PDA

Ogled polne verzije : Poraba - BC laže!

BISSON
28.4.2006, 12:09
BC mi kaže povprečno porabo 6.7l,ko pa natočim gorivo mi pa ročni izračun pokaže 7,1l!
Ali je to možno urediti in kako?

:skusnjava

MIHOLD
28.4.2006, 12:44
Instructions to access the hidden OBC functions:
1. Hold Trip Reset while turning ignition key to on position
2. OBC should show "Test"
3. Use Trip Reset to select function 19.0 that unlocks all the features
3. Wait for display to show "Off"
4. Depress Trip Reset for 1/4 second and release it
5. With no delay press Trip Reset several times to select one of the following functions

1 Car Engine and cluster data
1.0 46nnn Chassis nr/VIN serial number (last 5 digits)
1.1 4nnn K-number
1.2 690236 Cluster Part #
1.3 045210 Coding (04)/diagnosis (52)/bus index (10)
1.4 1200 Week (12) year of manufacture (2000)
1.5 09_160 Hardware (09) and software # (16.0) of cluster
1.6 Injecting status number of cylinders engine factor
1.7 04__44 CAN-version (04) KI-revision index (44)
2 (test) Cluster System Test - Acticates the gauge drivers,
indicators and LEDs to confirm function
3 Service interval of basis of the computation in litres
3.0 Used fuel in litres since last SI (Service Inspection)
3.1 Periodic inspection days; elapsed days (since last SI)
(number of days up to the time inspection)
4 Momentary consumption in l/100km z.B.0154=15,4l
4.0 Instant fuel consumption - 0145=14.5 liters/100km
4.1 Instant fuel consumption - 0018=1.8 l/Hour
5 Distance Gone Consumption
5.0 Average mileage; 082=8.2 liters/100km
5.1 Calc. km to refuel (momentary distance to go)
6 Fuel Level sensor inputs in liters
6.0 Fuel level averaged;
109330+ Left half sensor input=10.9 liters; Right sensor input=33.0 liters
6.1 Total tank level averaged;
0439+ = 43.9 liters
6.2 0442+ Indicated value (44.2) and tank phase
7 Temperature and Speed
7.0 021+ Coolent/Engine temperature (2.1C) koelvloeistof-temp.
7.1 130 Ambient/Outside temperature - chg met 5 pts. 125/130/135
7.2 Engine speed / Current RPMs 1/min
7.3 Vehicle speed / Current Speed in km/hour
8 Input value in HEX form
8.0 1d0+ System voltage ADC-Value Hex code
8.1 26C33C+ ADC Values HG left/HG right
8.2 0000 ADC Value brake degradation sensor (000=o.k.)
8.3 18C ADC Value outside temperature
9 Battery
9.0 140 Battery Voltage - 140 = UB 14.0v
9.1 242013+ ?
9.2 074_78+ ?
9.3 0011+ ?
10 Not used
11 Not used
12 Not used
13 GonG Gong Test
14 Not used
15 Status cluster I/O-ports (bit codes) 0=low; 1=high
1st-belt contact, seat belt fastened=0; 2)
ignition lock contact, key inserted=0; 3)
door contact, door open=0; 4)
clock button pressed=0; 5)
SI reset=0, for reset=0; 6)
EGS transmission failure=0
Status Digital Outputs (bits) 0=inactive, 1=active
1) Gong output;
2) Brake warning lamp;
3) Low fuel warning lamp;
4) EGA lamp;
5) seat belt lamp;
6) manipulation dot
16 1234567 I/E Memory location with lower stored mileage
I = Internal
E = External
16.1 COPy Copy from higher to lower memory location
18 Not used
19 Lock Status; unlocks functions in range 3-18
19.0 L-On/L-Off Unlock: press button when "L-Off"
20,0 korrekturfaktor consumption
Formula for Korrekturfaktor:
Indicated Verbr. X 1000/determined consumption = factor
With pressure on the combination key the adjustment procedure of the unit places. Numbers begin to change from 0-9 to if the correct number light up for key press.
20.1 Attitude of the decimal place
20.2 Attitude of the 100 and 1000er place
20.3 Storage and announcement of the adjusted value

21.0 Software RESET (effect such as battery clamp)

Za pravi korekcijski faktor pa porabo ki si jo izračunal pomnoži z 1000 in jo deli z porabo ki jo kaže BC.

Iztok Z.
28.4.2006, 15:47
@MIHOLD, tvoj spisek skritih funkcij BCja ne drži za E46 ... pravi je tale:

1 Instrument cluster identification
1.0 Vehicle identification number without ASCII characters
1.1 Constant for road speed calculation (K-number)

1.2 BMW part number
1.3 Coding index, diagnosis index and bus index
1.4 Date of manufacture of instrument cluster (week/year)
1.5 Hardware number, software number
1.6 Not used
1.7 CAN-bus index, revision index
2 System test
3.0 SIA-data, litres since last reset
3.1 SIA-data, time inspection, time counter since last reset
4.0 Momentary consumption values in l/100 km
4.1 Momentary consumption values in l/h
5.0 Range-consumption (calculation value for range)
5.1 Momentary range
6.0 Fuel tank values of left/right lever-type sensors (display LLLRRR corresponds to LL,L and RR,R in litres. L corresponds to litre value left, R corresponds to litre value right)
6.1 Fuel tank values of both lever-type sensors averaged (display __SSSS corresponds to SSS,S sum of both sensor values in litres)
6.2 Internal fuel tank calculation values
7.0 Coolant temperature in degrees Celsius (as from ignition lock position 2, terminal 15 "ON")
7.1 Outside temperature in degrees Celsius with 0.5 degrees resolution
7.2 Momentary engine speed in revolutions per minute
7.3 Momentary road speed in kilometres per hour
8 Values from analog/digital converter (ADC, internal calculation values)
9 System voltage terminal 30 in Volt
10 not used
11 not used
12 not used
13 Triggering of acoustic signals (gong T3)
14 not used
15 not used
16 not used
17 not used
18 not used
19 Locking and Unlocking Test Functions
20 not used
21 Reset instrument cluster (software reset)
0 End of test, the test mode can be exited with this function.

Kot vidiš je menu 20 not used. :ok2

BC pri E46 porabo goriva računa pravilno ... samo si je treba tudi rezultat tolmačit pravilno. Star način računanja v stilu "tolk sem prevozu s tolk bencina" tukaj ne drži! :ok

MIHOLD
28.4.2006, 15:51
...

Iztok Z.
28.4.2006, 16:02
A ti je zdaj kaj bolj jasno zakaj sem to pripopal sem? :laugh
Ne mislim nič slabega...ampak takoj sem pomislil na temo nadimavanja...in poskušal v tej temi pomagat.
Mi je popolnoma jasno. :) Ampak je bistvena razlika v tem, da je za težavo pregrevanja motorja dober splošni spisek, ker je parameter 7 enak. Pri parametru 20 pa je bistvena razlika in je tvoj copy/paste človeka bolj zmedel kot pa mu pomagal. :laugh

Al ipak ništa strašno ... događa se i boljima ... :ok2

MIHOLD
28.4.2006, 16:14
Dobro potem bom uporabil to temo še za eno moje vprašanje.
Ker sem pred kratkim koregiral faktor porabe ne e39 po navodilih mi je avto po korekciji tekel kmalu na zrak :ok2 Povsod piše da je treba porabo na BCju pomnožiti s 1000 in jo deliti z izračunano porabo. No pri meni se je zgodilo zgoraj opisano in mi ni bilo nič jasno. Potem sem še enkrat koregiral vendar številke obrnil....izračunano porabo sem množil s 1000 in jo delil s porabo na BCju. In glej ga zlomka sedaj kaže pravilno....Kje je haklc? A tisti ki je pisal navodila nikoli ni tega probal na svojem avtu....ali je moj avto "poseben"?

Ker po moji kmečki pameti so verjetno podatki dobljeni iz računalnika pomnoženi s faktorjem ki potem prikazuje porabo na displeyu.

Torej če BC kaže preveč mora biti faktor pod 1000...če pa BC kaže premalo mora biti pa več kot 1000....kar pa po računu iz navodil ni mogoče doseči :confused

Iztok Z.
29.4.2006, 00:41
Dobro potem bom uporabil to temo še za eno moje vprašanje.
Ker sem pred kratkim koregiral faktor porabe ne e39 po navodilih mi je avto po korekciji tekel kmalu na zrak :ok2 Povsod piše da je treba porabo na BCju pomnožiti s 1000 in jo deliti z izračunano porabo. No pri meni se je zgodilo zgoraj opisano in mi ni bilo nič jasno. Potem sem še enkrat koregiral vendar številke obrnil....izračunano porabo sem množil s 1000 in jo delil s porabo na BCju. In glej ga zlomka sedaj kaže pravilno....Kje je haklc? A tisti ki je pisal navodila nikoli ni tega probal na svojem avtu....ali je moj avto "poseben"?

Ker po moji kmečki pameti so verjetno podatki dobljeni iz računalnika pomnoženi s faktorjem ki potem prikazuje porabo na displeyu.

Torej če BC kaže preveč mora biti faktor pod 1000...če pa BC kaže premalo mora biti pa več kot 1000....kar pa po računu iz navodil ni mogoče doseči :confused
Ne vem sicer kaj piše "povsod" ... :)

V BMWejevi uradni tehnični dokumentaciji piše takole:
Test function 20 facilitates setting of the correction factor. The adjustment range of the correction factor is defined from 0750 to 1250. The factor must be set to 1000 (factory setting) in order to carry out a correction otherwise it will not be possible to calculate a new factor with the formula. When the factor is set to 1000, a new correction factor is derived from the actual consumption in litres per 100 km divided by the displayed consumption in litres per 100 km multiplied by 1000. If other units of measure are displayed, i.e. miles, litre or miles per gallon and kilometres per litre these units of measure must be converted into litres per 100 km for the purpose of calculating the correction factor. This new factor can be changed in test function 20 with the aid of the trip recorder reset button.

... in to tudi drži! :ok

MIHOLD
29.4.2006, 02:34
Instructions to access the hidden OBC functions:
1. Hold Trip Reset while turning ignition key to on position
2. OBC should show "Test"
3. Use Trip Reset to select function 19.0 that unlocks all the features
3. Wait for display to show "Off"
4. Depress Trip Reset for 1/4 second and release it
5. With no delay press Trip Reset several times to select one of the following functions

1 Car Engine and cluster data
1.0 46nnn Chassis nr/VIN serial number (last 5 digits)
1.1 4nnn K-number
1.2 690236 Cluster Part #
1.3 045210 Coding (04)/diagnosis (52)/bus index (10)
1.4 1200 Week (12) year of manufacture (2000)
1.5 09_160 Hardware (09) and software # (16.0) of cluster
1.6 Injecting status number of cylinders engine factor
1.7 04__44 CAN-version (04) KI-revision index (44)
2 (test) Cluster System Test - Acticates the gauge drivers,
indicators and LEDs to confirm function
3 Service interval of basis of the computation in litres
3.0 Used fuel in litres since last SI (Service Inspection)
3.1 Periodic inspection days; elapsed days (since last SI)
(number of days up to the time inspection)
4 Momentary consumption in l/100km z.B.0154=15,4l
4.0 Instant fuel consumption - 0145=14.5 liters/100km
4.1 Instant fuel consumption - 0018=1.8 l/Hour
5 Distance Gone Consumption
5.0 Average mileage; 082=8.2 liters/100km
5.1 Calc. km to refuel (momentary distance to go)
6 Fuel Level sensor inputs in liters
6.0 Fuel level averaged;
109330+ Left half sensor input=10.9 liters; Right sensor input=33.0 liters
6.1 Total tank level averaged;
0439+ = 43.9 liters
6.2 0442+ Indicated value (44.2) and tank phase
7 Temperature and Speed
7.0 021+ Coolent/Engine temperature (2.1C) koelvloeistof-temp.
7.1 130 Ambient/Outside temperature - chg met 5 pts. 125/130/135
7.2 Engine speed / Current RPMs 1/min
7.3 Vehicle speed / Current Speed in km/hour
8 Input value in HEX form
8.0 1d0+ System voltage ADC-Value Hex code
8.1 26C33C+ ADC Values HG left/HG right
8.2 0000 ADC Value brake degradation sensor (000=o.k.)
8.3 18C ADC Value outside temperature
9 Battery
9.0 140 Battery Voltage - 140 = UB 14.0v
9.1 242013+ ?
9.2 074_78+ ?
9.3 0011+ ?
10 Not used
11 Not used
12 Not used
13 GonG Gong Test
14 Not used
15 Status cluster I/O-ports (bit codes) 0=low; 1=high
1st-belt contact, seat belt fastened=0; 2)
ignition lock contact, key inserted=0; 3)
door contact, door open=0; 4)
clock button pressed=0; 5)
SI reset=0, for reset=0; 6)
EGS transmission failure=0
Status Digital Outputs (bits) 0=inactive, 1=active
1) Gong output;
2) Brake warning lamp;
3) Low fuel warning lamp;
4) EGA lamp;
5) seat belt lamp;
6) manipulation dot
16 1234567 I/E Memory location with lower stored mileage
I = Internal
E = External
16.1 COPy Copy from higher to lower memory location
18 Not used
19 Lock Status; unlocks functions in range 3-18
19.0 L-On/L-Off Unlock: press button when "L-Off"
With pressure on the combination key the adjustment procedure of the unit places. Numbers begin to change from 0-9 to if the correct number light up for key press.
20.1 Attitude of the decimal place
20.2 Attitude of the 100 and 1000er place
20.3 Storage and announcement of the adjusted value

21.0 Software RESET (effect such as battery clamp)

Ter

http://www.ge39.com/bc-iris.htm

TEST-NR. 20
1000 (faktor izračuna porabe goriva)
Tukaj lahko prenastavite faktor za izračun porabe goriva, ki jo prikazuje potovalni računalnik. Porabo, ki jo je izračunal računalnik , pomnožite s 1000, nato pa delite s porabo, ki ste jo izračunali sami.
S pritiskom na gumb pričnete proceduro za vnos štirimestne vrednosti. Število se s vsakim pritiskom poveča za 1 (0-9). Nastavljajte tako dolgo, da ne dobite izračunane vrednosti. Potem shranite.

To je to :ok2 :ok

In to me je zmedlo...

@Iztok Z. kje si pa ti dobil podatke?

Iztok Z.
29.4.2006, 11:33
Jaz kompletno splošno tabelo nalepim na forumu kadar je vprašanje glede temperature motorja ali podobno. Konkreten parameter, ki se tiče konkretne teme pa tudi dam pod "bold". To celoto dam gor zaradi predstave splošnega izgleda menija in jo še nikoli nisem lepil za nastavljanje korekture porabe.
Res pa se mi ne da vedno pisat in iskat točnih tabel za vsak tip avta in razlagat kaj kateri ima in kateri nima ... še posebej če se ne tiče konkretnega vprašanja. Konec koncev nisem plačan forumski svetovalec, ki bi razlagal tudi tiste malenkosti, ki v odgovoru tisti trenutek sploh niso pomembne. :ok2

Kot vidiš je ta formula, ki je napisana "povsod" precej skrajšana in zato nerazumljiva in skoraj neuporabna. Tukaj piše samo:
...
...
Če pa pogledaš original BMW navodila, pa je prvi predpogoj za pravilen izračun najprej meritev, ki jo pokaže BC, ko je na faktorju 1000. Zato tam piše: "The factor must be set to 1000 (factory setting) in order to carry out a correction otherwise it will not be possible to calculate a new factor with the formula."
Šele ko nastaviš faktor na 1000 in se nekaj časa (nekaj rezervoarjev) voziš dobiš enega od podatkov za pravilen izračun novega faktorja. Ta bistveni del procedure ni ponavadi nikjer omenjen v tabelah, ki so "povsod"... :blackeye
Potem šele zadevo skalkuliraš s tem pravim podatkom in svojimi meritvami ter dobiš tisto pravo. :ok

Kot sem že omenil so ti podatki:
Test function 20 facilitates setting of the correction factor. The adjustment range of the correction factor is defined from 0750 to 1250. The factor must be set to 1000 (factory setting) in order to carry out a correction otherwise it will not be possible to calculate a new factor with the formula. When the factor is set to 1000, a new correction factor is derived from the actual consumption in litres per 100 km divided by the displayed consumption in litres per 100 km multiplied by 1000. If other units of measure are displayed, i.e. miles, litre or miles per gallon and kilometres per litre these units of measure must be converted into litres per 100 km for the purpose of calculating the correction factor. This new factor can be changed in test function 20 with the aid of the trip recorder reset button.
iz BMW tovarniške dokumentacije. Torej iz prve roke. :)

MIHOLD
29.4.2006, 13:13
:ok :beer

Rogi69si
30.4.2006, 01:12
Iztok Z., gor si zapisal: "BC pri E46 porabo goriva računa pravilno ... samo si je treba tudi rezultat tolmačit pravilno. Star način računanja v stilu "tolk sem prevozu s tolk bencina" tukaj ne drži!"

Pa me sedaj zanima, kako naj bi si rezultat "pravilno" tolmačil? Meni namreč BC kaže porabo za cca o,5 do 1 litra manj, kot pa jo izračunam "na roke".

Iztok Z.
30.4.2006, 01:31
Iztok Z., gor si zapisal: "BC pri E46 porabo goriva računa pravilno ... samo si je treba tudi rezultat tolmačit pravilno. Star način računanja v stilu "tolk sem prevozu s tolk bencina" tukaj ne drži!"

Pa me sedaj zanima, kako naj bi si rezultat "pravilno" tolmačil? Meni namreč BC kaže porabo za cca o,5 do 1 litra manj, kot pa jo izračunam "na roke".
E46 meri porabo v BC samo nad hitrostjo 10km/h - takrat ko se premakne kazalec trenutne porabe. Zato lahko natankaš cel tank in z njim najprej narediš 100km in potem pustiš avto na mestu z delujočim motorjem dokler mu ne zmanjka bencina. Tako boš pokuril 60 litrov na 100km, BC pa ti bo še vedno kazal npr. "normalnih" 10l/100km kar je v bistvu popolnoma pravilno.
Res pa ti bo "ročni" izračun pokazal kot, da si pokuril 60l/100km, kar je po drugi plati tudi "pravilno".

Ampak BCju je softwersko "naročeno" da meri porabo zaradi premikanja vozila, ne pa delovanja motorja na mestu. Zato se tista cifra tudi izraža v L/100km.

Ravno zato se pojavljajo razlike med prikazom BCja in številko, ki jo sam izračunaš po prevoženih kilometrih in dotočenem gorivu. Več ko je stanja na mestu z delujočim motorjem (npr. pred semaforji) večja je razlika med enim in drugim načinom izračuna. :ok2

Je sedaj kaj bolj razumljivo? :)

Rogi69si
30.4.2006, 10:30
Hvala za pojasnilo. :beer

Moram pa povedat, da v takšnem primeru je BC navadno zavajanje potrošnikov. Poraba je namreč večja od prikazane. Podatek, ki ga v takem primeru dobim od BC-ja mi popolnoma nič ne koristi.

Problem lahko rata tudi pri prikazu, koliko km se lahko še prevozi. Ti piše 50 km, si misliš superca, potem pa stojiš v gneči in ko prideš vn, je še 3 km :crazy .

BC bi moral kazati porabo vsega bencina in potem upoštevaje daljši časovni interval in povprečno porabo kazati, koliko km se lahko še prevozi.

Iztok Z.
30.4.2006, 12:06
Moram pa povedat, da v takšnem primeru je BC navadno zavajanje potrošnikov. Potem je zavajanje potrošnikov še marsikaj drugega. Npr. pisanje cen brez DDVja.
BC ti kaže neto, ročni izračun pa bruto ... tara pa je stanje na mestu s prižganim motorjem. :ok2
Zame je razmišljanje v tem stilu bolj zavajanje samega sebe ob ponudbi res točnih podatkov. :rolleyes

Poraba je namreč večja od prikazane. Podatek, ki ga v takem primeru dobim od BC-ja mi popolnoma nič ne koristi. Kakor komu. Meni ta podatek v kombinaciji z ročnim izračunom marsikaj pove. Npr. način vožnje ... večja ko je razlika med njima, več je bilo delovanja motorja na mestu.

Problem lahko rata tudi pri prikazu, koliko km se lahko še prevozi. Ti piše 50 km, si misliš superca, potem pa stojiš v gneči in ko prideš vn, je še 3 km :crazy . BC izračuna kilometre, ki jih je še možno prevoziti na podlagi podatkov zadnje minute vožnje. Pri tem upošteva trenutno hitrost, trenutno porabo in količino goriva v rezervoarjih. Rezultat je tisto kar ti prikaže.
Ker pa BC kot računalnik in programerji nismo vedeževalke, da bi vedeli kdaj boš bolj pritisnil na gas ali pa se ustavil v gneči je pač podatek za nazaj in se spreminja s trenutnim načinom vožnje.

BC bi moral kazati porabo vsega bencina in potem upoštevaje daljši časovni interval in povprečno porabo kazati, koliko km se lahko še prevozi. BC izračunava porabo s celim kupom realnih podatkov. Ti si verjetno ne moreš privoščit računanja časov vbrizga injektorjev, hitrosti vozila, trenutne porabe ipd. ker za to med vožnjo nimaš časa. Ko pa se ustaviš na črpalki, pa lahko svojo kalkulacijo na podlagi natočenih litrov in prevoženih km od zadnjega tankanja zračunaš okvirno iz glave v nekaj sekundah.

BTW, malo za šalo in malo zares: če ti funkcije prikaza BCja ne odgovarjajo in se ti ne zdijo pravilne ga pač postavi na prikaz ure in primerjaj z uro na radiju ... te dve številki bosta gotovo enaki ... :laugh

Rogi69si
30.4.2006, 12:28
Hja, ene par stvari si dobr zapisal. Ene par pa niti ne najboljs. Recimo cene morajo biti vedno v DDV-ju, pa tudi, če ne bi bile, bi iz neto cene vedno izračunal pravo bruto ceno. Pri porabi bencina pa iz BC-ja ne moreš izračunati iz neto bruto!

Mi lahko prosim še poveš, kako izračunava BC povprečno hitrost: ali upošteva ves čas ko je motor prižgan, torej tudi ko avto stoji, ali le tisti čas, ko se avto premika, npr. hitreje kot 10 km/h?

Zdi se mi, da upošteva tudi čas, ko avto stoji, ker npr. ko na cestninski postaji plačujem, mi povprečna brzina drastično pade :) . Tako nekako si predstavljam, bi moralo kazati tudi porabo bencina, torej bruto oz. pravo porabo.

Ah, pa še to: pozimi je precej moteče, ker ti BC vedno vrže prikaz podatkov na temperaturo, kadar je pod minus 3. In potem ko zalaufaš mašino, ti kaže temperaturo, namesto ure :napaka (hec)

Iztok Z.
30.4.2006, 14:23
Hja, ene par stvari si dobr zapisal. Ene par pa niti ne najboljs. Recimo cene morajo biti vedno v DDV-ju, pa tudi, če ne bi bile, bi iz neto cene vedno izračunal pravo bruto ceno. Cene so napisane lahko brez DDV ali z njim. Zraven mora biti le opomba da je to cena Z ali BREZ ... :blabla
Zakaj? Zato ker je to pomembna razlika za kupce od katerih so nekateri pravne drugi pa fizične osebe ... :ok2

Pri porabi bencina pa iz BC-ja ne moreš izračunati iz neto bruto! Seveda lahko ... ne rabiš niti vedet neto, ker direkt iz podatkov BCja izračunaš bruto. Takole: ko tankaš si zapišeš kilometre in količino goriva v rezervoarju, kar prebereš iz BCja. Potem narediš nekaj (sto)kilometrov in si obe cifre iz BCja zopet zapišeš in izračunaš razliko med obema. Tako izračunaš bruto porabo samo na podlagi podatkov iz BCja brez da bi na črpalki sploh gledal koliko litrov si natočil. :ok2

Neto porabo pa ti BC že kar sam izračuna in pokaže v parametru L/100km :ok2

Mi lahko prosim še poveš, kako izračunava BC povprečno hitrost: ali upošteva ves čas ko je motor prižgan, torej tudi ko avto stoji, ali le tisti čas, ko se avto premika, npr. hitreje kot 10 km/h?

Zdi se mi, da upošteva tudi čas, ko avto stoji, ker npr. ko na cestninski postaji plačujem, mi povprečna brzina drastično pade :) . Tako nekako si predstavljam, bi moralo kazati tudi porabo bencina, torej bruto oz. pravo porabo. Faktor povprečne hitrosti se računa tako kot si že sam ugotovil. To pa zato, ker je v povprečni hitrosti potovanja treba upoštevat tudi zastoje pri potovanju od točke A do točke B. Rezultat povprečne hitrosti ter namen tega podatka nista primerljiva z namenom in načinom izračunavanja porabe med vožnjo.
To bi bilo že mešanje klobas in zelja ... če si to že slišal od kakšnega učitelja matematike. :-D

Ah, pa še to: pozimi je precej moteče, ker ti BC vedno vrže prikaz podatkov na temperaturo, kadar je pod minus 3. In potem ko zalaufaš mašino, ti kaže temperaturo, namesto ure :napaka (hec)
To se zgodi že pri plus 3 in ne šele pri minus 3 ko je že vse ledeno! ;)
To je zato, ker je led na cesti tisti trenutek (naj)bolj pomembna informacija za voznika kot pa npr. kakšna povprečna hitrost, ki lahko v trenutku pade na NIČ, ko končaš v kakšnem jarku. :laugh

BTW, ker vidim da z matematiko rad kombiniraš in iščeš rešitve ... ena uganka:
Trije delavci so šli prenočit v hotel, kjer jim je receptor povedal, da troposteljna soba za nočitev stane 30sit. Vsak od njih je prispeval 10 sit in so odšli v sobo.
Takoj zatem se je receptor spomnil da je cena tiste sobe samo 25sit na noč in je zato poklical postreščka in mu dal preveč plačanih 5sit, da jih nese in vrne delavcem. Med potjo do sobe pa se je ta ukvarjal z računico, kako razdeliti 5sit na tri enake dele. Na koncu se je odločil, da vsakemu delavcu vrne 1sit sam pa obdrži "provizijo" 2 sit :-D in tako je tudi storil!

Zdaj pa malo matematike: Iz napisanega sledi, da je vsak delavec plačal 10 - 1 = 9sit, in ker so trije je to 3 x 9 = 27sit. Postrešček pa je obdržal preostala 2sit kar pomeni 27 + 2 = 29 sit.
Kje se je izgubil 1sit, ki še manjka do začetno vplačanih 30sit? :confused

Rogi69si
30.4.2006, 15:19
Praviš: "Seveda lahko ... ne rabiš niti vedet neto, ker direkt iz podatkov BCja izračunaš bruto. Takole: ko tankaš si zapišeš kilometre in količino goriva v rezervoarju, kar prebereš iz BCja. Potem narediš nekaj (sto)kilometrov in si obe cifre iz BCja zopet zapišeš in izračunaš razliko med obema. Tako izračunaš bruto porabo samo na podlagi podatkov iz BCja brez da bi na črpalki sploh gledal koliko litrov si natočil. OK

Neto porabo pa ti BC že kar sam izračuna in pokaže v parametru L/100km OK"

Tega ne razumem. Recimo tankam poln tank (cca. 62 l), resetiram kilometre, naredim 300 km, kaj pa potem? Problem je v tem, da display za porabo goriva ni zapisan digitalno in tako ne veš do litra točno, koliko si porabil.

p.s.: glede tiste naloge si pa ti narobe vprašanje zastavil. Že res, da je vsak gost plačal 9 SIT, skupaj 27, vendar k temu ne moreš prišteti 2 SIT od postreščka, temveč jih moraš odšteti, saj jih je od 27 SIT dobil 25 receptor, 2 pa postrešček :laugh

Iztok Z.
30.4.2006, 16:52
Praviš: "Seveda lahko ... ne rabiš niti vedet neto, ker direkt iz podatkov BCja izračunaš bruto. Takole: ko tankaš si zapišeš kilometre in količino goriva v rezervoarju, kar prebereš iz BCja. Potem narediš nekaj (sto)kilometrov in si obe cifre iz BCja zopet zapišeš in izračunaš razliko med obema. Tako izračunaš bruto porabo samo na podlagi podatkov iz BCja brez da bi na črpalki sploh gledal koliko litrov si natočil. OK

Neto porabo pa ti BC že kar sam izračuna in pokaže v parametru L/100km OK"

Tega ne razumem. Recimo tankam poln tank (cca. 62 l), resetiram kilometre, naredim 300 km, kaj pa potem? Problem je v tem, da display za porabo goriva ni zapisan digitalno in tako ne veš do litra točno, koliko si porabil.
Poizkusiva drugače s primerom: prideš na črpalko in tankaš lahko samo pol ali 3/4 tanka ter pogledaš na BCju količino goriva, ki je takrat v rezervoarju (BC ti ga pokaže na deciliter natančno v parametru 6.0) in si zapišeš tudi trenutno stanje kilometrov. Potem se voziš nekaj časa (lahko tudi skuriš tank do konca) in greš spet v BC pogledat koliko goriva je še v rezervoarju in koliko kilometrov si s tistim naredil. Izračuna na podlagi podatkov teh dveh razlik mi najbrž ni treba posebej opisovat ... rezultat je "bruto" poraba.
In vse to samo iz podatkov iz BCja. :ok2

p.s.: glede tiste naloge si pa ti narobe vprašanje zastavil. Že res, da je vsak gost plačal 9 SIT, skupaj 27, vendar k temu ne moreš prišteti 2 SIT od postreščka, temveč jih moraš odšteti, saj jih je od 27 SIT dobil 25 receptor, 2 pa postrešček :laughNisem ga narobe zastavil ... opisal sem logično zaporedje dogodkov in vprašal v čem je finta. :laugh

udm
30.4.2006, 22:41
Dosedaj je BC še na vseh BMWjih računal porabo tudi takrat, ko je avto stal na mestu s prižganim motorjem.
In ko je enkrat vpisan pravilen korekcijski faktor, je popolnoma nepomembno, ali se voziš ali stojiš, poraba na BC ali izračunana na podlagi računov s črpalke se bosta ujemali :-D

Senna
1.5.2006, 05:22
Vceraj sem se pripeljal iz tujinempa sem skoz opazoval porabo
pri e36,328i coupe,pa mi je racunalik dosti
tocn kazal.Ne boste verjel,ampak do Stutgarta sem imel
porabo 8.1l,pri voznji cca140km/h,vec nisem sel ker
je bilo mrzlo in ful dezevalo.Kar solidno za ta avto,
pol naj pa se en rece da ta masina veliko kuri.

mali
1.5.2006, 07:49
Lepo te prosim, ne podžigaj ljudi z porabo!!!

Bo spot kreganje in to popolnoma brez veze. :ok2

Senna
1.5.2006, 08:08

Kregas se mogoce ti,ali pa si fols ker ti tvoj
316 vec kuri.
610km sem prevozil z 50.5litri,pol pa racunaj kukr ves.

kosec
1.5.2006, 10:40
Offtopic: Senna, vzemi škarje v roke in porihtaj avatar, or else... :-D

MIHOLD
1.5.2006, 11:44
Dosedaj je BC še na vseh BMWjih računal porabo tudi takrat, ko je avto stal na mestu s prižganim motorjem.
In ko je enkrat vpisan pravilen korekcijski faktor, je popolnoma nepomembno, ali se voziš ali stojiš, poraba na BC ali izračunana na podlagi računov s črpalke se bosta ujemali :-D

Pojasnilo? Ker eni pravste tako drugi tako....jst pa ne razumem nč več :ok2
Mislim predvsem e46

udm
1.5.2006, 13:30
usedi se v avto in idi na vožnjo. Med vožnjo resetiraj porabo, zapelji na parkirišče, ustavi avto in opazuj.
Če bo poraba naraščala, potem računa tudi takrat, ko stojiš.
Če pa bo poraba stala, potem meri samo takrat, ko voziš.

MIHOLD
1.5.2006, 13:54
Ja meni narašča tudi ko avto stoji, užgan seveda. Ampak me zanima v zvezi z e46 kako je...ker si zgoraj napisal

In ko je enkrat vpisan pravilen korekcijski faktor, je popolnoma nepomembno, ali se voziš ali stojiš, poraba na BC ali izračunana na podlagi računov s črpalke se bosta ujemali

Zdej eni(ti) trdis/ste da potem e46 meri porabo na mestu in da se korekcijski faktor da nastavljat drugi pa (Iztok Z.) pa da se to nič ne da in da porabe na mestu ne meri.

Mene pa zanima zdej kaj je res?

Iztok Z.
1.5.2006, 15:37
Ja meni narašča tudi ko avto stoji, užgan seveda. Ampak me zanima v zvezi z e46 kako je...

Zdej eni(ti) trdis/ste da potem e46 meri porabo na mestu in da se korekcijski faktor da nastavljat drugi pa (Iztok Z.) pa da se to nič ne da in da porabe na mestu ne meri.

Mene pa zanima zdej kaj je res?
Meni poraba L/100km pri mirovanju vozila in prižganem motorju stoji in se ne povečuje!
Imam DME tip BMS46 in ta nima možnosti vnašanja korekcijskega faktorja pod menujem 20 = not used.

Mogoče je kakšna razlika v verzijah DMEjev. Se pa zaradi tega vprašanja ne nameravam poglabljat v kakšne revers inženiringe in dekodirat BMWjeve softwere ter iskat točne načine kalkulacije. :ok2

V uradni BMW dokumentaciji tudi piše takole:
Fuel consumption display
The fuel consumption signal tKVA (fuel injection volume) is formed by the engine control unit and made available in a telegram on the CAN bus. The fuel consumption is indicated by linking with the distance signal, depending on the country-specific version, with the consumption per distance unit (e.g. l/100 km). The indicator is rest to 0 if the vehicle is driven at a speed below a specified speed threshold (10 km/h with hysteresis).
The fuel consumption signal tKVA is not only used for calculating the fuel consumption but also for controlling and therefore indicating the service interval display.

udm
1.5.2006, 20:01
Iztok, to zadnje je mišljeno za tisti mali kazalček za trenutno porabo.
Na starejših modelih se je pri mirovanju pomaknil skrajno desno, ker je bila v enačbi uporabljena ničla, deljenje z nič pa se ne izide in je zato šel kazalec skrajno desno.
Pri novejših modelih pa se kazalec pomakne skrajno levo, ampak povprečno porabo še pa vedno računa, čeprav je kazalec skrajno levo.

Iztok Z.
1.5.2006, 20:15
@udm vem. Pri prejšnjem E36 mi je šel do konca - v neskončno, kar je po eni strani pravilno in logično. Sedaj pri E46 pa pade na nulo ko se ustaviš.

Kako se vse dogaja in izračunava v ozadju pa ve samo programer, ki je napisal program. :ok

Imam počasi kar dost te teme ... grem še jaz sestavljat en program, ki bo počel nekaj bolj pametnega od merjenja take in drugačne porabe ... moj program bo obvaroval kakšnega bavarca pred izginotjem ... ne samo par deci bencina. :-D

veloce
2.5.2006, 11:33

Kregas se mogoce ti,ali pa si fols ker ti tvoj
316 vec kuri.
610km sem prevozil z 50.5litri,pol pa racunaj kukr ves.

Verjamem. Moj bivši 328i steptronic je imel relacijsko 8.5 litra porabe pri lepi vožnji! Mesto pa 14.