogodbeno ter jih potem združijo v neko enoto, ki ponavadi dobiva posebaj nevarne naloge, če sem jst to prav razumel.

To se dogaja v filmih. Plačanci ne izvajajo nobenih vojaških nalog, nič ne napadajo in niso pod nobenim okriljem vojske. Plačanci so večinoma težje oboroženi varnostniki in v veliki nevarnosti. Varujejo konvoje, varujejo VIPje, ki jih vojska ne jebe, itd. Ker pa ne spadajo pod ameriško vojsko se jih tudi ženeva ravno ne tiče, preden se je situacija v Iraku umirila jih tudi Iraško pravo ni obravnavalo.. So več ali manj v vlogah varnostnikov, veliko bolje plačani in v večjem dreku kot navadeni vojaki.

ingy
25.11.2009, 15:46
@DARK FUNERAL - šlo se je za visoko izobraženo punco. Ne obračaj besed samo zato, da si nabijaš poste, ali pa opravi kakšen dodatni tečaj slovenščine, da ti razumevanje povedanega ne bo povzročalo več težav...nism hotel bit tečen, ampak danes povsod na to temo berem take oslarije in idiotizme, da me že pošteno glava boli...

Rottie
25.11.2009, 15:57
To se dogaja v filmih. Plačanci ne izvajajo nobenih vojaških nalog, nič ne napadajo in niso pod nobenim okriljem vojske. Plačanci so večinoma težje oboroženi varnostniki in v veliki nevarnosti. Varujejo konvoje, varujejo VIPje, ki jih vojska ne jebe, itd. Ker pa ne spadajo pod ameriško vojsko se jih tudi ženeva ravno ne tiče, preden se je situacija v Iraku umirila jih tudi Iraško pravo ni obravnavalo.. So več ali manj v vlogah varnostnikov, veliko bolje plačani in v večjem dreku kot navadeni vojaki.

Možno, da je mislil tudi to ... rekel je pač da opravljajo extra nevarne naloge ... mogoče je mislil zadeve, kot je varovanje konvojev in oseb ... nisem spraševal v detajle, ker smo se še druge zadeve pogovarjali, ki so me bolj zanimale. To okoli Afganistana in vojske sem zvedel bolj usput. Vsekakor je bila poanta v tem, da zaslužijo veliko več, je pa tudi možnost tega, da ostaneš brez glave večja.

Rottie
25.11.2009, 16:02
Poglej si post pred in za tabo. Okvirne cifre so lepo vidne, ampak daaaaleč od tega kar trdiš...

Tujska legija je čisto nekaj drugega ... bolj v stilu klasične vojske. To o čemer sem jst govoril so najeti vojaki za določeno št. mesecev, ne dobijo nobenega urjenja predhodno kot v tujski legiji ali kaj podobnega, zato najemajo že boja vajene veterane, ki že imajo vsa znanja, ki jih rabijo.
Tko, da verjetno je res govora o tem, kar je Mehman rekel ... ker nisem spraševal kakšne vrste nalog opravljo in čist lahko da gre za ta varovanja, ne za klasične vojaške operacije.

M635_CSL
26.11.2009, 06:11

Mslim, da je ta post še najbolj namestu:ok, ena od takih organizacij je tudi ameriški Black Water (imajo tudi strani na netu). Novačijo ljudi iz celega sveta, da opravljajo v zgornjem postu navedene naloge. Med njimi je veliko "borcev" iz bivše Juge (Srbi, hrvati). Plačani so zelo dobro, vendar jih ne ščiti noben predpis ampak samo lastna iznajdljivost in izurjenost.

Dark Funeral
26.11.2009, 07:36
@DARK FUNERAL - šlo se je za visoko izobraženo punco. Ne obračaj besed samo zato, da si nabijaš poste, ali pa opravi kakšen dodatni tečaj slovenščine, da ti razumevanje povedanega ne bo povzročalo več težav...nism hotel bit tečen, ampak danes povsod na to temo berem take oslarije in idiotizme, da me že pošteno glava boli...

Ja sej ni čudno, da te boli. Jaz sem tudi visoko izobražen..... to še ne pomeni, da sem psihično stabilen in kvalificiran za vojsko. Dejte se zbunit, da vas/ jih dajo skozo strožje psiho teste bolj pogosto.

Namreč, sam se zavedam, kakšne so lahko psihične težave ki se ti pripetijo ko si stran od doma.

To o obračanju besed za nabijanje postov je pa tvoja ignoranca in ker se tvoje službe in sodelavke tiče - deformacija. Zato prosim, ti ne pisat in obračat mojih besed, za dokazovanje svojega ega. Včeri zvečer je častnica ponovno govorila o vsposobljenosti vojakinje in o različnih misijah itd.

To, da je bila izobražena pa naj se potem ne povdarja, ker nima nobene veze z mentalnim stanjem osebe. Nemreč, take težave se lahko vsakomur pripetijo. Razumel bi, če bi se izpostavilo njeno duhovno veličino ( to ne pomeni verovanje v boga in hodit dosti v cerkev in molit) oz. visoko stanje duha. Ma o tem ti nebom pisal, saj zate je vse kr neki za nabijanje števila postov.

Jaz sem pa že dobil odgovor, ki sem ga iskal od forumaša in to brez nekega arogantnega napadanja, kot to počneš ti. :crazy

DOKTOR
26.11.2009, 08:39

.. prav glede tega me zanima mnenje nekoga, ki je "v poslu".

Toliko je pri tem tragičnem dogodku govora o psihologih in njihovem (velikem) suportu, podpori.

Zanima me ali je temu res tako (veliko podpore psihologov ipd.) ali je to zgolj poizkus narediti vtis pred očmi javnostji, kot, da je vse OK.

Pri izjavah za javnost ( s strani predstavnikov vojske) dobiš namreč občutek, kot, da pripadnike vojske, če karikiram, crkljajo kot dojenčke.

Kar se mi zdi pretirano, da ne rečem kaj drugega … če se samo spomnim na staro JLA, ko je moral vojak prestati marsikaj, pa na pritožbo, odklonitev ali kaj podobnega še pomislit nisi smel, »crkjanja« psihologov ipd., pa ni bilo v nobenem primeru … si je pa zato vojak utrdil karakter in se navadil »preživetja« tudi v neugodnih razmerah.

Kar pa se mi mimogrede zdi osnovna in nujna lastnost vsakega vojaka.

Prvečkrat pri zadevah povezanih z "našo" vojsko, dobim občutek, kot, da so nekateri, ki so se zavestno odločili za poklicno služenje, hote ali nehote pozabili na povsem osnovna dejstva o vojski.

peroa
26.11.2009, 08:52
http://24ur.com/novice/slovenija/nov-samomor-v-slovenski-vojski.html

criptus
26.11.2009, 09:07
.. prav glede tega me zanima mnenje nekoga, ki je "v poslu".

Toliko je pri tem tragičnem dogodku govora o psihologih in njihovem (velikem) suportu, podpori.

Zanima me ali je temu res tako (veliko podpore psihologov ipd.) ali je to zgolj poizkus narediti vtis pred očmi javnostji, kot, da je vse OK.

Pri izjavah za javnost ( s strani predstavnikov vojske) dobiš namreč občutek, kot, da pripadnike vojske, če karikiram, crkljajo kot dojenčke.

Kar se mi zdi pretirano, da ne rečem kaj drugega … če se samo spomnim na staro JLA, ko je moral vojak prestati marsikaj, pa na pritožbo, odklonitev ali kaj podobnega še pomislit nisi smel, »crkjanja« psihologov ipd., pa ni bilo v nobenem primeru … si je pa zato vojak utrdil karakter in se navadil »preživetja« tudi v neugodnih razmerah.

Kar pa se mi mimogrede zdi osnovna in nujna lastnost vsakega vojaka.

Prvečkrat pri zadevah povezanih z "našo" vojsko, dobim občutek, kot, da so nekateri, ki so se zavestno odločili za poklicno služenje, hote ali nehote pozabili na povsem osnovna dejstva o vojski.

Tu ne govorimo o nobenem crkljanju ali kot verjetno namiguješ - pomilovanju vojakov. Vojaški poklic zna bit precej stresen, pripadniki pa naj bi bili na te razmere čimbolj pripravljeni. Temu se reče skrb za pripadnike in je obstajala tako v JLA, kot obstaja tudi sedaj.

Vsekakor pa je vsak od nas samo človek in do neke mere sam odgovoren za svoja dejanja. Ne moramo vse odgovornosti prenest na sistem - samomor je tudi družben pojav in po statistiki smo Slovenci še posebej nagnjeni k temu.

Vzroki so verjetno zelo kompleksni in tičijo najbrž povsod po malo...

voith
26.11.2009, 09:09
če greš v vojsko in nekam brant neke interese, je možnost, da te kaj ubije veliko večja kot sicer in tako tveganje je sprejela tut ta vojakinja.

glede na to sploh nevem what's all the fuss about it.

ko poslušam radio na to temo, se mi zdi kot, da so naši gor poslali medvedke iz vrtca in zdaj vsi jokajo ker je en medvedek dobil tisto kar je navadno v takih okoliščinah vsakdanjik.

DOKTOR
26.11.2009, 09:24
Tu ne govorimo o nobenem crkljanju ali kot verjetno namiguješ - pomilovanju vojakov. Vojaški poklic zna bit precej stresen, pripadniki pa naj bi bili na te razmere čimbolj pripravljeni. Temu se reče skrb za pripadnike in je obstajala tako v JLA, kot obstaja tudi sedaj.

Vsekakor pa je vsak od nas samo človek in do neke mere sam odgovoren za svoja dejanja. Ne moramo vse odgovornosti prenest na sistem - samomor je tudi družben pojav in po statistiki smo Slovenci še posebej nagnjeni k temu.

Vzroki so verjetno zelo kompleksni in tičijo najbrž povsod po malo...

… sprašujem o konkretni zadevi - če imaš kakšno izkušnjo iz »naše« vojske OK, sicer tudi OK, vendar me v tem primeru, kot je zapisano, (bolj) zanima mnenje nekoga, ki je »v poslu«.

… o »skrbi za pripadnike« v JLA pa prosim ne načenjat debate, če nimaš izkušenj, sicer pa tudi tema ni temu namenjena. Tam je bil »psiholog« preprost rek: » Uradi, pa posle se žali« oz po naše »Izvrši, potem pa se pritoži.«

criptus
26.11.2009, 09:28
Nekaj izkušenj očitno res imam. Odgovor si dobil, če ti ni všeč pa to ni moj problem.

DOKTOR
26.11.2009, 09:44
Nekaj izkušenj očitno res imam. Odgovor si dobil, če ti ni všeč pa to ni moj problem.

... glede na izjavo "... skrb za pripadnike in je obstajala tako v JLA, kot obstaja tudi sedaj ... ", sem si ustvaril mnenje o tvojih izkušnjah.

Ne glede na to : hvala za trud.

MehMan
26.11.2009, 09:49
Eni opisujete JLA kot, da je bila tovarna terminatorjev...

kosec
26.11.2009, 10:03
Tole lahko napiše nekdo, ki misli, da JLA ni nikoli videla prave vojne :)

e34td
26.11.2009, 10:21
Mislim,da ima @criptus kar nekaj izkušenj.
Ja,bi rekel,da je lastna odgovornost in presoja zelo pomembna. Sistem ti da neka pravila,ki naj bi se jih držal,nihče te ne more pa pripraviti na recimo "vojne grozote". Govorim na splošno. To verjetno pride z leti,z izkušnjami. Verjetno,ko si že dolgo v žrelu vojne,se človek navadi na vonj po smrti,na gledanje mrtvih in kričanje umirajočih. Verjamem v to,da se v vojski marsikaj dogaja,za kar mi ne vemo. Kot sem napisal,šikaniranje,podjeb...,... Ampak tako pač je. So ljudje,ki živijo za to,ki so rojeni za vojaka,to prenašajo in sprejmejo kot nujno zlo,so pa ljudje,ki tega ne zdržijo in se zlomijo. Mogoče je pri nas napaka,da že na urjenju ne zlomijo tistih,ki se jih da zlomiti. Psihično. Sicer to piše nekdo,ki se je izogibal in na koncu izognil služenju vojaškega roka (priznam,mi je žal in bi drugače naredil,če bi imel takrat to pamet). Sicer ne vem kako poteka urjenje pri nas,sem pa kar nekaj prispevkov na spletu pregledal,kako urijo v tujini in moram rečt,da jim ni z rožicami postlano. Ravno o opevani tujski legij je veliko prispevkov in tam je na kandidate oz. rekrute med usposabljanjem toliko vpitja,preklinjanja in ostalih psihičnomorečih stvari,da te srat prime in se človek vpraša,kako lahko sploh zdržijo. Jaz bi naprimer že zdavnaj pop...
Sem gledal ravno ko je en rekrut delal sklece,zraven njega pa inštruktor. Čim se je ustavil je ta začel upiti. Pa mi je francoščina eden lepših jezikov (fonetično),ampak kletvice pa kar grdo zvenijo.
Tko da,verjetno bi bilo dobro tudi pri nas ljudi že na usposabljanju zlomit. Bo povedal kdo iz foha kako poteka usposabljanje pri nas. :)

criptus
26.11.2009, 10:52
Mislim,da ima @criptus kar nekaj izkušenj.
Ja,bi rekel,da je lastna odgovornost in presoja zelo pomembna. Sistem ti da neka pravila,ki naj bi se jih držal,nihče te ne more pa pripraviti na recimo "vojne grozote". Govorim na splošno. To verjetno pride z leti,z izkušnjami. Verjetno,ko si že dolgo v žrelu vojne,se človek navadi na vonj po smrti,na gledanje mrtvih in kričanje umirajočih. Verjamem v to,da se v vojski marsikaj dogaja,za kar mi ne vemo. Kot sem napisal,šikaniranje,podjeb...,... Ampak tako pač je. So ljudje,ki živijo za to,ki so rojeni za vojaka,to prenašajo in sprejmejo kot nujno zlo,so pa ljudje,ki tega ne zdržijo in se zlomijo. Mogoče je pri nas napaka,da že na urjenju ne zlomijo tistih,ki se jih da zlomiti. Psihično. Sicer to piše nekdo,ki se je izogibal in na koncu izognil služenju vojaškega roka (priznam,mi je žal in bi drugače naredil,če bi imel takrat to pamet). Sicer ne vem kako poteka urjenje pri nas,sem pa kar nekaj prispevkov na spletu pregledal,kako urijo v tujini in moram rečt,da jim ni z rožicami postlano. Ravno o opevani tujski legij je veliko prispevkov in tam je na kandidate oz. rekrute med usposabljanjem toliko vpitja,preklinjanja in ostalih psihičnomorečih stvari,da te srat prime in se človek vpraša,kako lahko sploh zdržijo. Jaz bi naprimer že zdavnaj pop...
Sem gledal ravno ko je en rekrut delal sklece,zraven njega pa inštruktor. Čim se je ustavil je ta začel upiti. Pa mi je francoščina eden lepših jezikov (fonetično),ampak kletvice pa kar grdo zvenijo.
Tko da,verjetno bi bilo dobro tudi pri nas ljudi že na usposabljanju zlomit. Bo povedal kdo iz foha kako poteka usposabljanje pri nas. :)

Taki in podobni brutalni in na videz nesmiselni postopki imajo ponavadi svoj namen in ozadje če so za njimi profesionalci. Maltretiranje je nekaj drugega, a je meja včasih precej tanka ...

Nekaj zanimivih postov sem prebral tule: http://www.vojak.si/forum/viewtopic.php?t=3133&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=6737e30e6c83bcde446e85b3759e7bf5

MehMan
26.11.2009, 11:03
Tole lahko napiše nekdo, ki misli, da JLA ni nikoli videla prave vojne :)

Ah kje, sej je mal JLA celoten razpad Jugoslavije za vojno. Je bila vojna tudi za JLA.

Bolj mi gre na živce, da naj bi JLA preživeli samo tisti z jajci velikosti lune. Ja, verjamem, da je bilo težje. Ampak je bil tudi naborniški sistem in marsikdo, ki je pristal v JLA ni hotel biti tam, ni bil fizično najbolj sposoben, itd, pa je vsseno prišel do konca...
No, pa verjamem, da so bili tudi v JLA samomori, ampak takrat nisi zaradi tega pristal na prvi strani vseh medijev.

e34td
26.11.2009, 11:59
No sem našel. Urjenje v tujski legiji. Pet delov je in lahko se dobi občutek kako to poteka.
http://www.youtube.com/watch?v=-t1I3eXpWys&feature=related

ingy
29.1.2010, 20:18
Evo, kaj pa pravite na to:

MLADINA: UKINIMO VOJSKO (http://www.mladina.si/dnevnik/29-01-2010-ukinimo_vojsko_/)

Meni je sama ideja tako plehka in neumna. Ma sej niti ne vem prav kaj bi napisal.

Rottie
29.1.2010, 20:33

MLADINA: UKINIMO VOJSKO (http://www.mladina.si/dnevnik/29-01-2010-ukinimo_vojsko_/)

Meni je sama ideja tako plehka in neumna. Ma sej niti ne vem prav kaj bi napisal.

Da boš postal brezposelen, če se to uresniči :ok2

Drugače pa je članek totalna bedarija ... kje je še kdo videl državo brez vojske. Še une žepne države (še manjše od naše) imajo neko gardo, ki jo bi kao branila v primeru napada.

ingy
29.1.2010, 20:41
Da boš postal brezposelen, če se to uresniči :ok2

Drugače pa je članek totalna bedarija ... kje je še kdo videl državo brez vojske. Še une žepne države (še manjše od naše) imajo neko gardo, ki jo bi kao branila v primeru napada.

Ma ne, sej bi me prekvalificirali v nekoga, ki bi oskrbovl ostarele. Pa se je kdo od pobudnikov vprašal, koliko bi stala prekvalifikacija, preurejanje zgradbv bolnišnice itd :)

Davidf1
29.1.2010, 20:43
Lej, če se mene vpraša, čisto moje subjektivno mnenje. Pa je bil fotr oficir v JNA, njegov fotr je bil pilot v JNA,.. vsi neki. Jaz vojske videl nisem, samo bom podal neko mnenje.

Naša vojska je največja potrata davkoplačevalskega denarja. Denar bi bil povsod bolj koristen, kot v vojski. Pač ti si vojak in imaš tako službo, samo lej. Sedaj si v Libanonu in naša država za take misije potroši velikkkoooo denarja. Pa kaj imamo mi od tega :confused Retorično vprašanje, mar ne :ok Od NATA dobivamo neke direkcije, kaj in koliko naj kupimo, naši veleumi kot so, gredo in vse nabavijo.
Država u kurcu, nekateri nimajo kaj jest, oni pa delajo 100 milijonske nakupe orožja, ki je itak brezveze in nam ne nudi nobene zaščite. Če ga bo treba uporabit, itak ne bodo našli, kje imamo parkirane, kot policijski top :laugh No malo ironije, samo res je. Premejhni smo, da bi se neki šli. Za neko pametno zračno silo pa nimamo denarja niti zračnega prostora, prav tako za na morje ne. Baje, da tudi sami vojaki in to nimajo ravno rožnato in da je vojska precej brez denarja, saj ni čudno, kaj naj ji pa država nudi, če gre vedno slabše.
Je pa tako, da vprašanje kaj in kako bi blo z NATOm, da bi zagustilo. Verjetn bi mal pomagal, sam bolj kot ne, če nas napade Srbija, kot primer, je to potem vojna Rusija, Amerika, kaj mamo mi tukaj. Edin fora bi bla, da bi bil cel Balkan razfukan, torej naša zemlja. Mi bi bli spet reveži, po možnosti mrtvi ali zelo bolni, ker bi bil boj bojevan verjetno ne z Patrijami, o pardon Svaruni in Valuki, ampak bolj učinkovito... Mislim, da se ve kaj hočem povedat.
Menim, da bi vsak mlad fant, kot si ti ali recimo jaz in drugi mladi, ki bi izrazili željo po služenju vojaškega roka ali nekega udejstvovanja v tej smeri, lahko odšli na kakšno šolanje v tujino, pod okriljem NATA recimo ali tako. Seveda bi bilo čudno, da nimamo vojske a smo v NATU. Zato bi pa Slovenija dala določeno število takih, ki bi si to res želeli, ki bi sami hoteli ter da na ta način naš proračun ne bi trpel, vsaj ne toliko.

Ne vem no, samo na glas razmišljam, ker bo potrebno začeti v naši državi delati velike in preudarne spremembe, drugače nas ne bo kmalu več. In ne, ne bo nas noben napadu, mi preveč škodimo sami sebi in ne pomagamo soljudem v stiski. Ne vemo, da če nekomu nekaj dobrega storiš, se ti to lahko vrne in zadeva se širi z neko pozitivno energijo. Vse preveč gleda vsak samo na svojo rit in nase, čeprav ne bo noben nič s sabo odnesu :-D Tko je. Trenutna politična garnitura pa nima nobene ideje, kako pa kaj, luknja je pa vedno večja.

ingy
29.1.2010, 21:01
Lej, če se mene vpraša, čisto moje subjektivno mnenje. Pa je bil fotr oficir v JNA, njegov fotr je bil pilot v JNA,.. vsi neki. Jaz vojske videl nisem, samo bom podal neko mnenje.

Naša vojska je največja potrata davkoplačevalskega denarja. Denar bi bil povsod bolj koristen, kot v vojski. Pač ti si vojak in imaš tako službo, samo lej. Sedaj si v Libanonu in naša država za take misije potroši velikkkoooo denarja. Pa kaj imamo mi od tega :confused Retorično vprašanje, mar ne :ok Od NATA dobivamo neke direkcije, kaj in koliko naj kupimo, naši veleumi kot so, gredo in vse nabavijo.
Država u kurcu, nekateri nimajo kaj jest, oni pa delajo 100 milijonske nakupe orožja, ki je itak brezveze in nam ne nudi nobene zaščite. Če ga bo treba uporabit, itak ne bodo našli, kje imamo parkirane, kot policijski top :laugh No malo ironije, samo res je. Premejhni smo, da bi se neki šli. Za neko pametno zračno silo pa nimamo denarja niti zračnega prostora, prav tako za na morje ne. Baje, da tudi sami vojaki in to nimajo ravno rožnato in da je vojska precej brez denarja, saj ni čudno, kaj naj ji pa država nudi, če gre vedno slabše.
Je pa tako, da vprašanje kaj in kako bi blo z NATOm, da bi zagustilo. Verjetn bi mal pomagal, sam bolj kot ne, če nas napade Srbija, kot primer, je to potem vojna Rusija, Amerika, kaj mamo mi tukaj. Edin fora bi bla, da bi bil cel Balkan razfukan, torej naša zemlja. Mi bi bli spet reveži, po možnosti mrtvi ali zelo bolni, ker bi bil boj bojevan verjetno ne z Patrijami, o pardon Svaruni in Valuki, ampak bolj učinkovito... Mislim, da se ve kaj hočem povedat.
Menim, da bi vsak mlad fant, kot si ti ali recimo jaz in drugi mladi, ki bi izrazili željo po služenju vojaškega roka ali nekega udejstvovanja v tej smeri, lahko odšli na kakšno šolanje v tujino, pod okriljem NATA recimo ali tako. Seveda bi bilo čudno, da nimamo vojske a smo v NATU. Zato bi pa Slovenija dala določeno število takih, ki bi si to res želeli, ki bi sami hoteli ter da na ta način naš proračun ne bi trpel, vsaj ne toliko.

Ne vem no, samo na glas razmišljam, ker bo potrebno začeti v naši državi delati velike in preudarne spremembe, drugače nas ne bo kmalu več. In ne, ne bo nas noben napadu, mi preveč škodimo sami sebi in ne pomagamo soljudem v stiski. Ne vemo, da če nekomu nekaj dobrega storiš, se ti to lahko vrne in zadeva se širi z neko pozitivno energijo. Vse preveč gleda vsak samo na svojo rit in nase, čeprav ne bo noben nič s sabo odnesu :-D Tko je. Trenutna politična garnitura pa nima nobene ideje, kako pa kaj, luknja je pa vedno večja.

Za te misije država prejme tudi določen denar. Določne stroške krijejo NATO in UN. Kaj imamo mi od misij? Če hočemo od koga imet zaščito, potem moramo neki prispevat, se ti ne zdi? Ali denar, ali živo silo. Vse države so po misijah naokoli. Tukaj v Libanonu so Ganski vojaki, Indonezijski itd..verjetno te države tudi nimajo toliko denarja, da bi ga razmetavale naokoli. Verjetno nas ne Nato in ne EU ne bosta gledala lepo, če bomo sedeli doma, brez vojske, in jih prosili, nej nas branijo, če bo kaj narobe.

In tisti, ki pravijo, da ne bo nič narobe če vojsko ukinemo. Parkirajte avto ob cesti, napišite na okna da je odklenjen, in ga pustite odklenjenega. Pa me zanima, koliko let /mesecev bo stal ob cesti.

Poleg tega, odstranite vojsko, pa boste videli, kaj se bo z to državico zgodilo. Mislim da je zelo malo držav na tem svetu, ki vojske nima. In preden se kdo oglasi, Švica jo ima.

Mimogrede, če v nekem podjetju ugotovijo, da imajo naprave, ki niso konkurenčne/so zastarele/niso kompatibilne. Kaj naredijo? Kupijo nove? Strošek, ki je pač potreben. Lahko bi davno v preteklosti rekli, da ne rabimo posodabljat orožja..pa bi mi še danes naokoli rožljali s pestnjaki in sulicami, medtem ko bi se čez deželo sprehajale vse mogoče tolpe z avtomatskimi puškami ipd. Res pa je, da je sam sistem orožarske industrije mnogo bolj kompleksna stvar, kot se zdi na prvi pogled.

Em, kakšen procent BDP gre za vojsko? Kam gre ves ostali? Za primerjavo, nagrada, ki jo je pobral tisti slavni bankir, je samo malenkost manjša, kot stane eno vozilo Valuk.

Navsezadnje pa mislim, da tisti, ki bi radi vojsko razpustili...ma nevem, na svoj način zanikajo vso našo preteklost. Našega naroda prav tako ni bilo veliko, pa se je vseeno zoperstavljal vsem naokoli.

In pa, da citiram nekega komentatorja:

Marija Terezija je rekla: ˝Če hočeš imeti stabilno in močno državo, potem poskrbi da so vojska, policija in pošta zadovoljni...˝

Moje osebno mnenje je, da je vojska postala rešilna bilka nekaterim, ki imajo vsega polno rit. Vzemite vojski, da ne boste nam jemali...

Davidf1
29.1.2010, 21:16
To z vojsko je dvorezen meč. Res je veliko stvari, ki bi bile še posebej za uštimat in veliko prej, kot je vojska, v naši državi. Samo namen mojega posta je bil, da bomo težko kdaj konkurenčni in vedno bo premalo denarja namenjenega vojski, ker tam ni nikol dost če tko gledaš. Drugač pa seveda bi morali imeti močno vojsko, samo kaj bomo z njo. Da bi kdo dal povelje, da gremo na mejo s Hrvaško in jim fuknemo tista korita dol v Split itak noben nima jajc. Če ga Hrvatje serjejo, bi morala biti vojska takoj na meji in zastopat svoje teritorialno območje, sam tega pač ne bo. Ker naši politiki imajo višje interese, ki so v prid njihovim ritim in ne naši državi. Pač tko je.

Pa še to sem hotel glede NATA. Do njega imamo samo dolžnosti in obveze, pametnega nisem videl še nič. Če pa nas bo kdaj branil, kar ni nemogoče je pa mislim, da bolj NE, kot JA, bo pa tko kot sem napisal. Tud jaz bi se šel bojevat nekam na tujo zemljo, kjer se ti gre v prvi vrsti, da spasiš svojo rit, šele potem pa...

criptus
29.1.2010, 21:24

Mladina je že objavljala podobne bedastoče v letih ko smo se pripravljali na osamosvojitev. Kdo je bil med bolj gorečimi zagovorniki vemo, kaj je počel kasneje tudi, tako da kredibilnost takih pisanj niti ni za resno obravnavo. Sploh pa ne bi jemal resno tistih, ki vojaške službe 21 stoletja ne poznajo.

Sam sem seveda pacifist, ampak svet kakršnega poznamo, ne funkcionira brez vojske. Tako pač je - žal.

FlowerPower !!!
http://beta.finance-on.net/pics/cache_F0/F03DO_tanki_roze_bo.1193079114.jpg

ingy
29.1.2010, 21:29
To z vojsko je dvorezen meč. Res je veliko stvari, ki bi bile še posebej za uštimat in veliko prej, kot je vojska, v naši državi. Samo namen mojega posta je bil, da bomo težko kdaj konkurenčni in vedno bo premalo denarja namenjenega vojski, ker tam ni nikol dost če tko gledaš. Drugač pa seveda bi morali imeti močno vojsko, samo kaj bomo z njo. Da bi kdo dal povelje, da gremo na mejo s Hrvaško in jim fuknemo tista korita dol v Split itak noben nima jajc. Če ga Hrvatje serjejo, bi morala biti vojska takoj na meji in zastopat svoje teritorialno območje, sam tega pač ne bo. Ker naši politiki imajo višje interese, ki so v prid njihovim ritim in ne naši državi. Pač tko je.

Pa še to sem hotel glede NATA. Do njega imamo samo dolžnosti in obveze, pametnega nisem videl še nič. Če pa nas bo kdaj branil, kar ni nemogoče je pa mislim, da bolj NE, kot JA, bo pa tko kot sem napisal. Tud jaz bi se šel bojevat nekam na tujo zemljo, kjer se ti gre v prvi vrsti, da spasiš svojo rit, šele potem pa...

Ja, če bi bil NATO takšen, da se vojaki na tujih zemljah ne bi spopadali in podobno, kaj pa potem delamo ravno sedaj na vseh teh misijah? So države, kjer so razni konflikti, in NATO je tam. Zakaj bi vojaki ne prišli istih stvari, ki jih delajo povsod naokoli po svetu delat še v Slovenijo - naprimer? Verjetno samo v primeru, če bi čepeli doma, v časopisih navajali, koliko mrtvih imajo na misijah druge države in se delali norca iz vsega sveta...verjetno v tem primeru pač nobenega ta mala Slovenija niti ne bi zanimala.

Pametne stvari NATA - slovenski vojaki se v sklopu NATA izobražujejo in usposabljajo z drugimi vojskami, v drugih državah ipd. Ljudje, ki so na višjih položajih bodo vedeli naštet še marsikaj - določeni slovenski produkti in razvojne rešitve se uporabljajo tudi v obrambnih strukturah drugih držav. Vseh stvari sam, s svojim poznavanjem niti ne znam in ne morem komentirat. Upam pa samo, da tiste prave, vojaške pomoči NATA v naši državi nikoli ne bomo potrebovali.

MrMrak
29.1.2010, 21:32
No sem našel. Urjenje v tujski legiji. Pet delov je in lahko se dobi občutek kako to poteka.
http://www.youtube.com/watch?v=-t1I3eXpWys&feature=related

sem bil v vojski, ampak, sej je bilo nekaj napora, a temu niti do palca na nogi :-D nismo segli

criptus
29.1.2010, 21:38
Že zavezništvo samo po sebi zagotavlja stabilnost. Članice sedijo seveda na isti strani mize, konflikti se rešujejo na političnih ravneh in ne s kamenjanjem kot so se včasih.

Vojne se danes bijejo daleč stran od naših meja. Dolžni smo dat svoj delež, tak je dogovor. Ne pravim da je izbira idealna, je pa sigurno najboljša med možnimi.

Seveda pa se lahko situacija v svetu kmalu obrne. Spomnimo se le konca IIWW. Kdo je bil takrat zaveznik in kako so se stvari obrnile v nekaj 10 letih... Mislim in upam, da vsaj naslednjih 20 let ni pričakovati silnih težav v naši okolici.

Damjann
30.1.2010, 02:47

Slovenija ne rabi vojske.
Zakaj:
-stane fuuul preveč:-D
-ni za pričakovati, da nas bo kdo napadel
-tudi, če bi nas kdo napadel je slovenska vojska premajhna in preslabo opremljena za učinkovit upor, sprijaznite se katerakoli naša soseda(kdo drug za to niti nima interesa) bi nas napadla bi nas tudi z lahkoto premagala

Lahko pa bi vojake iz vojakov spremenili v visoko usposobljene manjše specialne udarne enote policije.

Kaj za vraga imajo državljani od tega, da slovenski vojaki po Iraku usposabljajo iraške vojake in policiste:napaka
Kar pa se tiče pomoči Nata ob morebitnem napadu pa, no, ne bit naivni, dokler bi v Natu sprejeli 1001 resolucijo in najostreje obsojali vsakršno nasilje v regiji bi bilo že vsega konec.

e34td
30.1.2010, 03:32
Jaz tudi mislim,da je vojska potrata denarja.:)

Nekaj bi pa vprašal. Če bi recimo (teoretično) članica NATA napadla drugo članico. Recimo Hrvaška Slovenijo,kaj se zgodi?
Zakaj se NATO bojuje v Iraku,Afganistanu,...,če to ni njihova vojna. Vemo kdo je začel,vemo zakaj se je začelo. Tisti,ki je skuhal,naj poje.
Po celi Afriki imajo problemov en milion,pa še nisem slišal,da bi šel NATO ali pa svetovni policaj dol prodajat svojo demokracijo,seveda z orožjem,kako pa drugače.
Kdo bi plačal prekvalifikacijo? Taisti,ki je plačal prekvalifikacijo delavcem v Muri,IUV,...:napaka

criptus
30.1.2010, 04:06
Je policija tut potrata denarja?

e34td
30.1.2010, 04:18

Uuuuuu,to sta dve totalno različni veji. Policija je za notranji red v državi. Tega pa,roko na srce,krvavo potrebujemo,ne bi bilo pa nič narobe,če bi malo bolje opravljala svoje naloge. Predvsem v pregonu organiziranega kriminala,korupcije,ipd.

criptus
30.1.2010, 04:21
Aja, kdo ga pa dela zunaj?

e34td
30.1.2010, 04:33
Aja, kdo ga pa dela zunaj?

Mogoče slovenska vojska?
Lej,to je pri tebi precej na osebni ravni,vem. Nimam nič proti vojski,mi je pa tale NATO precej zgrešen. Kako lahko kdo nekomu pove,koliko bo dal za vojsko,od koga bo kupoval orožje,... Kaj,če bi jaz prišel danes k tebi in bi ti rekel,zdaj si član Davorinove unije in boš kupoval samo v Merkatorju,pa vsak mesec boš dal za jogurte 300€ meni pa za članstvo 100€. V zameno,ti bom reševal probleme z najemniki,ko boš pobiral krompir in kakšna manjša hišniška dela. Kaj bi se zgodilo? Verjetno bi rekel,ja prav a ne.:-D
Vojska ja,NATO ne. Na žalost. Če pa postanemo kakšna ekonomsko-gospodarstvena Meka v Evropi in ko porihtajo zadeve,ki pestijo nas (državljane),potem pa naj hodijo še po svetu red delat. Sej pravijo,kovačeva kobila je ne podkovana. Tako je tudi tu. Mi hodimo delat red v Irak,sami pa nismo daleč od kaosa.

criptus
30.1.2010, 04:44
Ma kakšni osebni ravni neki. Kot sem reku, jaz sem med prvimi zato, da ne bi bilo nobenih konfliktov, ne doma ne drugje.

Ampak kot si sam ugotovil to ni tako. Tako kot policija zagotavlja neko varno okolje za državljane doma, tako ga vojska v širšem smislu.

Slovenija ni zelo številčna država, niti velika po površini, zato bi močna samostojna vojska stala precej precej več, kot stane članstvo v NATO. NATO pa nam vsekakor zagotavlja varno okolje ki ga vsi potrebujemo. In kot sem rekel. Vojna se danes bojuje izven meja - če me razumeš.

e34td
30.1.2010, 04:58
Kristalno jasno mi je kaj pišeš. :ok
Samo članstvo znaša ...,koliko? Pa ni problem,če je 100 000€/mesec,problem je kaj vse potegne za sabo. NAkupi orožja,financiranje vojakov(plače,dodatki na misijah,...).
Sej je vse lepo in prav,ampak mamo dost drugih problemov.
Predstavlljaj si to kot,da si naročen na revijo playboy. Začne ti it fejst za nohte,otroci lačni,žena tečna,ena plača,pa še ta majhna,krediti vsepovsod,na računu minus,... A se boš odpovedal tej reviji ali boš silil z glavo skozi zid? Na račun koga? Svojih otrok? Mi smo otroci te države,ampak vse prevečkrat smo zapostavljeni. Država se mačehovsko obnaša do nas,po drugi strani pa imamo patrie. Juhu,ko bom lačen,bom lahko občudoval to prečudovito prevpzno sredstvo z naslovnice časopisa s katerim bom pokrit ležal na klopci v parku. Juhuuu. Kaj me briga,če nimam za jest. Vašno da talibani ne pridejo gor. Ko da vejo kje je Slovenija. Mislim,da ni daleč dan,ko bo morala prit vojska nazaj branit politično oblast in turbokapitaliste od razjarjenih državljanov. :blackeye

Davidf1
30.1.2010, 07:13
Uuuuuu,to sta dve totalno različni veji. Policija je za notranji red v državi. Tega pa,roko na srce,krvavo potrebujemo,ne bi bilo pa nič narobe,če bi malo bolje opravljala svoje naloge. Predvsem v pregonu organiziranega kriminala,korupcije,ipd.

Problem je, ker je tega v Policiji še več kot drugje, kaj naj potem sami sebe jebejo! :-D

Drugače pa jaz tudi mislim bolj tko kot e34td, kajti če nimaš ne moreš dajat. Prvo bi bilo treba poskrbeti za naše interne probleme, potem bi se pa lahko delali kavbojce zunaj. Samo problem je, ker od naših politikov noben razen Jelinčiča ne zna odpreti ust in se vsi samo klanjajo in delajo ter upoštevajo zunanje direkcije. Mi lahko, saj imamo, ima se može se. Samo problem je, ker to ni čist res, prvi del ne drži :-D

ingy
30.1.2010, 11:03
Kristalno jasno mi je kaj pišeš. :ok
Samo članstvo znaša ...,koliko? Pa ni problem,če je 100 000€/mesec,problem je kaj vse potegne za sabo. NAkupi orožja,financiranje vojakov(plače,dodatki na misijah,...).
Sej je vse lepo in prav,ampak mamo dost drugih problemov.
Predstavlljaj si to kot,da si naročen na revijo playboy. Začne ti it fejst za nohte,otroci lačni,žena tečna,ena plača,pa še ta majhna,krediti vsepovsod,na računu minus,... A se boš odpovedal tej reviji ali boš silil z glavo skozi zid? Na račun koga? Svojih otrok?

Da uporabim tvojo primerjavo.
Drkanju na Playboy se lahko odpoveš, mislim pa si, da ne boš snel dol vrat svojega stanovanja, ker gre družini slabo?

Vojski in še komu, se lahko zahvalimo, da smo naročeni na Playboy, ki izhaja v slovenskem jeziku. Ukinimo vojsko, pojdimo iz Nata in EU, pa bomo videli, v katerem jeziku bomo brali Playboy čez 50 let.

Nekateri so tudi leta 91 vpili da ne rabimo vojske. Pa smo tudi tedaj bili mala država, preko katere vsak gre.

Pa še ena za razmislek. Koliko podpisnikov teh peticij je pomagalo, ko je bila v Sloveniji kakšna katastrofa? Železniki in podobno? Vojska je bila tam...nekateri pa so to doma spremljali iz naslanjačev, ter delili neke vzpodbudne besede...jako vrla pomoč. Sedaj pa so isti ljudje spet pametni iz naslanjačev.

Pa dobro so vam mediji izprali možgane, tisti, ki mislite da je vojska rešitev te krize. Mimogrede, v vojski je bilo sprejetih mnogo varčevalnih ukrepov za zmanjševanje krize, mnogo razpisov skenslanih ipd.

Kakše varčevalne ukrepe pa so sprejeli posamezniki, ki dobivajo miljonske odpravnine, ki kradejo tej državi itd?

ingy
30.1.2010, 11:27
Mogoče slovenska vojska?
Mi hodimo delat red v Irak,sami pa nismo daleč od kaosa.

Pa vendar za ta kaos nismo krivi ne vojaki in ne Nato. Nismo te države zavozili ne mi, niti Nato.

Pa ko smo že pri primerjavah. Če na cesti avto zapeljete v napačno smer, in ga zaradi tega razsujete, kdo je kriv? Voznik, ki je zavozil? Ali so kriva okna in vrata, ki vas varujejo pred zunanjimi vplivi?

Mislim da v naši državi ti vozniki še vedno bogatijo, ljudi pa prepričujejo, da so za nesreče kriva vrata. Seveda, da ja ne bi kdo zamenjal voznika...

criptus
30.1.2010, 12:01
Ne branim nikogar, ampak težko bi rekli da je država zavožena. Smo v težkih časih in nikomur ni lahko. Nekateri se trudijo bolj drugi malo manj, ampak povsod po svetu se soočajo s kriminalom, brezposelnostjo, pokvarjenimi politiki, nesposobnimi managerji... Če se primerjamo s tistimi s katerimi smo 20 let nazaj živeli v podobnih ali enakih razmerah, pa smo lahko na marsikaj ponosni. Priznajmo si to!

Res pa je, da bi se sigurno dalo delati bolje. To je dejstvo.

Rottie
30.1.2010, 12:19

Definitivno, sploh uni z radarji :laugh

M635_CSL
30.1.2010, 12:51
Juhej, Slovenci spet hočemo biti pametnejši kot ostali svet:ironija,..če je lastna vojska res taka potrata denarja me močno čudi, da se tega ni spomnila še nobena druga nam sorodna država ali podobna država. Tudi take države, ki veljajo za miroljubne in z visoko stopnjo blaginje ter čutom za socialne probleme (Skandinavija) imajo lastne vojske in to še kakšne. To je pač spet ena kost za glodanje, ki se v teh časih sliši zanimivo in prinese priljubljenost pri nekaterih.

Prepričani pa bodite, tudi če bi ukinili tisti boren %BDP, ki gre za vojsko, tega nikoli ne bi dobili tisti, ki ga potrebujejo, ampak, bi se spet zgubil v raznih javnih naročilih, aneksih k pogodbam in podobnih koruptivnih dejanjih. BTW...kdo je prvi, ki je priskočil na pomoč Haitiju...??...vojska:ok:

e34td
30.1.2010, 15:18
Joooj,z vami vojaki se kaj pogovarjat. A kdo sploh pogleda do konca kaj pišem? Ni problem v vojski,sej je lepo,ampak dejte si dopovedat,da se mi z svojo vojaško močjo ne moremo primerjat z Nemčijo recimo,bistven problem je pa da se hočemo,imamo pa premalo denarja da bi se lahko.Zakaj rabimo 100 patrij,če niti nimamo aviona,da bi jih kamorkoli prepeljali. Naši v vojski bi še mornarico,pa kakega reaktivca verjetno,pa podmornico,jedrskih konic kot jih ima Rusija,pa vsaj 5 milionov vojakov,vse to bi se financiralo od tistih borih milion prebivalcev. Jaz bi imel audi rs6 za družinski avto,en bmw e30 m3 za potešit dušo,mustanga letnik 69,ker mi je ful všeč,pa enga gt2 za mal tiščat. Najbolje,da naredim kot naša država. Vzel bom pufe od vsakogar,kdor mi ga bom dal,kupil si bom vse,ampak bodo te kredite odplačevali še praprapra vnuki mojih praprapra vnukov. Ja,vsi imajo probleme,ampak je treba racionalno razmišljat.Če bojo drugi drek jedli,ga bomo tudi mi,a ne.Samo zato,ker drugi pravijo kok je to dobr. Kaj pa če bi mi kaj prvi naredili? Kaj,če bi izbrali svojo pot in ne hodili po isti poti kot vsi dugi?Zgubit praktično nimamo kaj,lahko nam rata,lahko pa crknemo. Lahko umremo kot hlapci nekoga,lahko pa kot samostojna država,kkršna sem mislil,da bo. Potem smo se šli pa ponudit za hlapce Bruslju in Washingtonu.Bravo mi in naši politiki.:woohoo:napaka

ingy
30.1.2010, 15:43
Joooj,z vami vojaki se kaj pogovarjat. A kdo sploh pogleda do konca kaj pišem? Ni problem v vojski,sej je lepo,ampak dejte si dopovedat,da se mi z svojo vojaško močjo ne moremo primerjat z Nemčijo recimo,bistven problem je pa da se hočemo,imamo pa premalo denarja da bi se lahko.Zakaj rabimo 100 patrij,če niti nimamo aviona,da bi jih kamorkoli prepeljali. Naši v vojski bi še mornarico,pa kakega reaktivca verjetno,pa podmornico,jedrskih konic kot jih ima Rusija,pa vsaj 5 milionov vojakov,vse to bi se financiralo od tistih borih milion prebivalcev. Jaz bi imel audi rs6 za družinski avto,en bmw e30 m3 za potešit dušo,mustanga letnik 69,ker mi je ful všeč,pa enga gt2 za mal tiščat. Najbolje,da naredim kot naša država. Vzel bom pufe od vsakogar,kdor mi ga bom dal,kupil si bom vse,ampak bodo te kredite odplačevali še praprapra vnuki mojih praprapra vnukov. Ja,vsi imajo probleme,ampak je treba racionalno razmišljat.Če bojo drugi drek jedli,ga bomo tudi mi,a ne.Samo zato,ker drugi pravijo kok je to dobr. Kaj pa če bi mi kaj prvi naredili? Kaj,če bi izbrali svojo pot in ne hodili po isti poti kot vsi dugi?Zgubit praktično nimamo kaj,lahko nam rata,lahko pa crknemo. Lahko umremo kot hlapci nekoga,lahko pa kot samostojna država,kkršna sem mislil,da bo. Potem smo se šli pa ponudit za hlapce Bruslju in Washingtonu.Bravo mi in naši politiki.:woohoo:napaka

No, to pa govorite tisti, ki v tej vojski ne delate. Če bi bli not, vi vedeli, da je na račun pomanjkanja denarja marsikateri razpis v vojski padel v vodo, nabava novih stvari je bila zamrznjena, plače oziroma nekateri dodatki znižani. Ni nabave novih terenskih vozil 4x4 itd.

Toliko o tem, da bi mi radi vse imeli :)

e34td
30.1.2010, 16:02
No, to pa govorite tisti, ki v tej vojski ne delate. Če bi bli not, vi vedeli, da je na račun pomanjkanja denarja marsikateri razpis v vojski padel v vodo, nabava novih stvari je bila zamrznjena, plače oziroma nekateri dodatki znižani. Ni nabave novih terenskih vozil 4x4 itd.

Toliko o tem, da bi mi radi vse imeli :)

To si pa lepo napisal.:ok
Kar lahko iz tega sklepam je,da je samo pomankanje denarja razlog,da nimamo še več ne spametnih nakupov orožja,kot so se dogajali. Verjetno bi se v nasprotnem primeru naorožili za kontranapad na zavezništvo ZDA-Rusija-Kitajska.Roko na srce,orožarski posel je zelo dobičkonosen in tam se vrtijo precej lepi denarci,s podpisom pogodbe so pa lahko rešene vse skrbi za par generacij družine. Samo podpisat je treba,potem pa ko se zve,pa vržt narodu kost za glodanje alias hrvaški ribiči lovili na slovenski strani. UUUUUUUUUUUUUUUUUUUU,hudoooooo.

ingy
30.1.2010, 17:04
To si pa lepo napisal.:ok
Kar lahko iz tega sklepam je,da je samo pomankanje denarja razlog,da nimamo še več ne spametnih nakupov orožja,kot so se dogajali. Verjetno bi se v nasprotnem primeru naorožili za kontranapad na zavezništvo ZDA-Rusija-Kitajska.Roko na srce,orožarski posel je zelo dobičkonosen in tam se vrtijo precej lepi denarci,s podpisom pogodbe so pa lahko rešene vse skrbi za par generacij družine. Samo podpisat je treba,potem pa ko se zve,pa vržt narodu kost za glodanje alias hrvaški ribiči lovili na slovenski strani. UUUUUUUUUUUUUUUUUUUU,hudoooooo.

Lahko vzameš tako, kot si ti zapisal, ali pa tako, da se tudi MO zaveda krize, in v tem času pač ne nabavlja tistega, kar je za nas pomembno / za nekatere civile pa skoraj vedno nepomembno.

Ko se koga od vas vpraša, zakaj bi rad menjal avto, odgovorite, zaradi večje varnosti, airbagov itd. Ne mi rečt, da tega nihče ne reče, ker sem nešteto takih sporočil prebral na foromu.

No, ko pa vojska nabavlja vozila in orožje, pa vsi trdite, da je to zapravljanje denarja. Varnost in oprema vojaka pa v tem primeru postaneta jako brezpredmetna. Mar nismo malo dvolični? Verjetno bi bilo res bolje, da bi se še vedno vozili naokoli v Pinzgauerjih ipd, saj so navzesadnje čisto kul vozila. No, v tem primeru bi nekaj let nazaj tiste 4 vojake, ki so se zapeljali na mino, domov pripeljali v škatlah...

Strinjam pa se, in sem isto zapisal par postov više...orožarska industrija je ena kompleksna stvar...v njo je povezano verjetno dosti držav, dogodkov in stvari, ki nam verjetno tudi nikoli ne bodo jasne.

e34td
30.1.2010, 17:44
Nisem tako dobro obveščen kot ti,ampak mislim,da še nobeno ministrstvo (oziroma nihče) še ni reklo,ej mi mamo pa za to leto malo preveč denarja,kaj če bi ga dali socialno ogroženim družinam al pa če bi obnovili kakšno res zj... cesto.
Ja,varnost vojakov je pomembna,se strinjam,nimam nič proti nabavljanju opreme,kot sem že napisal,ampak naj se demokracija najprej poštima doma,pol se bomo šli pa vojake. Tisto o avtu ... Ja,ja,vsi menjajo zaradi varnosti. Nota varnosti je sploh zadnje čase popularna. Kupite najbolj varen avto,kupili smo falcona,da bi lahko bolj varno potovali,kupili smo to,da bomo varni,zvišali bomo kazni,da bomo varni,uvedli ekološki davek,da bomo varnovali okolje,...Vse za varnost. Ampak,to si rekel človeku ki ima vse avte iz prejšnjega tisočletja,tko da varnost... Ja,ampak ne za vsako ceno. Koliko je navidezno jedrsko orožje,ki ga je imel Sadam koštalo samo ZDA,koliko pa šele vse,ki nas je vrtinec potegnil za sabo? Dandanes se gre samo za ekologijo in svetovno varnost. Zgleda pa to takole.Na ostrešju imam osje gnezdo. Nikomur nič nočejo,ampak preventivno ga bom zažgal,ker predstavlja grožnjo.Poizkus se mi ponesreči in že imamo vojno,ampak krive so ose.Pa to niti ni posrečen primer,ker so iračani bili na svojem ozemlju. In tudi talibanov ni bilo,ko je bil Husein še živ,Bagdad je imel pa nočno življenje v rangu kakšne evropske prestolnice. Ja,ja,sej je sem pa tja tudi izbrisal kakšno vas,ampak tam ljudje rabijo trdo roko za vodit. Kaj je pa zdaj? Pa še veliko je takih držav,ki so se po strmigljavljenju "diktatorja" sprevrgle v leglo organiziranega kriminala,korupcije in ostalih čednih stvari. Iz te teme se umikam,ker stojimo na dveh bregovih,nihče pa noče priplavati nasproti do polovice. Sploh pa mir dosežen z mečem ne traja dolgo.
Imate prav,veliko nakupov patrij in podobnih reči za razkazovanje demokracije po svetu.:ok

ingy
30.1.2010, 18:07
ampak naj se demokracija najprej poštima doma,pol se bomo šli pa vojake. Tisto o avtu ...

Drži, da je treba doma dosti postorit. Se čisto strinjam. Ampak moti me, da se vse napake prenašajo na vojsko. Posli z ogromnimi provizijami, slabo opravljena dela (razni tuneli ipd) in miljon drugih stvari. Ko pa pridemo do krize, kako jo rešiti? Ukiniti vojsko?

Nisem opazil nobene peticije za ukinitev DARSA, DURSA, ter vseh možnih stvari, pa čeprav vsi vidimo tam toliko napak. Izpostavlja se vedno vojska.

In kot si napisal v zadnjem stavku, jaz bi lahko odgovoril - veliko "poštenih" politikov, nesposobnih menedžerjev, ogromnih provizij itd. Vse to namreč zelo dobro vpliva na blaginjo države.

Pa še enkrat poudarim, en določen bankir je za svojo odpravnino odnesel domov vsoto, ki je malo manjša od vrednosti enega vozila VALUK. Mislim da sem nekje prebral, da ima hišo v vrednosti 2-3 vozil Valuk. Če to drži, ali pa je buča, o tem nisem prepričan. Koliko je takih ljudi, ki od te države nosi domov podobne zneske? Vojska pa je spet edina, ki preveč in po nepotrebnem zapravlja denar.

Davidf1
30.1.2010, 18:09
Tudi o vsem drugem se pizdimo, samo tukaj je tema o vojski :ok

ingy
30.1.2010, 18:38
Tudi o vsem drugem se pizdimo, samo tukaj je tema o vojski :ok

Drži :) ampak, od vsega bunjenja čez vse možno se na koncu izpostavi vedno en krivec, in ravno to mene moti :)

@e34td - pa mimogrede, tudi pri Svarunih se je zavoljo krize sklenil kompromis, ki se po mojem tudi ne bi smel, ampak na vozilih je dosti slabša oborožitev, kot je bila sprva načrtovana. Tudi sam nakup teh vozil, in osnovna konfiguracija je čisto drugačna, kot je bilo zamišljeno, vse zaradi pomanjkanja denarja.

redox
31.1.2010, 14:35
http://www.youtube.com/watch?v=akm3nYN8aG8

ingy
31.1.2010, 22:14
Sicer pa, bolj berem peticijo, bolj mi je otročja, in bolj se mi smilijo ljudje, ki so jo podpisali.

Razmislili bi o izstopi iz zveze Nato. A ker je Slovenija danes dejavna članica mednarodne skupnosti, tudi vojaške zveze, takšne vojske in vojaškega aparata ne potrebuje več.

Kaj bomo sedaj, izstopili iz Nata, ali se šlepali na njih?

Poleg tega, odprodali bi orožje, v primeru zunanje nevarnosti pa bi skupaj s policijo organizirali splošni ljudski odpor. S čim? Z lahkim orožjem bi se borili proti oklepnim vozilom, ki bi se vozila preko Slovenije?

Trdijo, da nevarnosti za nas ni, če bi pa bila, pa bi prebivalstvo nagnali s puškami pred tanke?

Zlata vredne ideje.

e34td
31.1.2010, 22:17
Peticija?:confused

Miholl
31.1.2010, 22:21
Mislim da bi se morali bolj zgledovat po Švici kot po kakšni večji državi...kot da je bil za slovenijo kdaj ogromen interes s strani kogarkoli. Smo pač majhni dajmo se tako tudi obnašat kar se tiče vojske,ekonomije in drugih stvari...
Problem je hoteti biti velik,ko si tako mali...

ingy
31.1.2010, 22:36
Mislim da bi se morali bolj zgledovat po Švici kot po kakšni večji državi...kot da je bil za slovenijo kdaj ogromen interes s strani kogarkoli. Smo pač majhni dajmo se tako tudi obnašat kar se tiče vojske,ekonomije in drugih stvari...
Problem je hoteti biti velik,ko si tako mali...

Švica ima vojsko. Vsak moški jo služi 90 dni, nato pa na vsake 2 leti obnavlja - mislim da do 40 leta. Je res, da ima status nevtralne države (kar pa si nekateri napačno razlagajo - da nima vojske). Ima eno izmed najbolj izurjenih vojsk v Evropi.

Miholl
31.1.2010, 22:40
Seveda ima vojsko, pa papeža majo tut čez. Ampak ne rinejo v Nato recimo,ker veliko nakupov nam diktira prav Nato in zato so po mnenju marsikoga te odločitve butaste in neumne,nepotrebne in neracionalne...

Beemer
31.1.2010, 22:44
Kje je pomen, da si naša vojska lasti Pilatuse?:blackeye
Ne bi bilo bolje imeti enega pravega lovca, kot pa to?

ingy
31.1.2010, 22:45
Seveda ima vojsko, pa papeža majo tut čez. Ampak ne rinejo v Nato recimo,ker veliko nakupov nam diktira prav Nato in zato so po mnenju marsikoga te odločitve butaste in neumne,nepotrebne in neracionalne...

Če grejo v Nato, potem ne obdžijo statusa nevtralne države.

Pa še ena misel, ki sem jo prebral nekje, pa se mi zdi kar zabavna :)

"S sosedi še vedno nimamo rešenih mejnih vprašanj, balkan je bil zadnjih 1000 let stalno poln vojn in spopadov, zadnja vojna se je tam nedavno končala, mi smo bili direktno v vojni pred 20 leti in ljudje bi kar razpustili vojsko. Dajmo še policijo in sodstvo, saj naj bi bili načeloma ljudje pošteni. Zaradi tistih par potencialnih vlomov, pa res ni treba plačevati tako dragega aparata... "

Damjann
31.1.2010, 22:47
Kje je pomen, da si naša vojska lasti Pilatuse?:blackeye
Ne bi bilo bolje imeti enega pravega lovca, kot pa to?

Toliko, da zgleda:ok2
Predno bi jim v primeru boja navili tiste propelerje bi drugi avioni že preleteli slovenski zračni prostor:-D

ingy
31.1.2010, 22:52
Toliko, da zgleda:ok2
Predno bi jim v primeru boja navili tiste propelerje bi drugi avioni že preleteli slovenski zračni prostor:-D

O tem sem govoril par postov nazaj. Bi meli marsikaj, pa ne moremo, ker ni denarja. Nekateri pa pravijo, da vsepovprek zapravljamo.

Pa še ena misel, ki sem jo tudi prebral:

Problem ni vojska temveč politika (vsakršna, leva in desna). Politika je podprla NATO operacijo v Afganistanu in pomoč koaliciji v Iraku. Politika določa kaj bo vojska počela in politika odloča o vojaških nakupih. Politika tudi odloča kako kvalitetna bo vojska in kakšni standardi bodo v tej vojski veljali.

e34td
31.1.2010, 22:57
O tem sem govoril par postov nazaj. Bi meli marsikaj, pa ne moremo, ker ni denarja. Nekateri pa pravijo, da vsepovprek zapravljamo.

Pa še ena misel, ki sem jo tudi prebral:

Problem ni vojska temveč politika (vsakršna, leva in desna). Politika je podprla NATO operacijo v Afganistanu in pomoč koaliciji v Iraku. Politika določa kaj bo vojska počela in politika odloča o vojaških nakupih. Politika tudi odloča kako kvalitetna bo vojska in kakšni standardi bodo v tej vojski veljali.

S tem komentarjem se strinjam.
KAr se tiče pa lovcev.... Samo en smile lahko opiše to zadevo. :umruodsmeha

Miholl
31.1.2010, 22:57
Vojska ohranja suverenost države. To naj bi bil nek analen namen te inštitucije. Kar je jasno vsem.

In pri tem nam bo zagotovo pomagala neuporabna Patria, preširoki Humvi in eksperimentne zatikajoče se avtomatske puške F 2000.....

In to o sosedih...a ti resno misliš da ko bo enkrat Hrvaška v Eu pa v Natu pa nevemšekje, da se bodo "oni" postavili na našo stran in ne na Hrvaško ko bo zaropotalo okoli meje??
Kaj misliš zakaj bo Hrvaška tik-tak v EUju,nas so pa jebali ko dežurno kurbo na vogalu...mi smo samo malo v napoto do velikega velikega trga ki odpira še večjega...

ingy
31.1.2010, 23:08
Vojska ohranja suverenost države. To naj bi bil nek analen namen te inštitucije. Kar je jasno vsem.

In pri tem nam bo zagotovo pomagala neuporabna Patria, preširoki Humvi in eksperimentne zatikajoče se avtomatske puške F 2000.....

In to o sosedih...a ti resno misliš da ko bo enkrat Hrvaška v Eu pa v Natu pa nevemšekje, da se bodo "oni" postavili na našo stran in ne na Hrvaško ko bo zaropotalo okoli meje??
Kaj misliš zakaj bo Hrvaška tik-tak v EUju,nas so pa jebali ko dežurno kurbo na vogalu...mi smo samo malo v napoto do velikega velikega trga ki odpira še večjega...

Kje je Patria neuporabna? Za katere ceste je HMMWV preširok, in komu se zatika puška, po tem, ko so bili deli, ki so bili krivi za to zamenjani?

Spet bluzite nekaj, kar ste nekje slišali. Puška je poleg pištole moje osebno orožje, HMMWV pride in prenese tudi marsikaj, kar druga vozila ne bi. Navsezadnje, je HMMWV skoraj moj drugi dom, in mislim da ti lahko ogromno povem o njegovi "širini".

In pa seveda, če dvomite v to, da bi se kdo postavil na našo stran, potem je pa res najbolje, da vojsko razpustimo. Obenem še izstopimo iz Nata. Ja, v tem primeru pa so šanse, da obdržimo neko suverenost res velike.

In kot pravi Mladina, v tem primeru boste organizirali pač en ljudski odpor, z gardisti, policijo in pa puškami. Efekt bo grozno...................zabaven.

clarion
31.1.2010, 23:13
Amerikanci nas z enim joystickom in računalnikom zbrišejo iz zemlje.

Miholl
31.1.2010, 23:16
O patriah je tolko napisanega da ne bi o tem ok? Vpišeš v Google pa ti je vse jasno.
Uporabljaš Humvija - super, zagotovo ti prav pride, samo če smem predvidevat ga uporabljaš kje? - v Sloveniji očitno bolj malo...
Humvi naj bi bil narejen za puščavo - širok in ne za v kočevsko hosto...
F2000 - še dobro da nismo "bili ogroženi" ko smo jih dobili in smo jih meli čas popravit - juhu za nas...

In pa seveda, če dvomite v to, da bi se kdo postavil na našo stran, potem je pa res najbolje, da vojsko razpustimo. Obenem še izstopimo iz Nata. Ja, v tem primeru pa so šanse, da obdržimo neko suverenost res velike.

A mi prosim lahko recimo razložiš zakaj nas EU 100% ne podpira in ne stoji za nami in za našimi zahtevami glede meje s Hrvati? Ker koneckoncev mi smo notri,oni pa ne, kdor ni z nami je za nami in tako naprej...ja malo morgen,mogoče v kakem drugem svetu...

ingy
31.1.2010, 23:32
O patriah je tolko napisanega da ne bi o tem ok? Vpišeš v Google pa ti je vse jasno.
Uporabljaš Humvija - super, zagotovo ti prav pride, samo če smem predvidevat ga uporabljaš kje? - v Sloveniji očitno bolj malo...
Humvi naj bi bil narejen za puščavo - širok in ne za v kočevsko hosto...
F2000 - še dobro da nismo "bili ogroženi" ko smo jih dobili in smo jih meli čas popravit - juhu za nas...

A mi prosim lahko recimo razložiš zakaj nas EU 100% ne podpira in ne stoji za nami in za našimi zahtevami glede meje s Hrvati? Ker koneckoncev mi smo notri,oni pa ne, kdor ni z nami je za nami in tako naprej...ja malo morgen,mogoče v kakem drugem svetu...

Lej, delam v bataljonu, kjer smo dobili Patrie. Ne rabim googla, ker o vseh težavah Patrie vem dosti več, ko bo tebi Google kadarkoli pokazal. Imam dosti tehnične dokumentacije o teh vozilih, delavnico kjer se servisirajo (kadar ne gredo v Indop), ljudi ki delajo z njimi cele dneve...

lahko pa ti povem to, da se je dosti težav pokazalo pri stvareh, ki smo jih Slovenci naredili sami, in to drugače, kot pa je to narejeno v finskih Patriah...

HMMWV, o tem sem že enkrat debatiral, ja, očitno Google in pa nekaj ljudi, ki v njem nikoli niso sedeli ve dosti o tem, kam HMMWV prileze. Uporabljam ga v Sloveniji, sem ga uporabljal na Kosovu, z njim sem se vozil po Nemčiji (gozdovi), sedaj ga v Libanonu...niti ene puščave do sedaj. Še skoraj povsod, kamor smo morali it, smo tudi prišli.

Mi pa lahko našteješ vozila, ki se lahko z isto stopnjo zaščite vozijo po kočevskih gozdovih? Najbolje da si torej kupimo 4kolesnike in motorne sanke, z njimi bomo prišli povsod.

Glede puške. Tudi meni ni to najboljš možna izbira. Tisti, ki pa imate toliko za povedat o napakah...je že bila kdaj narejena stvar brez ene same napake? So vsa orožja iz prve funkcionirala v nulo?

Zakaj bi moral razložit to, da nas EU ne podpira? Jaz stojim za tem, da vojska more bit.

Se pravi, ti rečeš, da nas EU ne podpira 100%, iz Nata bi se izključli, vojsko bi razpustli oziroma delno preoblikovali. Ja kaj nam potem ostane za ohranitev nekih nacionalnih interesov?

Nič kaj prida bi rekel.

ingy
31.1.2010, 23:35
Amerikanci nas z enim joystickom in računalnikom zbrišejo iz zemlje.

Iz takih razlogov so se ponavadi šibkejši pridruževali močnejšim.

Miholl
31.1.2010, 23:44
Tebe kot vojaka skrbi to a je tvoje orodje zanesljivo ali ne. Mene kot davkoplačevalca pa skrbi to a bo nakup tvojega orodja racionalen ali ne. Patria ne izpolne nobenega pogoja očitno. Odličen nakup ni kaj.

O Humvijih se je veliko govorilo, od tega da smo kupili stare,da so brez garancije, da se zelo kvarijo, do tega da so nepraktični na slovenskem terenu (sej smo jih kupili za zasčito Slovenskega ozemlja al kako??). Torej nekako podobna zgodba kot pri Patrijah.
Kdo je konkurenca Humviju pa tak sam veš,saj si v fohu mnde... (Iveco,Valuk,kaj te jaz vem kaj še vse najdeš)

Puške...če smo do sedaj preživeli z poceni in zanesljivim Kalašnikom...

Eu,meje in ostalo sem dal kot primer, ko si omenil meje sosedov...nič ni sveto,še posebej dandanes, in če smo v NATOu ni to popolnoma nobena garancija,še manj pa kakšna pomoč pri razreševanju mej...

defasturias
31.1.2010, 23:52
Tebe kot vojaka skrbi to a je tvoje orodje zanesljivo ali ne. Mene kot davkoplačevalca pa skrbi to a bo nakup tvojega orodja racionalen ali ne. Patria ne izpolne nobenega pogoja očitno. Odličen nakup ni kaj.

O Humvijih se je veliko govorilo, od tega da smo kupili stare,da so brez garancije, da se zelo kvarijo, do tega da so nepraktični na slovenskem terenu (sej smo jih kupili za zasčito Slovenskega ozemlja al kako??). Torej nekako podobna zgodba kot pri Patrijah.
Kdo je konkurenca Humviju pa tak sam veš,saj si v fohu mnde... (Iveco,Valuk,kaj te jaz vem kaj še vse najdeš)

Eu,meje in ostalo sem dal kot primer, ko si omenil meje sosedov...nič ni sveto,še posebej dandanes, in če smo v NATOu ni to popolnoma nobena garancija,še manj pa kakšna pomoč pri razreševanju mej...

H1 je stroj in pol, sem se peljal z njim na dnevu odprtih vrat in ni prav nič nepraktičen. Vsako vojaško vozilo pokuri ogromno, ker gre za veliko težo. In tudi ne vidim razloga da bi bil nepraktičen, daj povej kateri teren imaš v mislih? Kolikor gledam kako se vojaki vozijo po opravkih imajo vedno Puche ali pa Renault Traffic, ampak slednja nimata strojnice na strehi, nista blindirana, torej gre v osnovi za drugo vozilo za drug namen.

Se pa strinjam s tabo glede pušk. Ta nakup je bil res zgrešen, ampak roko na srce, Slovenija ima vojsko v smislu obrambe države bolj kot ne simbolično. Kaj pa bo tistih 10 vojakov v 2 hummerjih in enem helikopterju (karikirano) proti npr. Italijanski vojski? Meni se zdi vsak eur v vojaške namene brezvezen, ker v bi v primeru vojne imeli nikakvo zaščito. Mogoče bi premagali kak Lihtenštajn ali pa Monako. Daj ga srat se spravit nad nemške Tornade s PC9 :umruodsmeha

ingy
31.1.2010, 23:57

No, povej torej, katerih pogojev Patria ne izpolnjuje? Pridi ven s konkretnimi argumenti.

Ja, govorilo se je. Kdo je govoril? Taisti, ki so par let nazaj rekli, hvalabogu, da smo jih kupli, ker če ne bi bili tisti fantje tam v AFG. mrtvi. Vedno vsi govorite, in vedno vsi veste več kot pa mi, ki stvari uporabljamo.

Valuk je malo večje vozilo kot HMMWV. Ivecoti pa so spet zgodba zase, nekateri tipi imajo velik procent kvarljivosti, itd. Nobeno vozilo ni popolno. Je pa tako, kot je v slovenski navadi...kar kupimo mi je vedno najslabše. Ker taki pač smo.

Nato ne uporablja 7,62 kalibra za avtomatske puške. Eden od razlogov za menjavo.

Sicer pa, reševalne službe tudi ne rabijo boljših vozil, gasilci tovornjakov, policisti avtov itd. Sej pa je narod s prejšnjimi tudi preživel.

In pa ja, še enkrat pišem isto. Če nič ni sveto, in če nam niti Nato ni garancija, zakaj bi potem razpuščali vojsko?

e34td
1.2.2010, 00:02
No @ingy,dej nas razsvetli in povej od koga realno lahko pričakujemo napad na našo ozemeljsko celovitost?

ingy
1.2.2010, 04:10
No @ingy,dej nas razsvetli in povej od koga realno lahko pričakujemo napad na našo ozemeljsko celovitost?

Trenutno od nikogar. A če bi se odpovedali vse obrambnim mehanizmom, članstvu v Natu pa ne vem, kako bi bilo stanje. Navsezadnje, ni države na tem svetu, ki bi bila ali brez vojske, ali pa da ne bi imela sklenjene dogovore z raznimi državami o varovanju, oziroma razne obrambne sisteme. A te države, ki nimajo vojske, oziroma imajo drugačne obrambne rešitve, imajo tudi drugačno geografsko lego, in s temi se mi ne moremo primerjati.

In pa tudi, če že moramo plačevati za obrambo neki državi, mar ni potem bolje, da ta denar dajemo svojim lastnim vojakom?

Pa da še enkrat citiram: "Dajmo še policijo in sodstvo, saj naj bi bili načeloma ljudje pošteni. Zaradi tistih par potencialnih vlomov, pa res ni treba plačevati tako dragega aparata... "

Pa v preteklosti tudi ni bilo nekih vojn na spregledu. Jugoslavija je bila tudi ena izmed najboljših vojska na svetu, skoraj vsi so se nas bali. 1991 so lastni "bratje" tolkli po nas. Pa so tudi tedaj eni kričali, da se vojske ne rabi. Države si nismo priborili z rožicami v rokah.

Če je vse tak rožnato, zakaj pa vse ostale države ne položijo orožja? Nisem zasledil, da bi kje drugje podpisovali peticije. Patetični so mi ljudje, ki pravijo, da se vojske ne rabi.
Me prav zanima, kako bi se počutili vi, če bi neko neumno tele pričelo zbirati peticije o ukinitvi vaše službe, ker se ta nekomu zdi nepotrebna...a v preteklosti pa je neki naredila za to, da si ljudje sploh lahko rečemo slovenci...

e34td
1.2.2010, 04:31
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_without_armed_forces

You were saying...

No,da se razumemo,jaz nisem in še enkrat ponavljam NISEM za ukinitev vojske,bi pa za enkrat močno zmanjšal investicije v njo. V končni fazi tudi ustavil pošiljanje vojakov na misije. Če ni denarja,se pač tudi oboroževati ne moremo a ne.
Pa ne pihat s to domoljubno dušo. Zgodvina je dokaz,da se z lahkim orožjem da premagati močnejšega sovražnika. V končni fazi zavezništvo puši in v Afganistanu in v Iraku,tko da...

zzigon
1.2.2010, 07:53
jst imam idejo:

vse prodat pa kupit ene 2 jedrski bombi/raketi :ok2

pol pa grozit in se bahat, če bi kdo kaj sikal :P

malce heca mora bit :laugh

PS: mah, sej to bi bilo tudi bolj enostavno...na nuklearko Krško pripopat zadostne količine razstreliva, pol pa pridi, če upaš (itak od slovenije ne bo ostalo kaj dosti, pa še "zaščito" Evrope bi dobili, ker si ne bi želeli radiacije pred svojim pragom), hehe...mal kamikaza stila
:skrbast

Davidf1
1.2.2010, 07:54
No saj, če so naši vojaki in plačani z naše strani, naj bodo doma in delajo korist za domovino. Če bi sedaj vojska kidala sneg pri starejših ljudeh ali pa čistila pločnike bi bilo pomoje veliko več koristi, kot pa da so nekje v tujini :ok

Nixxon
1.2.2010, 09:50
Zgodvina je dokaz,da se z lahkim orožjem da premagati močnejšega sovražnika...

Torej, if push comes to shove, boš ti tisti ki bo mene branil s svojo 9mm berreto?

e34td
1.2.2010, 10:21
Torej, if push comes to shove, boš ti tisti ki bo mene branil s svojo 9mm berreto?

Izvzeto iz konteksta.:)

criptus
1.2.2010, 15:07
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_without_armed_forces

You were saying...

No,da se razumemo,jaz nisem in še enkrat ponavljam NISEM za ukinitev vojske,bi pa za enkrat močno zmanjšal investicije v njo. V končni fazi tudi ustavil pošiljanje vojakov na misije. Če ni denarja,se pač tudi oboroževati ne moremo a ne.
Pa ne pihat s to domoljubno dušo. Zgodvina je dokaz,da se z lahkim orožjem da premagati močnejšega sovražnika. V končni fazi zavezništvo puši in v Afganistanu in v Iraku,tko da...

A nam lahko predstaviš kakšen primer, da ne bomo na pamet?

e34td
1.2.2010, 15:50
A nam lahko predstaviš kakšen primer, da ne bomo na pamet?

Tudi vojna za Slovenijo recimo, Vietnam,Današnji (že omenjeni Irak in Afganistan),Kosovo. To iz bližnje zgodovine. Če sežemo malo bolj v preteklost partizanstvo,če gremo pa še dlje... Ti imena kot so HAnibal,Atila,ipd. kaj povejo?

R-type
1.2.2010, 15:50
LOL sam so carji. Kalašnikov.... jezus lepo vas prosim fantje.

Vse kar igra v plus kalašnikovu je zanesljivost. In kalašnikov je iz razloga zanesljiv, zaradi toleranc, ki so pri ostalih nesprejemljive.

Kalašnikov je odlično izpolnjeval vlogo v Sovjetski zvezi in JLA kjer je taktika napada bila: na juriš in pali rafalno dokler ene strani ne zmanjka...

Sem nosil kalašnikov (romunjski derivat) celo služenje. Pa potem ko sem imel priliko v roke vzet M16A1 mi je bila prav muka vzet v roke nazaj kalašnikov. Ergonomija, natančnost, uravnoteženost.... ni primerjave.

Moderna borba zgleda drugače od sonovne ruske filozofije.

Pa da se vrnemo na kaliber. Tudi rusi so zamenjali 7,62x39 v 5.45x39. To komu kaj pove mogoče?

Manjša je masa nabojev več jih lahko imaš s seboj. Preprosto. Poleg tega je 5.56x45 dovolj učinkovt za potrebe vojske. (se ekperimentira z 6.5 vendar je zadeva še daleč).

Kar se FN tiče. FN je zelo kvaliteten in znan proizvajalec orožja. Definitivno niso prodali mačka v žaklju. Da pa ima novo orožje določene težave je logično.

Da o Patriji sploh ne govorim.

Par debilnih novinarjev pametuje po TV in sedaj kr vsi vse vejo o tehničnih zmogljivostih izdelka.

Idiotizem.

Dejstvo je preprosto: oprema za našo vojsko je več kot na nivoju. Afere so stvar vlade ne opreme.

LP

R-type
1.2.2010, 15:51
Tudi vojna za Slovenijo recimo, Vietnam,Današnji (že omenjeni Irak in Afganistan),Kosovo. To iz bližnje zgodovine. Če sežemo malo bolj v preteklost partizanstvo,če gremo pa še dlje... Ti imena kot so HAnibal,Atila,ipd. kaj povejo?

Vse te vojne ki si jih dal za primerjavo so bile dobljene ker se nasprotniku ni dalo ukvarjat z njimi in nikoli ni uporabil polne sile.

Partizanstvo je bilo učinkovito izključno zaradi tega ker so se Nemci morali ukvarjat z ZDA, veliko britanijo in Rusijo. Zadeva bi bila končana zelo hitro če bi lahko Nemci (oziroma meli željo) udarit z polno močjo.

Po Vijetnamu so američani tolkli z omejeno silo. Poleg tega si si kdaj pogledal izgube na strani vijetnamcev? Poleg tega pozabljaš na Havbice, topove in ostalo na strani vijetnamcev.

Afganistan je še en primer zelo omejene vojne, daleč od polnega napada.

LP

Miholl
1.2.2010, 15:57
Ja pa doooh kaj rabiš tako dobro opremo če je ne rabiš??? Sej to je poanta, orožje je ultra drago,uporabno ni, kupujemo ga pa ko da so zlati časi... Čakamo samo še podmornico....

R-type
1.2.2010, 16:01
Ja pa doooh kaj rabiš tako dobro opremo če je ne rabiš??? Sej to je poanta, orožje je ultra drago,uporabno ni, kupujemo ga pa ko da so zlati časi... Čakamo samo še podmornico....

Imamo minimalno oborožitev. O kakem hudem orožju govoriš ti?

Vidiš kje kake borbene helikopterje, lovce, moderne tanke....?

Poglej si sosednje države in njihovo oborožitev.

A Avstrijci rabijo ne vem kako hudo vojsko? Nič več kot mi. Pa so kupili Eurofighterje. Poglej si ceno teh letal. Enormni strošek. In zakaj so jih kupili ker jih itak ne rabijo?

Nabava orožja za našo vojsko je zelo majhna in stroškovno gledano na nizkem nivoju.

NATO ima neke svoje osnovne zahteve ljudje. In jih je treba sledit.

LP

voith
1.2.2010, 16:01
v službi oderuške domovine, ki svoje državljane obira do kosti, hrvaški in celi evropi recimo pa sesa vse faluse ki so na obzorju in še tiste, ki so skriti kje v ozadju :)

kar se pa kalašnika tiče R-type, si pa še en zelo pomemben faktor pozabil oment.

ceno namreč. za ceno ene m16 dobiš 10 kalašnikov, in 10 ljudi s kalašnikom je hudo bolj učinkovitih kot eden z m16 ;)

sploh pa se je kalašnik izkazal že v vseh možnih vojnah, katerih nepogrešljiv del je in se v mestnih bojih obnese mogoče par procentov slabše kot m16, kar je dost zanemarljivo.

so pa m16 manj zanesljive, poleg tega pa se rade lomijo na pol. slaba lastnost za predmet od katerega je odvisno preživetje na bojišču, da ne govorimo o tem, da se za razliko od ak47 m16 ne "čisti sama" in da rada zašteka na tak način, da je na bojišču nemorš več vsposobit. to je sicer če imaš brutalno zaledje kot recimo ameroti v iraku, relativno majhen problem, če si pa skoraj on your own je pa to bistvenega pomena.

ene par totalno bednih problemov z m16
The initial problems became the target of a Congressional investigation. The results of the investigation found that:
The M16 was billed as self-cleaning when it was in fact not.
The rifle was issued to troops without cleaning kits or instruction on how to clean the rifle.
The rifle was tested and approved with the use of a Dupont IMR powder that was switched to a ball powder that increased both wear and fouling.
The lack of a chrome liner for the barrel and chamber created a corrosion problem and contributed to brass case swelling and extraction problems.
Lack of a forward assist rendered the rifle inoperable in combat when it jammed.

R-type
1.2.2010, 16:09
v službi oderuške domovine, ki svoje državljane obira do kosti, hrvaški in celi evropi recimo pa sesa vse faluse ki so na obzorju in še tiste, ki so skriti kje v ozadju :)

kar se pa kalašnika tiče R-type, si pa še en zelo pomemben faktor pozabil oment.

ceno namreč. za ceno ene m16 dobiš 10 kalašnikov, in 10 ljudi s kalašnikom je hudo bolj učinkovitih kot eden z m16 ;)

sploh pa se je kalašnik izkazal že v vseh možnih vojnah, katerih nepogrešljiv del je in se v mestnih bojih obnese mogoče par procentov slabše kot m16, kar je dost zanemarljivo.

so pa m16 manj zanesljive, poleg tega pa se rade lomijo na pol. slaba lastnost za predmet od katerega je odvisno preživetje na bojišču.

Imamo omejen proračun. Profesionalno vojsko je treba plačevat. 10 vojakov letno stane veliko več kot nabava 10 pušk.

Torej slovenija gre v svojo smer. Majhna vojska, ki je visoko specializirana. Kar je pravilno. Tako cenovno kot efektivno.

Zanesljivost M16 pa se je od vijetnamske vojne precej dvignila. Ni na nivoju kalašnika ampak je dovolj zanesljiva. Velik del nezanesljivosti M16 izvira iz nepravilnega smodnika etc. M16A2 je popolnoma druga zadeva kot originalna M16 iz vietnama.

Iz ust lastnika ruske strani (ene boljših):

"At the present time almost all initial flaws of the M16 are bugged out, and it is considered among the best assault rifles in the world. While its reliability in the harsh conditions cannot match reliability of its main rival, the Kalashnikov AK-47 (http://world.guns.ru/assault/as01-e.htm) and AK-74 (http://world.guns.ru/assault/as02-e.htm), it is still a quite reliable rifle, especially when well maintained. It is also comfortable to fire and quite accurate."

http://world.guns.ru/assault/as18-e.htm

Priporočam branje strani. Tip je zabil veliko časa da je izvlekel veliko podatkov o vsem orožju. Je precej neutralen kar se ocenjevanja tiče.

Poleg tega nimamo M16 ampak FN F2000. Ki je zraven Bullpup konstrukcije precej bolj odporna kot M16.

Verjetno so se Belgijske specijalne enote odločile za F2000 po dolgem testiranju kr za hec. :laugh

Seveda kalašnikov ubije enako kot vse ostale, vendar moraš nasprotnika najprej zadet. V tem so moderne puške precej boljše in so zelo zanesljive če jih vzdržuješ. In moderne vojske jih.

LP

voith
1.2.2010, 16:22
se strinjam ja sam ni pa nikol tok legendarna :)

je pa kalašnik je tok dober iz istega razloga kot MG42. - namreč v osnovi je bil zasnovan v tretjem rajhu in švabi so takrat dobr vedl kako se stvarem streže.

če se ne motm ameroti še dons uporabljajo klon MG42, ki je s svojo kadenco skor 2000RPM ubijal zaveznike in njihovo moralo kot muhe :)

ingy
1.2.2010, 16:30

En izurjen vojak naredi več škode kot pa deset civilov z AK47 v rokah. Za ta namen se namreč vojaki urimo. Če ne bi pa za potrebe misij pobrali ljudi brez službe s ceste, jim dali v roke puško in jih poslali nekam.

Pa še odgovor malo nazaj.

En izurjen vojak bo z eno raketo Spike (dosega 4 km), ki jo imamo v uporabi v slo. vojski uničil en tank v njegovem dometu. Lahko je skrit za hribom, niti tanka ne rabi direktno videt, pa ga bo uničil. Koliko ljudi iz "ljudskega odpora" z lahkim orožjem bo potrebno, da uničijo en tank? In s kakšne razdalje bodo to storili? Z kakšnim orožjem? Nekateri niti ne poznajo oreng oborožitve, ki se nahaja v slo. vojski, pa že govorijo, kako nas bodo vsi zlahka pomendrali. Parkrat slabše opremljen ljudski odpor bo pa po mnenju mladine delal torej čudeže...

Pa glede AK47 in M16 in ne vem katerih vseh čudežev. Orožje je potrebno vzdrževat, in se ne čisti samo od sebe, pa kakorkoli ste to že mislili. Sem videl ogromno izvrstnih primerkov M70, ki so se čistli sami do te mere, da je imela cev 90% nagriženost..

R-type
1.2.2010, 16:33
se strinjam ja sam ni pa nikol tok legendarna :)

je pa kalašnik je tok dober iz istega razloga kot MG42. - namreč v osnovi je bil zasnovan v tretjem rajhu in švabi so takrat dobr vedl kako se stvarem streže.

če se ne motm ameroti še dons uporabljajo klon MG42, ki je s svojo kadenco skor 2000RPM ubijal zaveznike in njihovo moralo kot muhe :)

Američani večinoma poleg M60 uporabljajo M240.

Kadenca je bila namenoma zmanjšanja saj visoka kadenca večinoma pomeni samo metanje municije stran. Kadenca današnjih 7.62 mitraljezov je načeloma med 500 in 800 naboji na minuto.

Eden najboljših mitraljezov danes je pa definitivno FN MAG katerega osnove izvirajo tudi iz WW2. Saj je večina ročnega orožja osnovana od takrat.

FN MAG najdeš tudi v ameriški vojski pod oznako M240. Kjer izpodriva nikoli vredu delujoči M60.

http://world.guns.ru/machine/mg06-e.htm

M42 je oziroma danes MG3 se je dolgo obdržal. Danes sicer v standardnem kalibru NATU 7.62x51 namesto starega 7,92x57. Kadenca je padla iz 1200-1500 na 700-800.

Vsekakor eno najboljših nemških orožij iz WW2.

LP

R-type
1.2.2010, 16:40
En izurjen vojak bo z eno raketo Spike (dosega 4 km), ki jo imamo v uporabi v slo. vojski uničil en tank v njegovem dometu. Lahko je skrit za hribom, niti tanka ne rabi direktno videt, pa ga bo uničil. Koliko ljudi iz "ljudskega odpora" z lahkim orožjem bo potrebno, da uničijo en tank? In s kakšne razdalje bodo to storili? Z kakšnim orožjem? Nekateri niti ne poznajo oreng oborožitve, ki se nahaja v slo. vojski, pa že govorijo, kako nas bodo vsi zlahka pomendrali. Parkrat slabše opremljen ljudski odpor bo pa po mnenju mladine delal torej čudeže...

Slovenija je sploh odlična za take napade. Z svojo razvejanostjo in malimi ravninami predstavlja odlično dispozicijo za take napade.

Je pa tudi res da spike ne bo predrl frontalnega RHA oklepa modernih tankov (Abrams, Lepoard 2...), bo pa pojedel vse ruske variante, ne glede na to ali imajo reaktivni oklep ali ne. Seveda bo prebil bočni ali zadnji oklep kateregakoli tanka.

LP

Davidf1
1.2.2010, 16:44
Kakšen star tank bi pomoje lahko onesposobil tako, da na okno kjer gleda voznik daš srajco. :ok2 Al pa eno bombo vrgžeš notr v kabino, lahko tudi molotovko, ki so poceni :-D

R-type
1.2.2010, 16:49
Kakšen star tank bi pomoje lahko onesposobil tako, da na okno kjer gleda voznik daš srajco. :ok2 Al pa eno bombo vrgžeš notr v kabino, lahko tudi molotovko, ki so poceni :-D

Hahahahaha. Faca. Srajco..... :-D

Če stoji na miru lahko tudi modernega z bombo zrihtaš. Ampak tanki redko mirujejo. Navdno se podijo za 40-60 km/h čez zajeban teren in nažigajo z računalniško kontroliranimi in stabiliziranimi topovi. Tudi starejši. Če pa mirujejo je zraven pehota.

Največji problem pri teh bližnjih onesposobitvah je: strah. Napadalna skupina tankov, ki se vali proti tebi zgleda grozljivo.

Jaz definitivno ne bi napadal z srajco v roki.... prej bi bežal z srcem v želodcu. :-D

LP

MehMan
1.2.2010, 17:07
bo pa pojedel vse ruske variante, ne glede na to ali imajo reaktivni oklep ali ne. Seveda bo prebil bočni ali zadnji oklep kateregakoli tanka.

LP

Odvisno. Oklep T90 še ni bil dobro preizkušen in je kar drugačen od oklepa od Iraških T-72. Pa tudi ti niso bili od muh, zanimivi so mi testi ki so jih američani opravili v 90ih na T-72 iz vzhodno nemške zaloge. So bili rezultati drugačni od tistega s čimer so se srečali v Iraku.
No pa T90 ima tudi shtoro, sicer nisem 100% če bi bil učinkovit proti Spiku, ampak v kombinaciji z Areno bi se pa znal obraniti česa, mogoče tudi Spikea.
Sicer pa ima tudi najboljši oklep šibke točke in tudi ljudske milice kdaj znajo pravo stvar uporabiti v pravem momentu. Recimo v Al Amarah, kjer so z Rpg-29 uspeli prebosti oklep Challengerja 2. Ampak je treba upoštevati, da je bilo to na trupu in z spodnje strani, kjer je manj okrepljen. Vsseno je pa voznik izgubil par prstov na nogi.
Pa tudi zadnji napadi Izraela v Libanon je pokazal, da so tudi eni izmed boljših tankov ranljivi na "škrt" ruska orožja in dobro taktiko. Me pa zanima, če so že imeli v uporabi Iron Fist.

Kar se pa tiče psihološkega učinka tanka je pa ta zelo zelo velik, kar so Kanadčani ugotovili v Afganistanu. In ravno oni so rekli, da je tank nekoristen na modernem bojišču, po parih spopadih v Afganistanu pa so šli kupit Leoparde 2.

R-type
1.2.2010, 17:46
Seveda je vsak tank ranljiv. Sploh ko ni v svojem elementu (naselja so sploh tank killer). Zato pa je tak poudarek na tankovski taktiki in iz istega razloga so Izraelci šolali Palestince z inferiorno tehniko.

To je odličen prikaz tega kar hoče povedat igny. Vrhunsko izurjena vojska z dobro taktiko in moderno opremo (moderno ampak majhno) lahko naredi veliko škodo nasprotniku če je ta slabo izurjen.

Podatki od T90 so preveč nezanesljivi in različni da bi ga lahko ocenjeval.

Kar se pa T72 tiče pa ta ni resen nasprotnik modernim tankom zadnje generacije. Tudi ko so ga rusi snovali ni bil konkurenčen in nikoli ni bil mišljen kot tak.

Ruska (SZ) doktrina je bila: napasti nasprotnika z veliko hitrostjo in absolutno nadmočjo v številu. Če se 1000 T72 zapodi proti 100 Leopardom 2, bosta vsaj 2 od 10-ih prišla dovolj blizu da lahko uničita nasprotnika. In rusi so imeli tako številčno premoč. Ista doktrina je veljevala uporabo AK-47 kateri nikoli ni bil mišljen za semi-auto uporabo. Ruska tehnika je bila vedno razvita premišljeno ampak v skladu z njihovo doktrino.

In ta doktrina bi delovala. Od tu ameriška obsedenost z SuperCobro in AH64, kjer se je pokazalo da tehnika lahko ustavi številčnost. Do neke mere seveda. :)

LP

R-type
1.2.2010, 17:56
Še malo F2000:

http://world.guns.ru/assault/as41-e.htm

Vsekakor se mi zdi da je odločitev da se večina osebnega orožja nabavlja od FN pametna ideja. Zanesljivo, kvalitetno in učinkovito. Od jurišne puške, ostrostrelske (FN licenca PGM UR in Mini Hecate), mitraljezov ( minimi, MAG). Razen F2000 je vse dodobra preizkušeno. Pa tudi F2000 je dala dolg program skozi.

LP

criptus
1.2.2010, 18:25

V nobenem od teh primerom ne prepoznam zmage z lahkim orožjem. Najbrž si imel v mislih druge dejavnike kot so politika, fanatično samomorilstvo, odziv javnosti ipd.

Dejmo se zavedat nečesa. Danes so drugi časi. Veliko moč ima javnost, politična dejavnost, ekonomske sankcije...

Oborožen spopad je le zadnja od možnih varijant.

criptus
1.2.2010, 18:30
Ruska (SZ) doktrina je bila: napasti nasprotnika z veliko hitrostjo in absolutno nadmočjo v številu. ... Ista doktrina je veljevala uporabo AK-47 kateri nikoli ni bil mišljen za semi-auto uporabo. Ruska tehnika je bila vedno razvita premišljeno ampak v skladu z njihovo doktrino.

In ta doktrina bi delovala. Od tu ameriška obsedenost z SuperCobro in AH64, kjer se je pokazalo da tehnika lahko ustavi številčnost. Do neke mere seveda. :)

LP

Ne vem od kdaj se doktrina ukvarja s puškami...

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_doctrine

ingy
1.2.2010, 18:32
evo, to je ta Spike. Eno od orožij, ki je v uporabi v Slovenski vojski. Pa sami ocenite učinkovitost posadke tega orožja napram "ljudskemu uporu" proti oklepnim vozilom. Ima tandemsko bojno glavo, ki je namenjena prebijanju reaktivnega oklepa.

Spike bi moral biti tudi na oborožitveni postaji na Svarunu, pa je zaradi pomanjkanja denarja pač izpadel iz igre.

Spike ATGM (http://www.youtube.com/watch?v=Jtp7HjK0JIc)

R-type
1.2.2010, 18:40
Ne vem od kdaj se doktrina ukvarja s puškami...

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_doctrine

No pa dajva:

Iz tvojega linka.

Military doctrine is the concise expression of how military forces contribute to campaigns (http://en.wikipedia.org/wiki/Military_campaign), major operations (http://en.wikipedia.org/wiki/Military_operation#Military_operations_2), battles (http://en.wikipedia.org/wiki/Battle), and engagements (http://en.wikipedia.org/wiki/Engagement_%28military%29).

Torej če je tvoja doktrina da boš reševal spopade z masovnimi juriši to vpliva na to kako bo tvoje orožje.

LP

Miholl
1.2.2010, 18:41
Jaz bi prašal kok gumenjakov rabimo da uničimo sovražnikovo podmornico? Verjetno veliko,tak da dajmo raj podmornico nabavit - za zihr,ker nikoli ne veš...

Takšno razmišljanje je neumno.

Dejmo se zavedat nečesa. Danes so drugi časi. Veliko moč ima javnost, politična dejavnost, ekonomske sankcije...

Oborožen spopad je le zadnja od možnih varijant.

Ja tako je! Mi pa še kar zabijamo bajne denarje za stvari ki jih ne rabimo. Oz. se rabijo zunaj naših meja, v času ki je res primeren za to... :S

ingy
1.2.2010, 18:46
Jaz bi prašal kok gumenjakov rabimo da uničimo sovražnikovo podmornico? Verjetno veliko,tak da dajmo raj podmornico nabavit - za zihr,ker nikoli ne veš...

Ja tako je! Mi pa še kar zabijamo bajne denarje za stvari ki jih ne rabimo. Oz. se rabijo zunaj naših meja, v času ki je res primeren za to... :S

Ti pa praviš, sovražnik ima podmornico, mi pa ne...torej razpustimo tudi vojsko, ker itaq nimamo šanse.

To je neumno razmišljanje. Če bi naši predniki tako mislili, se nam danes ne bi reklo Slovenci. Pa ne pozabit tega.

R-type
1.2.2010, 18:48

Podmornico se lahko napade na veliko načinov: ladje (kitra corveta), letala..... Z gumenjaki defenitivno ne tudi če jih imaš tisoč.

Nakup podmornice zato da boš uničil podomornico je najbolj učinkovit način definitivno pa ne pameten za nas. Poleg tega v smislu razvoja naše vojske je trenutno podmornica zadnja stvar, ki nas zanima.Kar se tiče ostalega. Hrvati so že poslali topovnjačo v naše vode, kjer je lahko počela kar ji paše. Ko bodo v natu še toliko več.

Se strinjam, najlepše bi bilo da nihče ne bi imel vojske.

Ampak ker jo vsi ostali imajo tudi mi rabimo nekaj za odvračanje. Že slišim: saj smo v NATO. Ja pa NATO hoče nekaj nazaj ljudje.

To da naša vojska hodi v spopade po tujini je samo plus.

Kakršno koli službo že imate veste da je praksa najbolj pomemben del. In kako uvajaš prakso med vojake?

Na žalost samo na en način.

LP

ingy
1.2.2010, 18:53
Kakršno koli službo že imate veste da je praksa najbolj pomemben del. In kako uvajaš prakso med vojake?

Na žalost samo na en način.

LP

S socialnim delom, pravi Mladina.

tommy28
1.2.2010, 19:07
Imamo minimalno oborožitev. O kakem hudem orožju govoriš ti?

Vidiš kje kake borbene helikopterje, lovce, moderne tanke....?

Helikopterje nam če se ne motim glihkar oborožujejo za bojno stanje.
Tanki? Kaj manjka naši 84-ki...tolikšne cevi in granate se bojijo mnoge vojske...imamo montirano odlično optično namerilno napravo od Fotone....tudi ni kar tako.

Definitivno pa je vojska v zadnjih 5 letih izredno napredovala kar se tiče nove tehnike, oborožitve.....
Nova vozila - kamioni Iveco, manjši, večji, vlačilci, MB Actrosi itd...pontonski motovi...MB-Puchi 270cdi ( ok, teli so res skoz na servisu, ker armatura deluje kot novoletna jelka, menjalniki crkujejo kot ....žarnice)
Oborožitev: nove berette, FS2000S Hersthal....z optiko in novimi noži,....
Obleke: kpl nova oprema bojevnika 21. stoletja ( od bivaka, neprebojca,razno veliki ruzaki, razni zatiči za oborožitev, očala z različnimi barvami šipc, novi opasači za nizko nošenje oborožitve, oprtniki za visoko nošenje oborožitve...in še in še bi lahko našteval.
Nova računalniška oprema, prenosniki mil standard, touch screen, oprema za daljinsko vodenje, upravljanje z 2MBit snopi.....
Pa kaj bi še radi....
Da ne govorim o službenih uniformah: Mura, Labod, Peko....dokaj kvalitetna roba...preveč, preveč vsega...

5 let nazaj je bila kpl oprema na nivoju opreme zastarele JLA....

Menim, da smo celo predobro in morda celo preveč opremljeni, glede na usposobljenost in številnost naše vojske!!!!

R-type
1.2.2010, 19:08
S socialnim delom, pravi Mladina.

Tako ja. Kot da bi jaz delal prakso projektanta elektro instalacij z tem da bi nabiral krompir na njivi. Zelo sorodne zadeve.

LP

tommy28
1.2.2010, 19:12
Tako ja. Kot da bi jaz delal prakso projektanta elektro instalacij z tem da bi nabiral krompir na njivi. Zelo sorodne zadeve.

LP

Morda pa je to le prispodoba :laugh:laugh:laugh

ingy
1.2.2010, 19:20
Helikopterje nam če se ne motim glihkar oborožujejo za bojno stanje.
Tanki? Kaj manjka naši 84-ki...tolikšne cevi in granate se bojijo mnoge vojske...imamo montirano odlično optično namerilno napravo od Fotone....tudi ni kar tako.

Definitivno pa je vojska v zadnjih 5 letih izredno napredovala kar se tiče nove tehnike, oborožitve.....
Nova vozila - kamioni Iveco, manjši, večji, vlačilci, MB Actrosi itd...pontonski motovi...MB-Puchi 270cdi ( ok, teli so res skoz na servisu, ker armatura deluje kot novoletna jelka, menjalniki crkujejo kot ....žarnice)
Oborožitev: nove berette, FS2000S Hersthal....z optiko in novimi noži,....
Obleke: kpl nova oprema bojevnika 21. stoletja ( od bivaka, neprebojca,razno veliki ruzaki, razni zatiči za oborožitev, očala z različnimi barvami šipc, novi opasači za nizko nošenje oborožitve, oprtniki za visoko nošenje oborožitve...in še in še bi lahko našteval.
Nova računalniška oprema, prenosniki mil standard, touch screen, oprema za daljinsko vodenje, upravljanje z 2MBit snopi.....
Pa kaj bi še radi....
Da ne govorim o službenih uniformah: Mura, Labod, Peko....dokaj kvalitetna roba...preveč, preveč vsega...

5 let nazaj je bila kpl oprema na nivoju opreme zastarele JLA....

Menim, da smo celo predobro in morda celo preveč opremljeni, glede na usposobljenost in številnost naše vojske!!!!

In kaj ti veš o naši usposobljenosti?

R-type
1.2.2010, 19:33
Tanki? Kaj manjka naši 84-ki...tolikšne cevi in granate se bojijo mnoge vojske...

Joj saj ne vem kako bi komentiral tole. Preveč vsega

Na hitro:

Kaliber še ne pomeni dejanske efektivnosti na cilju.

Gladkocevni 125 mm top na M84 niti približno ni tako učinkovit kot gladkocevni rheinmetall 120 mm top od zahodnih tankov. Penetratorji 120 mm topa prebijajo oklep M84 na razdaljah 4 km+.

Pentratorji 125 mm topa na M84 ne prebijajo oklepov Leoparda 2, Abramsa nad 1 km razdalje.

Kljub učinkovitosti v raketah se Heat projektili v tankovskih topovih (glavno orožje ruskih T72) ne obnesejo tako dobro kot penetratorji.

Torej ja 125 mm top našega M84 tanka ni slab, definitivno pa daleč od tega da bi se ga bale mnoge armije.

LP

Miholl
1.2.2010, 19:43
In zakaj rabimo mi to menjat,a mi lahko kdo to razloži lepo prosim

R-type
1.2.2010, 19:50
In zakaj rabimo mi to menjat,a mi lahko kdo to razloži lepo prosim

Zakaj delamo avtoceste, zakaj delajo vedno boljše avte, zakaj rabimo novejše policijske avte....?

Po tvoji logiki bi danes še zmeraj sedeli v votlini in tolkli babe z palco po glavi preden bi....

Napredek je vseposod okoli nas. Na žalost tudi v vojski. Če bi ostale armije uporabljale lok in puščice bi jih pomoje tudi mi.

Seveda vojske ne rabiš. Dokler ni pizdarije.... potem pa jo, še preveč.

To da smo majhni in ne moremo veliko še ne pomeni da se bomo vdali in pustili da nas gazi kdorkoli. Razen če je to tvoje mnenje?

Ne vem kaj bi ti rad povedal.

Malo pobrskaj okoli nas v evropi. Koliko slabo oboroženih vojsk vidiš po državah okoli nas? Oziroma po tvojem sistemu, koliko držav brez vojske vidiš?

LP

Syus
1.2.2010, 20:09
glede naših F2000 bom rekel samo to...:laugh

http://www.heckler-koch.de/Assault_rifles :metalc

ampak slo vojska je pač hotela orožje za mestno bojevanje, so pač izbrali FN in njihov model:)

R-type
1.2.2010, 20:13
In prednost G36 pred F2000 je? Razen tega da je daljša pri isti dolžini cevi.

LP

Syus
1.2.2010, 20:17
enako plastične, ni tistega slavnega zatikanja kot ga ima f2000 če ne potisneš mag dobr not
nekje sem celo gledal da so nekaj testirali da jim pesek ne škoduje, men se zdi da na discoveryu je ona oddaja k orožje en ded testira, če se prav spomnem so jo potopil v pesek pa potem takoj streljal cel rafal, njiente, nobenih zastojev

bom pogledal mal po netu ko bo čas če bom našel izsek od tiste oddaje

R-type
1.2.2010, 20:22
enako plastične, ni tistega slavnega zatikanja kot ga ima f2000 če ne potisneš mag dobr not
nekje sem celo gledal da so nekaj testirali da jim pesek ne škoduje, men se zdi da na discoveryu je ona oddaja k orožje en ded testira, če se prav spomnem so jo potopil v pesek pa potem takoj streljal cel rafal, njiente, nobenih zastojev

bom pogledal mal po netu ko bo čas če bom našel izsek od tiste oddaje

Tist kar si gledal v oddaji je bilo Future weapons. In šlo se je za HK 416/417, ki je v bistvu lepo predelana M4 in konkurenca FN SCAR. :) Oba HK 416/417 in FN SCAR L/H sta se borila za izbore ameriške vojske za bodoče orožje specialnih enot. Zmagal je FN SCAR. Spet FN. Kako jim le uspeva vsem prodajat tako zanič orožje.... :laugh

G36 je tudi imela nekaj težav na začetku (zamegljevanje vgrajene optike) etc. Samo za razliko od slovencev nihče ni delal afere iz tega. Mi seveda moremo delat paniko kjer ni treba....

Vsekakor je H&K odličen in priznan proizvajalec orožja, ampak FN je tudi.

LP

voith
1.2.2010, 20:22
http://www.youtube.com/watch?v=dH4PkOhrSn0&feature=fvw

holy fak

kakšen spike, tole si nabavte predn vs spremenijo v karkol je že plan trenutno.. neke kulturne domove al kaj, vojake pa v pomoč starejšim al kaj že po radiju ropočejo te dni :ok2

Syus
1.2.2010, 20:26
sej sm reku pač so se odločil za f2000 ker stremijo za mestno uporabo, kje boš po zgradbah mahal s tistim dolgim cevem :p

mi je bivši od sestre ki je trenutno v vipavi tudi zaupal, da ko enkrat napokaš f2000 z vsemi dodatki ki jih omogoča rata kr mighty pokalica da je kr veselo, je pa omenil tudi to zatikanje oz zastoji, da se je ostalim dost dogajal, kateri so pač bli manj spretni z rokovanjem:)

p.s. če se ne motim američani na veliko uporabljajo h&k na vzhodu?

R-type
1.2.2010, 20:29
p.s. če se ne motim američani na veliko uporabljajo h&k na vzhodu?

Katere H&K uporablja ameriška vojska na veliko? Prvič slišim.

Edini H&K ki se v USA vojski in policiji pa tudi po celem svetu na veliko uporablja je MP5.

LP

Syus
1.2.2010, 20:38
evo prva dva linka je takoj vrglo, dobro sem si zapomnil kar sem videl

http://209.85.129.132/search?q=cache:qJMwW1ysvdoJ:en.wikipedia.org/wiki/Heckler_%26_Koch_HK416+h%26k+usa+irak+use&cd=3&hl=sl&ct=clnk&gl=si&client=firefox-a

http://209.85.129.132/search?q=cache:hpDwKZDZkaAJ:www.corpwatch.org/article.php%3Fid%3D14943+h%26k+usa+irak+use&cd=4&hl=sl&ct=clnk&gl=si&client=firefox-a

ampak zgleda da so pač te najete firme mela ta orožja, marinci oz vojska pa m4a1?

Syus
1.2.2010, 20:42
http://www.youtube.com/watch?v=rsgstaO18jY

evo še celo tole sem našel, za tisto trditev s peskom in ostalo

R-type
1.2.2010, 20:44
http://www.youtube.com/watch?v=rsgstaO18jY

evo še celo tole sem našel, za tisto trditev s peskom in ostalo

No to sem ti jaz povedal kje najt. :-D

LP

MehMan
1.2.2010, 20:44
Seveda je vsak tank ranljiv. Sploh ko ni v svojem elementu (naselja so sploh tank killer). Zato pa je tak poudarek na tankovski taktiki in iz istega razloga so Izraelci šolali Palestince z inferiorno tehniko.

To je odličen prikaz tega kar hoče povedat igny. Vrhunsko izurjena vojska z dobro taktiko in moderno opremo (moderno ampak majhno) lahko naredi veliko škodo nasprotniku če je ta slabo izurjen.

Podatki od T90 so preveč nezanesljivi in različni da bi ga lahko ocenjeval.

Kar se pa T72 tiče pa ta ni resen nasprotnik modernim tankom zadnje generacije. Tudi ko so ga rusi snovali ni bil konkurenčen in nikoli ni bil mišljen kot tak.

Ruska (SZ) doktrina je bila: napasti nasprotnika z veliko hitrostjo in absolutno nadmočjo v številu. Če se 1000 T72 zapodi proti 100 Leopardom 2, bosta vsaj 2 od 10-ih prišla dovolj blizu da lahko uničita nasprotnika. In rusi so imeli tako številčno premoč. Ista doktrina je veljevala uporabo AK-47 kateri nikoli ni bil mišljen za semi-auto uporabo. Ruska tehnika je bila vedno razvita premišljeno ampak v skladu z njihovo doktrino.

LP

In edino pravilno, da se naše enote specializirajo. Ena težava majhne in visoko specializirane vojske je, da so izgube zelo poznajo. No, pa saj se tudi pozna v velikih vojskah, ko se jih nabere na žalost.

Za T90 je res težko povedat kaj 100%, zaenkrat ga imajo samo Indijci in Rusi, pa ni še veliko v javnosti za analizo, vsaj bojnih. Je pa znano, da klima ni tako super in se indijci skoraj cvrejo v tankih :-D,
T72 dan danes res ni nobena konkurenca ampak se je v testih bolje odrezal, kot pa so američani pričakovali, ker so testne primerke obstreljvali mislim, da z 105mm topom na prvem abramsu(samo M1) in mislim, da je bil isti top na M60, ki sta bila poglavitna tanka ameriških enot v Evropi tisti čas in se je T72 odrezal prenestljivo dobro. No ja, tisti testi so vsseno irelevanti če postaviš pred njega Spike ali karkoli drugega rahlo novejšega.

Veliko preveč. Poleg tistega topa je tudi težava v shranjevanju streliva. Ker je shranjeno tako, da če pravilno počiš tank bo kupolo odneslo kar lepo v zrak.

kakšen spike, tole si nabavte predn vs spremenijo v karkol je že plan trenutno.. neke kulturne domove al kaj, vojake pa v pomoč starejšim al kaj že po radiju ropočejo te dni

Javelin je super, ampak ima Spike prednost v razdalji.

R-type
1.2.2010, 20:46
evo prva dva linka je takoj vrglo, dobro sem si zapomnil kar sem videl

http://209.85.129.132/search?q=cache:qJMwW1ysvdoJ:en.wikipedia.org/wiki/Heckler_%26_Koch_HK416+h%26k+usa+irak+use&cd=3&hl=sl&ct=clnk&gl=si&client=firefox-a

http://209.85.129.132/search?q=cache:hpDwKZDZkaAJ:www.corpwatch.org/article.php%3Fid%3D14943+h%26k+usa+irak+use&cd=4&hl=sl&ct=clnk&gl=si&client=firefox-a

ampak zgleda da so pač te najete firme mela ta orožja, marinci oz vojska pa m4a1?

No to je limited use, omejena uporaba. Enako kot FN SCAR. V sami USA vojski najdeš ogromno orožja kjer se testirajo v spopadih in realnih okoliščinah.

Ne moreva temu rečt "se uporablja na veliko". :)

LP

Syus
1.2.2010, 20:47
No to je limited use, omejena uporaba. Enako kot FN SCAR. V sami USA vojski najdeš ogromno orožja v spopadih kjer se testirajo v spospadih in realnih okoliščinah.

Ne moreva temu rečt "se uporablja na veliko". :)

LP

pač blackwater, kolkor vem je imel dosti enot da se lahko reče na veliko

Syus
1.2.2010, 20:47
No to sem ti jaz povedal kje najt. :-D

LP

saj to sem jaz na tv gledal pa se nisem spomnil imena oddaje, si mi pa olajšal iskanje ja

Miholl
1.2.2010, 20:54
Zakaj delamo avtoceste, zakaj delajo vedno boljše avte, zakaj rabimo novejše policijske avte....?

Po tvoji logiki bi danes še zmeraj sedeli v votlini in tolkli babe z palco po glavi preden bi....

Napredek je vseposod okoli nas. Na žalost tudi v vojski. Če bi ostale armije uporabljale lok in puščice bi jih pomoje tudi mi.

Seveda vojske ne rabiš. Dokler ni pizdarije.... potem pa jo, še preveč.

To da smo majhni in ne moremo veliko še ne pomeni da se bomo vdali in pustili da nas gazi kdorkoli. Razen če je to tvoje mnenje?

Ne vem kaj bi ti rad povedal.

Malo pobrskaj okoli nas v evropi. Koliko slabo oboroženih vojsk vidiš po državah okoli nas? Oziroma po tvojem sistemu, koliko držav brez vojske vidiš?

LP

Ma lepo te prosim, kdor nas bo hotel gazit nas bo gazil. Majhni smo,dajmo se tako tudi obnašat... A mislite če se nekdo spomne napasti švico, da bodo drugi mirno gledali? Ja ne bodo - zakaj? ker jim je švica všeč? Ne, zato ker imajo velike interese do švice in prav tako bi morali mi delati na tem, ne pa da zapravljamo denar za raznorazne oborožitve in to v današnjem času ko je gospodarstvo popolnoma nestabilno, folk je brez šihtov, vsak dan se firme zapirajo itd itd...

In koliko držav je brez vojske so ti pa že dali odgovor. Jaz nisem zato da smo brez vojske, sem pa za to da se zadeve gradijo postopoma,komaj smo polnoletni pa bi kupili kar vse kar nam drugi rečejo, na koncu je pa vse kar je kupljeno pokvarjeno,preplačano in neuporabno - ja res se dela na potrebah vojske. Drugje temu rečejo ekonomija.

tommy28
1.2.2010, 20:59
In kaj ti veš o naši usposobljenosti?

12 let je že tega....odkar delam za isto firmo kot ti...verjemi da vem veliko, morda preveč :)
Bil tudi na Kosovu.... pridodan modul...

R-type
1.2.2010, 21:00
Ma lepo te prosim, kdor nas bo hotel gazit nas bo gazil. Majhni smo,dajmo se tako tudi obnašat... A mislite če se nekdo spomne napasti švico, da bodo drugi mirno gledali? Ja ne bodo - zakaj? ker jim je švica všeč? Ne, zato ker imajo velike interese do švice in prav tako bi morali mi delati na tem, ne pa da zapravljamo denar za raznorazne oborožitve in to v današnjem času ko je gospodarstvo popolnoma nestabilno, folk je brez šihtov, vsak dan se firme zapirajo itd itd...

In koliko držav je brez vojske so ti pa že dali odgovor. Jaz nisem zato da smo brez vojske, sem pa za to da se zadeve gradijo postopoma,komaj smo polnoletni pa bi kupili kar vse kar nam drugi rečejo, na koncu je pa vse kar je kupljeno pokvarjeno,preplačano in neuporabno - ja res se dela na potrebah vojske. Drugje temu rečejo ekonomija.

Ko si glih omenil Švico. Si pogledal njihovo vojsko?

Kot si omenil da se zadeve gradijo postopoma. Ja kako pa se gradijo pri nas?

Nove puške (namesto 40 let starih), nova oprema namesto zgonjene od JLA, nekaj oklepnikov, nadgradnja tankov in osnovna prevozna sredtva (namesto prastarih TAM-ov, ki smo jih že mi v vojski poganjali zjutraj da so vžgali sploh) ter nekaj novih helikopterjev, ki sodelujejo ves čas v reševanjih, gašenju požarov etc.

Kako bolj postopno bi še rad? Mislim da imamo zelo postopen in počasen pristop k nakupovanju orožja in nismo kupovali nobenih ultra dragih sistemov.

LP

tommy28
1.2.2010, 21:09
Ko si glih omenil Švico. Si pogledal njihovo vojsko?

Kot si omenil da se zadeve gradijo postopoma. Ja kako pa se gradijo pri nas?

Nove puške (namesto 40 let starih), nova oprema namesto zgonjene od JLA, nekaj oklepnikov, nadgradnja tankov in osnovna prevozna sredtva (namesto prastarih TAM-ov, ki smo jih že mi v vojski poganjali zjutraj da so vžgali sploh) ter nekaj novih helikopterjev, ki sodelujejo ves čas v reševanjih, gašenju požarov etc.

Kako bolj postopno bi še rad? Mislim da imamo zelo postopen in počasen pristop k nakupovanju orožja in nismo kupovali nobenih ultra dragih sistemov.

LP

Pozabli si omeniti tankovski vlačilec - 2 tankovski motorja : MAZ
Potem zadne dojce, fape itd...
Kupili smo tudi sistem Roland od avstrijske vojske....

Ne mormo rečt da vojska ni napredovala....v zadnjih 5-7 letih full.
Mene bolj skrbi usposobljenost, starostna doba vojakov ipd....

R-type
1.2.2010, 21:14
Pozabli si omeniti tankovski vlačilec - 2 tankovski motorja : MAZ
Potem zadne dojce, fape itd...
Kupili smo tudi sistem Roland od avstrijske vojske....

Ne mormo rečt da vojska ni napredovala....v zadnjih 5-7 letih full.
Mene bolj skrbi usposobljenost, starostna doba vojakov ipd....

Nisem rekel da ni napredovala. Ampak ne moreš rečt da je to norenje brez glave in da tega nismo potrebovali. Bili smo brezupno zastareli.

To so minimalne osnove moderne vojske. Ampak minimalne.

LP

tommy28
1.2.2010, 21:22
Nisem rekel da ni napredovala. Ampak ne moreš rečt da je to norenje brez glave in da tega nismo potrebovali. Bili smo brezupno zastareli.

To so minimalne osnove moderne vojske. Ampak minimalne.

LP

Morš neki vedt, da smo mi tud minimalna vojska...kaj pa je 7600 ljudi skupaj z upravnim delom?

Npr Rudi imajo, če se ne motim, rezerve 700.000!!! Je pa to povedal ruski vojaški ataše ko je bil pri nas na obisku oktobra lani.

R-type
1.2.2010, 21:28
Morš neki vedt, da smo mi tud minimalna vojska...kaj pa je 7600 ljudi skupaj z upravnim delom?

Npr Rudi imajo, če se ne motim, rezerve 700.000!!! Je pa to povedal ruski vojaški ataše ko je bil pri nas na obisku oktobra lani.

Minimalna vojska gor ali dol neke osnove morajo imet, drugače brezveze da imamo vojsko.

Ali hočeš povedat da če imamo maloštevilno vojsko naj imajo še zastarelo opremo?

Velja glih obratno.

LP

tommy28
1.2.2010, 21:32
Minimalna vojska gor ali dol neke osnove morajo imet, drugače brezveze da imamo vojsko.

Ali hočeš povedat da če imamo maloštevilno vojsko naj imajo še zastarelo opremo?

Velja glih obratno.

LP

Ne letelo je na minimalne zahteve glede opremljenosti za minimalno vojsko...

Damjann
2.2.2010, 01:00

Do Švice imajo "velike" države res veliko interesev in bi ji zagotovo priskočile na vojaško pomoč, če pa bi kdo napadel Slovenijo pa bi se Natu glede na to, da za nas nima baš nekih interesov(ni nafte, ni njihovih investicij, ni njihovih bank, ni naravnih bogastev) žvižgalo kot se jim za Darfur in druge države v spopadih, ok, ostro bi obsojali nasilje naredili pa nič.

voith
2.2.2010, 01:43
http://www.youtube.com/watch?v=ONuhSumK3xo&NR=1

take rakete si more slovenija nabavt nujno!

s tem bomo glavni na morju in na kopnem :ok2